Кава може знизити ризик смерті – але не з цукром і вершками

Помірне вживання кави пов’язане зі зниженням ризику смертності, проте користь від напою залежить від того, що до нього додають. Нове дослідження, опубліковане в The Journal of Nutrition, показало, що кава з невеликою кількістю цукру та вершків зберігає корисні властивості, тоді як надмірні добавки можуть зводити їх нанівець.

У дослідженні взяли участь понад 46 тисяч дорослих американців. Протягом 10 років науковці спостерігали за їхнім станом здоров’я, враховуючи вживання кави, її добавки та рівень смертності. Виявилося, що одна-дві чашки чорної кави або кави з мінімальною кількістю підсолоджувачів щодня знижували ризик смерті на 14–17%. Також у кавоманів ризик померти від серцево-судинних захворювань був нижчим на 29–33%.

Втім, якщо до напою регулярно додавали багато цукру чи вершків, користь зникала. У дослідженні зазначили, що «низьким вмістом» доданого цукру вважали не більше 2,5 г на 240 мл кави, а насичених жирів – до 1 г. Це еквівалентно приблизно половині чайної ложки цукру або ложці легких вершків.

Дослідники не зафіксували підвищення ризику смертності в учасників, які додавали до кави трохи підсолоджувачів або молока. Проте відсутність ефекту не означає користь – велика кількість калорій, цукру та жирів пов’язана з гіршими показниками для серця та загального стану здоров’я.

Дані не підтвердили зв’язок між вживанням кави та зниженням смертності від раку, хоча інші дослідження вказували на ймовірну користь для пацієнтів з колоректальним раком. Автори вважають, що брак зв’язку може бути пов’язаний з обмеженим розміром вибірки або тим, що не розглядалися окремі типи онкології.

Попри позитивні результати, експерти радять не робити різких висновків. Споживання кави в учасників оцінювалося лише раз чи двічі, і не враховувався точний тип кави чи добавок. Наприклад, нефільтрована кава, як свідчать попередні дослідження, не має позитивного ефекту для здоров’я. Також не аналізувались різні типи підсолоджувачів – звичайний цукор, мед чи замінники.

Науковці наголошують: найбільшу користь приносить кава, багата на поліфеноли – антиоксиданти, які зменшують запалення. Але вони не «скасовують» негативного впливу дієти з надлишком цукру та жирів. Саме тому чорна або злегка підсолоджена кава є найбезпечнішою.

Ключова рекомендація – помірність. За словами дослідників, користь для здоров’я зникає після двох чашок на день. Надмірне вживання кофеїну може спричинити підвищений тиск, тривожність і проблеми з серцем.

Американська письменниця Елеонор “Гей” Кортер та її чоловік Філіп постануть перед судом у Франції за незаконний продаж зливків золота, піднятих із затонулого французького корабля XVIII століття.

Кішка з Одеси вивчила напам’ять шлях до бомбосховища.

Народна депутатка Мар’яна Безугла заявила, що має синдром Аспергера, через який вона “дещо інакше” відчуває емоції.

У ніч на 27 липня безпілотники атакували електропідстанцію поблизу залізниці в селищі Октябрьський Волгоградської області Росії.

У США розробили перший препарат для лікування післяпологової депресії.