Казахстан виключив «Талібан» зі списку терористів
Джерело: офіційний сайт президента Республіки Казахстан
3 червня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв повідомив про рішення виключити рух “Талібан” із переліку терористичних організацій.
Казахстан вивів режим талібів з терористичного списку, виходячи з міркування важливості розвитку торговельно-економічного співробітництва з сучасним Афганістаном і розуміння того, що цей режим є довгостроковим фактором, – сказав він.
Відповідну заяву Токаєв зробив під час зустрічі зі спікерами палат парламентів країн Організації Договору про колективну безпеку. Так, за його словами, одним зі стратегічних завдань на сучасному етапі є активне залучення Афганістану до міжрегіональних зв’язків. Він закликав підтримати ініціативу Казахстану щодо створення в Алматах Регіонального центру ООН “з цілей сталого розвитку для Центральної Азії та Афганістану”.
Також глава Казахстану заявив, що країна активно готується до проведення на своїй території навчань ОДКБ “Нерушимое братство-2024” та “Скала-2024” восени цього року.
Зауважимо, 2 квітня речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що в РФ є “важливі питання” для обговорення з лідерами ісламістського руху “Талібан” і “опрацьовує питання” зняття з радикального руху статусу терористичної організації.
Раніше спецпредставник глави РФ з Афганістану, директор другого департаменту Азії МЗС Замир Кабулов повідомив, що делегацію руху “Талібан” запрошено на форум “Росія – Ісламський світ: KazanForum”, що має відбутися в Казані з 14 до 19 травня. За його словами, Росія співпрацює з урядом талібів в Афганістані на тему антитерористичних дій “на регулярній основі”.
Таліби повернулися до влади в Афганістані у 2021 році, після виведення очолюваних США іноземних сил, але досі залишаються в списку організацій, які Росія вважає терористичними.
У РФ рух “Талібан” визнано терористичною організацією у 2003 році — після того, як його до відповідного списку включила Рада Безпеки ООН. Водночас, Москва підтримує контакти з талібами протягом багатьох років. У березні 2022 року Росія акредитувала першого дипломата уряду Афганістану після того, як влада в цій центральноазіатській країні перейшла під контроль талібів.
Довідка. Талібан — радикальний ісламістський рух сунітського напрямку, що зародився в Афганістані серед пуштунів 1994 року. Воював з армією США. Талібан мав військові сутички із ще радикальнішою ісламською організацією ІД-Хорасан, що виникла після 2015 року.
- Згідно зі звітом ООН, уряд радикального ісламістського руху “Талібан” в Афганістані відправляє жінок, які пережили жорстоке поводження, у в’язницю, стверджуючи, що це робиться для їхнього захисту.
- Радикальний ісламістський рух “Талібан” хоче запустити в Афганістані централізовану мережу камер спостереження.
- 17 серпня 2023 року радикальний ісламістський рух “Талібан” заборонив усі політичні партії в Афганістані, заявивши, що їхня діяльність суперечить шаріату, повідомив міністр юстиції в уряді талібів Абдул Хакім Шараї.
- В Афганістані радикальний ісламістський рух “Талібан” заявив про заборону жінкам відвідувати національний парк Банд-е-Амір у центральній провінції Баміян. Це місце — одна з визначних туристичних пам’яток країни.
На 71-му році життя помер американський режисер Джеймс Фолі, відомий за роботою над двома частинами кіносерії “П’ятдесят відтінків сірого” та низкою кліпів Мадонни.
З наступного року Міністерство освіти Франції запускає пілотний проєкт з вивчення української мови як другої іноземної в коледжах та ліцеях країни.
Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.
Під час спільної пресконференції для ЗМІ з президентом Франції Еммануелем Макроном у Нансі 9 травня, глава польського уряду Дональд Туск заявив, що присутність лідерів країн на параді в Москві викликає сором.
Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів переговори з представниками адміністрації президента США Дональда Трампа. Головною темою розмови було питання припинення вогню в Україні.