Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою «Іоан Воїн» (Фото)

Джерело: Херсонський художній музей/Facebook

Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою “Іоан Воїн” – однією з тих, що були вилучені правоохоронцями Полтавщини.

1 квітня музей отримав вилучену правоохоронцями Полтавщини старовинну ікону – одну з тих, які контрабандист скуповував через інтернет, реставрував та нелегально переправляв за кордон.

Зловмисника затримали наприкінці листопада минулого року, коли він намагався відправити “Укрпоштою” до Євросоюзу три ікони. 1 лютого суд призначив контрабандисту 3 роки умовного покарання.

Фото: СБУ

Судова мистецтвознавча експертиза визначила, що вилучені ікони належать до культурних цінностей, які мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення. Тож Мінкульт запропонував Херсонському художньому музею обрати одну з них для поповнення розграбованої колекції. Музейні фахівці обрали образ “Іоана Воїна”.

“Були часи, коли я привозила роботи в музей фурами, придатними для перевезення колекцій, дипломатичним транспортом. А зараз рада і вилученій на кордоні одній, але дуже цінній іконі, ймовірно XVIII ст., яку передало СБУ Полтави”, – поділилася своїми враженнями від процесу передачі директорка музею Аліна Доценко, яка особисто приймала ікону в Полтаві.

До пограбування в музеї зберігалася інша невеличка ікона, присвячена святому мученику Івану Воїну, написана XVIII ст. темперою на дошці. На жаль, її разом із більш ніж 10 тисячами інших творів мистецтва викрадено російськими артмародерами перед відходом окупантів з Херсона. Місцеперебування вкраденої ікони наразі невідоме.

Передача ікони – знакова подія для музею, адже для сьогодення образ Івана Воїна, якого в Україні особливо пошановують з давніх часів, є вкрай актуальний. Це один із небагатьох ранніх святих (IV ст.), якому приписується слов’янське походження. Святий мученик відомий тим, що по молитві йому викривається злодійство і повертається вкрадене (впору починати молитися за повернення вкрадених музейних цінностей), він захищає від кривдників і нападу, відводить всяку небезпеку. Ще святому Івану Воїну моляться про тих, хто перебуває у полоні або ув’язненні.

Зазначається, що першим пунктом призначення нового музейного експоната стануть реставраційні майстерні.

Міністр оборони Лаурінас Кащюнас домовився з головою МВС Аґне Білотайте про комплексне посилення охорони кордону. Глави відомств пропонують у найкоротші терміни забезпечити прикордонників важчим озброєнням та зміцнити деякі ділянки кордону.

Після поїздки канцлера Німеччини Олафа Шольца до Китаю глава опозиційного Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц поклав на уряд у Пекіні часткову відповідальність за численні війни та кризи по всьому світу.

Станом на 21 квітня Сили оборони півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад російської армії та техніку противника.

21 квітня прем’єр Угорщини Віктор Орбан поскаржився на військові настрої у європейській політиці.

Триває сімсот вісімдесят восьма доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти нашої держави. Протягом доби зафіксовано 65 бойових зіткнень.