Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою «Іоан Воїн» (Фото)

Джерело: Херсонський художній музей/Facebook

Колекція Херсонського художнього музею поповнилася старовинною іконою “Іоан Воїн” – однією з тих, що були вилучені правоохоронцями Полтавщини.

1 квітня музей отримав вилучену правоохоронцями Полтавщини старовинну ікону – одну з тих, які контрабандист скуповував через інтернет, реставрував та нелегально переправляв за кордон.

Зловмисника затримали наприкінці листопада минулого року, коли він намагався відправити “Укрпоштою” до Євросоюзу три ікони. 1 лютого суд призначив контрабандисту 3 роки умовного покарання.

Фото: СБУ

Судова мистецтвознавча експертиза визначила, що вилучені ікони належать до культурних цінностей, які мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення. Тож Мінкульт запропонував Херсонському художньому музею обрати одну з них для поповнення розграбованої колекції. Музейні фахівці обрали образ “Іоана Воїна”.

“Були часи, коли я привозила роботи в музей фурами, придатними для перевезення колекцій, дипломатичним транспортом. А зараз рада і вилученій на кордоні одній, але дуже цінній іконі, ймовірно XVIII ст., яку передало СБУ Полтави”, – поділилася своїми враженнями від процесу передачі директорка музею Аліна Доценко, яка особисто приймала ікону в Полтаві.

До пограбування в музеї зберігалася інша невеличка ікона, присвячена святому мученику Івану Воїну, написана XVIII ст. темперою на дошці. На жаль, її разом із більш ніж 10 тисячами інших творів мистецтва викрадено російськими артмародерами перед відходом окупантів з Херсона. Місцеперебування вкраденої ікони наразі невідоме.

Передача ікони – знакова подія для музею, адже для сьогодення образ Івана Воїна, якого в Україні особливо пошановують з давніх часів, є вкрай актуальний. Це один із небагатьох ранніх святих (IV ст.), якому приписується слов’янське походження. Святий мученик відомий тим, що по молитві йому викривається злодійство і повертається вкрадене (впору починати молитися за повернення вкрадених музейних цінностей), він захищає від кривдників і нападу, відводить всяку небезпеку. Ще святому Івану Воїну моляться про тих, хто перебуває у полоні або ув’язненні.

Зазначається, що першим пунктом призначення нового музейного експоната стануть реставраційні майстерні.

Компанія xAI, заснована американським розробником та підприємцем Ілоном Маском, отримала масштабне замовлення від Міністерства оборони США. Контракт може сягнути 200 мільйонів доларів та передбачає створення спеціалізованих рішень із використанням штучного інтелекту для державних потреб – зокрема у розвідці та галузі безпеки.

Штучний інтелект стрімко змінює спосіб, у який люди шукають інформацію в інтернеті, трансформуючи те, як користувачі орієнтуються у вебпросторі. Замість традиційних пошукових систем вони дедалі частіше звертаються до чат-ботів, котрі дають готові відповіді, а не перелік посилань, за якими можна перейти.

Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення. 

На Харківщині правоохоронці викрили масштабне виробництво підроблених акцизних марок, вилучивши майже 5 мільйонів одиниць контрафакту. Усім трьом фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі. 

Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.