Компанія нардепа «Слуги народу» отримала 12 млн за моніторинг медіа щодо влади
Джерело: Наші гроші з посиланням на дані Prozorro
Державне підприємство “Центр захисту інформаційного простору України” уклало контракт на 12,24 млн грн із компанією “Медіатека” з метою щоденного моніторингу медіа-простору стосовно президента Володимира Зеленського, Офісу Президента, уряду та інших державних структур.
Так, упродовж 2025 року компанія моніторитиме матеріали про президента України Володимира Зеленського, першу леді Олену Зеленську і її Фундацію, Офіс президента, Кабмін, Верховну Раду, Генштаб, а також усіх міністрів, керівників відомств, радників та спікерів.
Моніторинг охоплює телемарафон, не менше десяти загальнонаціональних телеканалів, 50 друкованих видань, радіостанції та понад 1 000 національних і регіональних онлайн-ЗМІ. Також аналізується активність у Facebook, Twitter (X), Instagram, YouTube, Telegram, TikTok та іноземних ЗМІ (англомовних, німецькомовних, франкомовних).
Контракт передбачає кілька видів звітів:
- Щоденні звіти – кількість згадувань, рейтинг персон та об’єктів, тональність повідомлень, ключові теми та реакція в соцмережах.
- Щотижневі звіти – аналіз медіаполя, ефективність комунікацій, основні наративи, топспікери та охоплення аудиторії.
- Щомісячні звіти – SWOT-аналіз (сильні та слабкі сторони, можливості та загрози), успішність комунікаційних кампаній, інформаційні атаки, прогнози медійних ризиків.
- Окремі дослідження – глибинний аналіз резонансних тем та соціологічні дослідження.
Зауважується, що проти минулого року вартість окремих послуг значно зросла:
- Щоденний моніторинг медіа – 6 840 грн (було 5 040 грн).
- Моніторинг соцмереж – 3 600 грн (було 1 800 грн).
- Щоденний аналітичний звіт – 4 800 грн (було 2 400 грн).
- Щотижневий звіт – 96 000 грн (було 60 000 грн).
- Щомісячний SWOT-аналіз – 100 800 грн (було 74 400 грн).
- Окреме соціологічне дослідження – 540 000 грн (було 144 000 грн).
Тендер відбувся з єдиним учасником – компанією “Медіатека”. Однією з умов участі було підтвердження досвіду виконання аналогічних контрактів у 2020-2024 роках. “Медіатека” надала довідку про виконані договори з цим же замовником та з НЕК “Укренерго”.
“Медіатека” належить народному депутату від “Слуги народу” Олександру Маріковському. У Вікіпедії він досі вказаний як заступник голови комітету з питань екологічної політики та дійсний радник державного секретаря Міністерства інформаційної політики України. Тоді як у відповідь на журналістське розслідування Bihus.Info Маріковський заявив, що з 2019 року передав компанію в управління іншій особі та не впливає на її діяльність. Він також стверджує, що звіти “Медіатеки” є професійними та відповідають технічному завданню.
Окрім “Медіатеки”, Маріковський є співзасновником:
- ГО “Центр контент-аналізу”,
- ТОВ “Центр контент-аналізу”,
- ТОВ “Соцмоніторинг”,
- ТОВ “Інтелектуальні медійні системи”,
- БФ “Дій за Україну!”.
З 2017 року “Медіатека” отримала державних контрактів на 45,83 млн грн, переважно від “Центру захисту інформаційного простору України”.
Додамо, раніше журналісти Bihus.Info з’ясували, що у звітах “Медіатеки” кількість позитивних згадок про владу значно перевищує негативні, що може створювати спотворене уявлення в уряду про реальну ситуацію в інформаційному полі. Також у деяких документах критика на адресу влади подавалася як “інформаційні атаки опозиційних ЗМІ”.
Зокрема, у зразку звіту, завантаженому “Медіатекою” в тендерну документацію, зазначено, що голова Офісу Президента Андрій Єрмак піддається критиці за перебрання на себе функцій президента, а заступник голови ОП Олег Татаров згадується як “чи не хрестоматійний приклад корупції та проросійських настроїв” в оточенні Зеленського.
- У 2023 році на виробництво контенту для двох телемарафонів – “Єдині новини” та FreeДом – витратили 842,2 млн грн. Кошти витратили Мультимедійна платформа іномовлення України та “Парламентський телеканал “Рада””, які належать до сфери впливу Міністерства культури та інформаційної політики.
- Телеканал Рада оголосив тендер на 105 млн грн для створення телевізійних програм з метою забезпечення “цілодобового інформаційного марафону” “Єдині новини #UAразом”. Переможця обрали без конкурсу.
- Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що не бачить підстав для припинення телевізійного марафону “Єдині новини”, оскільки він створювався для транслювання повномасштабного вторгнення Росії, яке ще не припинилося.
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.
23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.