Кондитерська фірма Bahlsen перепросила за застосування примусової праці у Другу світову

Джерело: The Guardian

Німецька кондитерська фірма Bahlsen перепросила за те, що у період Другої світової війни змушувала жителів окупованих Польщі та України працювати на свою компанію.

Фірма попросила вибачення після публікації звіту, де вказано, що у нацистський період вони застосували більше примусової праці, аніж вважалось раніше.

Звіт було створено після того, як у 2019 році спадкоємиця сім’ї Верена Бальзен викликала обурення заявою, у якій применшила труднощі, через які страждали сотні осіб, більшість з яких – жінки з окупованої на той час нацистами України, яких змушували працювати на їхній сімейний бізнес.

Тоді жінка заявила, що фірма не зробила нічого поганого, коли змушувала працювати на себе 200 осіб наголосивши, що “з ними поводились добре”. Згодом Верена Бальзен перепросила за ці слова.

Однак за даними двох істориків, які провели дослідження щодо цього питання, насправді на фірму примусово працювало не 200, а близько 800 осіб. Більшість – це мешканці окупованих на той час Польщі та України. Щобільше, у звіті істориків мовиться, що людей змушували працювати з 1940 по 1945 роки, що довше, аніж вважалось раніше.

Після публікації звіту сім’я Бальзен назвала його дані “незручними та болісними” і висловила жаль, що компанія не дізналась про “цю важку правду” раніше.

“Ми, як сім’я, не ставили очевидного питання про те, як нашій компанії вдалось пройти через Другу світову війну”, – мовиться у заяві компанії.

Ганноверська компанія була заснована наприкінці XI століття. Фірма використовувала примусову працю для виготовлення пайків німецьким солдатам у період війни.

“Наші предки… скористались перевагами системи у нацистський період. Цю поведінку неможна пробачити”, – додали у компанії.

Заява Верени Бальзен у 2019 році викликала хвилю критики. Компанію, зокрема, критикували німецькі політики, а користувачі соцмереж закликали бойкотувати печиво Bahlsen. Після цього спадкоємиця бізнесу попросила вибачення, назвавши свої слова “необдуманими”. У 2022 році Верена Бальзен покинула фірму.

Заснована її прадідом бісквітна компанія у 2000-2001 роках добровільно виплатила 1,5 мільйона німецьких марок (близько 750 000 євро) фонду, заснованому німецькими фірмами для компенсації 20 мільйонам примусових робітників, яких використовували нацисти.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.