Контроль за артеріальним тиском допоможе зменшити ризик розвитку деменції
Джерело: The Washington Post
Високий артеріальний тиск (гіпертонія) є одним з найрозповсюдженіших факторів ризику розвитку деменції. Відтак контроль за кров’яним тиском може знизити ризик розвитку захворювання.
Для того, аби наш мозок залишався здоровим з віком потрібен здоровий артеріальний тиск.
Однак чимало людей страждають від високого тиску, який є одним з факторів ризику розвитку деменції. Гіпертонія – це подвійна атака на мозок, адже вона ускладнює доступ кисню та поживних речовин до мозку, а самому мозку важче позбавлятись від продуктів метаболізму.
Аномально високий артеріальний тиск може пошкодити дрібні кровоносні судини головного мозку, спричинивши травму та атрофію головного мозку, а також спровокувати нейрозапалення.
“Коли у людей гіпертонія, насамперед у середньому віці, вони починають втрачати приплив крові до мозку, вони починають впливати на судинну мережу мозку. І це паралельно доповнює патологію Альцгеймера”, – сказала доцентка кафедри нейронаук та т. в. о. директорки Центру Альцгеймера у Медичній школі Університеті Темпл Сільвія Фоссаті.
Гіпертонія є фактором ризику загальної деменції та хвороби Альцгеймера – найрозповсюдженішої форми деменції. У гіпертоніків ризик когнітивних порушень щонайменше у 1,5 раза вищий, аніж в людей з нормальним тиском.
Однак важливим є те, що високий артеріальний тиск можна попередити та контролювати.
Доцентка психології, яка досліджує ризик старіння та деменції зауважила, що особи, які хочуть мати гарні когнітивні здібності у віці 80-90 років, повинні вже зараз робити все, аби серце було здоровим.
Мозок становить лише 2% від загальної маси тіла людини, але потребує щонайменше 15% викиду крові серця.
“Мозок жадає того, що є у крові. Все, що порушує цей процес, матиме малий і великий кумулятивний ефект з часом” – розповіла Догерті.
Кровотік у мозку не є постійним: він зменшується з кожним ударом серця.
Зазвичай мозок людини автоматично реагує на кров’яний тиск, аби підтримувати кровотік незалежно від того, у якій позі зараз людина – лежить чи стоїть.
Та гіпертонія порушує цю саморегуляцію, тобто призводить до зменшення притоку крові до мозку та недостатку кисню і поживних речовин. Водночас мозку стає важче видаляти відходи, такі як бета-амілоїд.
Тоді бета-амілоїд накопичується навколо кровоносних судин мозку, що й призводить до того, що мозку важко від нього позбутись.
Багаторічна гіпертонія також може пошкодити кровоносні судини та порушити нормальну функцію гематоенцефалічного бар’єра, який запобігає потраплянню патогенів у мозок, та спричинити велике запалення мозку, яке, своєю чергою, збільшує ризик деменції.
Гіпертонія впливає на весь мозок, але деякі його частини найбільш чутливі. Зокрема гіпокамп – структура мозку, яка відповідає за пам’ять та навчання.
Області гіпокампа живляться маленькими кровоносними судинами, які можуть згинатись під кутом 90 градусів. Розмір та форма судин вже ускладнюють гіпокампу вивід відходів та отримання кисню і поживних речовин, а гіпертонія ще більше впливає на це.
У звіті комісії журналу Lancet за 2024 рік про деменцію вказано, що гіпертонія – один з 14 факторів ризику, яким можна запобігти. З цієї кількості значна частина ризиків пов’язані зі здоров’ям серця і загалом складають 45% випадків деменції.
За результатами досліджень, гіпертонія у середньому віці є передвісником швидшого зниження когнітивних функцій, таких як пам’ять, обробка інформації та виконавча обробка.
Гіпертонію діагностують в людини, постійний артеріальний тиск якої на рівні щонайменше 130/80. Гіпертонія може бути пов’язана та ускладнена супутніми хворобами, такими як серцево-судинні хвороби чи інсульт.
Але навіть люди, які страждають лише гіпертонією, мають високий ризик прискореного старіння мозку, зниження когнітивних функцій та деменції.
Медикаментозне лікування гіпертонії може знизити ризик розвитку деменції, але не позбутись від нього.
За словами Догерті, дослідники не зовсім розуміють прямі причини гіпертонії.
Але навіть якщо у когось розвивається гіпертонія, підтримка сталого тиску нижче 130 мм рт.ст. після 40 років може покращити їхні когнітивні результати. Ось кілька способів лікування гіпертонії:
Залишайтеся активними.
Відсутність фізичної активності та малорухливий спосіб життя є факторами ризику гіпертонії та деменції. Навпаки, регулярні фізичні вправи знижують ризик як гіпертонії, так і деменції.
Садівництво, заняття йогою чи просто прогулянка можуть принести користь як мозку, так і решті тіла. Виконання ізометричних вправ, таких як сидіння на стіні, може бути навіть ефективнішим для зниження артеріального тиску, ніж інші види вправ.
Вживайте здорову їжу.
Надмірне споживання солі є головним харчовим фактором ризику гіпертонії. Зменшення споживання солі знижує артеріальний тиск, частково завдяки покращенню мікробіомів кишечника.
Медикаментозне лікування.
Експерти кажуть, що якщо у вас вже є гіпертонія, у ваших інтересах продовжувати стратегію лікування та знижувати артеріальний тиск.
Можуть допомогти антигіпертензивні препарати. Два метааналізи 17 загальних рандомізованих контрольних досліджень показали, що антигіпертензивне лікування захищає від когнітивних порушень і зниження.
- Дослідники стверджують, що фізичні вправи лише на вихідних можуть бути такими ж корисними для уповільнення розумового занепаду, як і тренування протягом тижня.
- Дослідження свідчить, що вживання більше їжі та напоїв з великою кількістю флавоноїдів, наприклад ягоди, чай і червоне вино, може знизити ризик деменції на 28%.
- Велике корейське дослідження виявило, що інгібітори натрійзалежного котранспортера глюкози 2-го типу (іНЗКТГ-2) можуть знизити ризик деменції на 35%.
18 грудня у Брюсселі президент Володимир Зеленський зустрівся з главою Франції Емманюелем Макроном. Сторони обговорили ключові пріоритети для зміцнення оборонних спроможностей України.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 224 бойових зіткнення.
Міноборони звільнило очільника Національної академії сухопутних військ України імені гетьмана Петра Сагайдачного. Раніше повідомляли про цькування та побиття курсантів у закладі.
Артист балету Сергій Полунін, котрий підтримує повномасштабне вторгнення РФ в Україні, вирішив залишити Росію, зауваживши, що у нього “душа не на місці”.
У столиці Франції скасували показ фільму “Останнє танго в Парижі” режисера Бернардо Бертолуччі. Проти демонстрації картини виступили групи з захисту прав жінок, оскільки фільм містить сцену зґвалтування, зняту без згоди виконавиці головної ролі Марії Шнайдер.