Ліки від діабету 2 типу знижують ризик деменції на 35% – дослідження

Джерело: The Guardian

Велике корейське дослідження виявило, що інгібітори натрійзалежного котранспортера глюкози 2-го типу (іНЗКТГ-2) можуть знизити ризик деменції на 35%.

За пронозами, до 2050 року кількість осіб з деменцією у світі зросте до 153 млн, що майже у тричі більші, аніж зараз.

Діабет 2 типу є одним із 14 факторів ризику, пов’язаних із підвищеним ризиком розвитку деменції. Іншими факторами є високий рівень холестерину, нелікована втрата зору, порушення слуху, високий кров’яний тиск, куріння, ожиріння та відсутність фізичної активності.

Тепер велике корейське дослідження, опубліковане в BMJ, припустило, що ліки, які використовуються для лікування діабету 2 типу – інгібітори натрійзалежного котранспортера глюкози 2-го типу (іНЗКТГ-2), можуть знизити ризик деменції.

Попередні дослідження показали, що іНЗКТГ-2 можуть захищати від деменції літніх людей. Водночас даних про те, чи будуть вони дієвими для молодих осіб та конкретних типів деменції – до прикладу хвороба Альцгеймера та судинна деменція – не було.

У той час як попередні дослідження показали, що інгібітори SGLT-2 можуть мати захисний ефект проти деменції для літніх пацієнтів, до цього часу будь-який захисний ефект для молодих людей і конкретних типів деменції, таких як хвороба Альцгеймера та судинна деменція, був неясним.

Вчені проаналізували дані понад 220 000 хворих на цукровий діабет 2 типу у віці від 40 до 69 років Корейської національної служби медичного страхування, у яких ще не було деменції.

Половина приймала іНЗКТГ-2, які зменшують кількість глюкози, яку реабсорбують нирки, а половина приймала інший препарат – інгібітори дипептидилпептидази 4 (DPP-4), який блокує фермент, який допомагає підвищити рівень інсуліну після їжі.

Загалом протягом періоду дослідження було виявлено 1172 учасники, у яких нещодавно діагностували деменцію.

Дослідники підрахували, що іНЗКТГ-2 були пов’язані з 35% меншим ризиком деменції порівняно з інгібіторами DPP-4. Вони також виявили зниження ризику розвитку хвороби Альцгеймера на 39% і зниження ризику судинної деменції на 52%, пов’язані з пацієнтами, які приймають іНЗКТГ-2.

Автори попередили, що це обсерваційне дослідження і тому не можуть довести причинно-наслідковий зв’язок, але дійшли висновку, що перепрофілювання існуючих ліків для лікування захворювань, які викликають деменцію, “має величезний потенціал”, хоча для підтвердження своїх висновків необхідні додаткові випробування.

  • Вживання обробленого або червоного м’яса підвищує ризик діабету 2-го типу, до того ж лише дві скибочки шинки на день підвищують небезпеку на 15%, про що свідчить найбільше такого роду дослідження.

У світі 16 % підлітків стають об’єктами кібербулінгу, тобто зазнають приниження й залякування через інтернет. Тоді як майже 12 % підлітків визнали, що самі булили когось онлайн.

Командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк поінформував про втрати ворога за вересень. Зокрема за місяць втрати російських військ в Україні становлять 38130 особового складу.

Лікарі КП “Київська міська лікарня ветеринарної медицини” нагадали киянам про важливість регулярної вакцинації домашніх тварин від сказу, аби запобігти поширенню цього небезпечного захворювання.

Росія ризикує піти шляхом повернення до репресивних сталінських практик, і відновлення демократії в країні може зайняти кілька поколінь, заявили учасники міжнародної конференції у Вільнюсі, присвяченої пам’яті Леонідаса Донскіса.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 жовтня. Ситуація на Покровському і Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. Окрім того, росіяни сьогодні активно атакують на Лиманському напрямку.