Космічний апарат NASA «Вояджер-1» втратив зв’язок із командою на Землі

Джерело: CNN

Космічний апарат NASA “Вояджер-1” зазнав комп’ютерного збою, який спричинив певний збій зв’язку між 46-річним зондом і його командою місії на Землі.

Зараз інженери намагаються розв’язати цю проблему, оскільки “Вояджер-1” досліджує невивчену космічну територію уздовж зовнішньої частини Сонячної системи.

“Вояджер-1” на цей час є найдальшим космічним кораблем від Землі – на відстані приблизно 24 мільярди кілометрів, тоді як його близнюк, “Вояджер-2” подолав понад 20 мільярдів кілометрів від нашої планети.

Обидва зонди знаходяться в міжзоряному просторі і є єдиними космічними кораблями, які будь-коли діяли за межами геліосфери, сонячної бульбашки магнітних полів і частинок, яка простягається далеко за межі орбіти Плутона.

Зонди були розраховані для 5-річної роботи, проте зараз вони є двома космічними апаратами, які працюють найдовше в історії.

Їх винятково довгий термін служби означає, що обидва космічні апарати надали додаткову інформацію про нашу Сонячну систему та за її межами після досягнення своїх попередніх цілей прольоту біля Юпітера, Сатурна, Урана та Нептуна десятиліття тому.

Проте їх тривалі дослідження не обійшлись без проблем.

“Вояджер-1” має три бортові комп’ютери, зокрема систему польотних даних, яка збирає інформацію з наукових приладів космічного корабля та об’єднує її з інженерними даними, які відображають поточний стан “Вояджера-1”. Контроль польоту на Землі отримує ці дані у двійковому коді або серії одиниць і нулів.

Але зараз система даних польоту “Вояджера-1”, схоже, застрягла на автоматичному повторі.

Команда місії вперше помітила проблему 14 листопада, коли телекомунікаційний блок системи польотних даних почав надсилати повторюваний шаблон одиниць і нулів, ніби він потрапив у петлю.

Хоча космічний корабель все ще може отримувати та виконувати команди, передані командою місії, проблема з цим телекомунікаційним блоком означає, що жодні наукові чи інженерні дані з “Вояджера-1” не повертаються на Землю.

Команда “Вояджера-1” на вихідних надіслала команди космічному кораблю перезапустити систему даних польоту, але, згідно з повідомленням NASA, жодних придатних для використання даних поки що не надійшло.

Зараз інженери NASA намагаються зібрати більше інформації про основну причину проблеми, перш ніж визначити наступні кроки для її можливого усунення, – сказала Калла Кофілд, спеціалістка зі зв’язків зі ЗМІ в Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, Каліфорнія, яка керує місією. Процес може тривати тижнями.

Востаннє “Вояджер-1” зазнавав подібної, але не ідентичної проблеми з системою польотних даних у 1981 році, і нинішня проблема, видається, не пов’язана з іншими збоями, яких космічний корабель зазнав в останні роки.

Оскільки обидва зонди “Вояджер” проходять нові випробування, члени команди місії мають лише оригінальні посібники, написані десятиліття тому, щоб ознайомитися з ними, і вони не можуть пояснити проблеми, яких зазнають космічні кораблі, коли вони старіють.

Команда “Вояджера-1” хоче розглянути всі потенційні наслідки, перш ніж надсилати додаткові команди космічному кораблю, щоб переконатися, що на його роботу не вплинуть неочікуваним чином.

“Вояджер-1” настільки далеко, що потрібно 22,5 години, щоб команди, надіслані із Землі, досягли його.

Поки старі зонди-близнюки “Вояджер” продовжують досліджувати космос, команда повільно вимикає прилади на них, щоб заощадити енергію та розширити їхні місії.

Дорогою обидва космічні кораблі зазнали неочікуваних проблем та відключень, включаючи семимісячний період у 2020 році, коли “Вояджер-2” не міг зв’язатися із Землею.

У серпні команда місії використала техніку “далекого пострілу”, щоб відновити зв’язок із “Вояджер-2” після того, як команда випадково спрямувала антену космічного корабля в неправильному напрямку.

Хоча команда сподівається відновити регулярний потік даних, які надсилає “Вояджер-1”, головна цінність місії полягає в її довготривалості.

Наприклад, вчені хочуть побачити, як змінюються частинки та магнітні поля, коли зонди відлітають далі від геліосфери. Але цей набір даних буде неповним, якщо “Вояджер-1” не зможе надіслати інформацію під час свого руху.

Останніми роками команда місії творчо розробила стратегію розширення джерел живлення обох космічних кораблів, щоб дозволити продовжити їхні рекордні місії.

Міністр національної оборони Канади Білл Блер в п’ятницю, 10 травня, заявив, що Канада виділить 76 мільйонів канадських доларів (55,7 мільйона доларів США) на німецьку ініціативу щодо швидкого постачання систем протиповітряної оборони в Україну.

Питання виїзду за кордон є предметом активних дискусій ще з початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, це…

Протягом доби, 10 травня, на фронті зафіксовано 91 бойове зіткнення. Загалом, ворог завдав 6 ракетних та 67 авіаційних ударів, здійснив 92 обстріли з РСЗВ по позиціях наших військ та населених пунктах.

Представник Нідерландів на “Євробаченні-2024” Йост Кляйн у п’ятницю, 10 травня, не провів репетицію перед фіналом через “інцидент”.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус під час візиту до Вашингтона повідомив, що Німеччина закупить три американські системи HIMARS і передасть їх Україні.