Кремінь: У 2024 році кількість звернень стосовно порушень мовного закону зменшилася на 37%

Джерело: Тарас Кремінь/Facebook

У 2024 році на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 2314 звернень громадян про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, що на 37% менше проти 2023 (3692), та на 19% менше проти 2022 (2846) роках.

Кремінь зауважив, що хоч і зменшилась кількість звернень, однак, це – не про зниження уваги громадян до мовних прав, а про поступове покращення мовної ситуації в Україні.

Зважаючи на виявлені факти порушень у сфері інтернету, обслуговуванні та вивісках, кількість накладених на порушників санкцій зростає, – пояснив мовний омбудсман.

Найбільше порушень стосувалися:

  • відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та веб-сайтів – 671;
  • обслуговування – 367;
  • мови зовнішньої реклами та вивісок – 325;
  • сфери освіти – 165;
  • інформації про товари та послуги – 131;
  • сфери охорони здоров’я – 109;
  • сфери медіа – 91.

Окрім того, протягом 2024 року до Уповноваженого звернулося 54 громадянина з проханням надати роз’яснення щодо норм і положень мовного законодавства. Зокрема, це стосувалося правил використання української мови в офіційних документах, у сфері обслуговування, освіти, медіа, а також правопису.

Переважно (29% або 671 скарга) скарги стосувалися відсутності української версії веб-сайтів або завантаження за замовчуванням російськомовної версії за наявності українськомовної.

Омбудсман додав, що регіональна мовна політика потребує більшої уваги з боку органів влади. Найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у місті Київ (902), а також Одеській (429), Харківській (191), Дніпропетровській (177), Київській (96), Запорізькій (50), Миколаївській (44), Полтавській (36), Львівській (34), Чернігівській (30), Житомирській (29) областях.

Нещодавно Кремінь заявив, що утвердження української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України має стати стратегічним завданням Української держави. Омбудсман пояснив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.