Кремль здійснює кампанії дезінформації, аби підірвати позиції Зеленського – WP

Джерело: The Washington Post з посиланням на документи європейської розвідувальної служби

За даними ЗМІ, Кремль здійснює кампанію дезінформації, аби підірвати позиції президента України Володимира Зеленського та дестабілізувати українське суспільство.

Як зазначають у WP, одна з таких кампаній Кремля, ймовірно, призвела до відставки Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, адже РФ кілька місяців поспіль намагались посварити президента та генерала.

Ще рік тому один із політтехнологів Кремля написав, що необхідно посилити конфлікт між Зеленським та Залужним, розповсюджуючи інформацію у стилі “він хоче його звільнити”.

Після цього адміністрація президента Росії Володимира Путіна наказала групі російських політтехнологів використовувати соціальні мережі та фейкові новинні статті, щоб проштовхнути тему про те, що Зеленський – “істеричний і слабкий”, і що “він боїться, що його відсунуть, тому позбувається небезпечних”.

Вказівка ​​Кремля призвела до тисяч публікацій у соціальних мережах і сотень сфабрикованих статей, створених фермами тролів і поширених в Україні та всій Європі, які намагалися використати напруженість між двома українськими лідерами.

У виданні наголосили, що документи щодо ІПСО Кремля налічують понад сотню файлів, де описано, як Росія прагне розділити та дестабілізувати українське суспільство.

Та попри старання, українці залишаються згуртованими, тож у Кремлі, як свідчать документи, іноді висловлюють розчарування через нездатність виконати свій план.

Але, оскільки генерал Залужний зараз не на посаді, лінії фронту заморожено, а подальша військова та фінансова підтримка з боку Сполучених Штатів невизначена , дехто в Києві стурбований тим, що приховані пропагандистські зусилля Росії можуть почати розмивати національну єдність і моральний дух.

“Найскладніші часи попереду. Росія вижила і готує нову кампанію, яка складається з трьох основних напрямків: по-перше, тиск на лінію фронту ; по-друге, атаки на українську інфраструктуру; і по-третє, ця кампанія дестабілізації”, – сказав один з європейських високопосадовців у сфері безпеки на умовах анонімності.

За даними з документів, у січні 2023 року перший заступник глави адміністрації Кремля Сергій Кирієнко доручив групі посадовців і політтехнологів створити присутність в українських соцмережах для поширення дезінформації.

Зусилля ґрунтувалися на попередньому проєкті, який Кирієнко здійснював, щоб підірвати підтримку України Заходом, зокрема у Франції та Німеччині , показує попередні звіти WP.

Керувала європейською пропагандистською групою одна із заступниць Кирієнка, Тетяна Матвєєва – керівниця департаменту розвитку інформаційно-комунікаційних технологій Кремля.

Коли наприкінці 2022 року ЗСУ звільнили території на Харківщині та правобережжі Херсонщини, почались розмови про весняний контрнаступ України.

Тоді Кирієнко зібрав другу команду, зосереджену на дестабілізації самої України. Цю роботу очолив один із його найближчих заступників, Олександр Харичев.

На зустрічі 16 січня 2023 року Кирієнко виклав чотири ключові цілі для антиукраїнської пропагандистської групи: дискредитація військово-політичного керівництва Києва, розкол української еліти, деморалізація українських військ і дезорієнтація українського населення, свідчать документи.

Успіх команди мав вимірюватися за ключовими показниками: зниження рейтингу довіри до команди Зеленського, зниження довіри до українського уряду, зниження довіри до українського військового командування.

У документах також зазначається, що у Кремлі фактично щотижня проходили зустрічі, де посадовці відстежували результати своїх кампаній, демонструючи найпопулярніші пости, які вони розміщували в українських соціальних мережах, і підраховуючи загальний розподіл їхніх результатів. Також вони проводили щотижневі опитування щодо рівня довіри до Зеленського та військового керівництва країни.

Серед матеріалів, які вони висвітлили, був сфабрикований пост у Facebook про те, що родина загиблого бійця не отримувала жодної допомоги від держави, який набрав понад 2 мільйони переглядів, згідно з однією з презентацій на панелі інструментів .

Згідно з іншим, топпостом з метою дезорієнтації населення став фейковий ролик у Telegram про те, що головна мета війни влади в Києві — “воювати до останнього українця”.

До початку березня 2023 року десятки найнятих тролів писали понад 1300 повідомлень і 37 000 коментарів в українських соцмережах щотижня, згідно з однією з презентацій на інформаційній панелі. Згідно з даними, працівники ферм тролів отримували 60 000 рублів на місяць, або 660 доларів, за написання 100 коментарів на день.

Попри це, протягом 5 місяців старання Кремля не давали жодних результатів: з лютого по червень 2023 року рейтинг Зеленського залишався на рівні від 68% до 73%. Водночас вже у серпні цей показник знизився до 65,4%.

У WP наголосили, що не можуть оцінити точність опитувань, проведених Кремлем, і що невідомо, в який спосіб РФ проводила такі опитування в Україні.

Опитування київського Центру Разумкова в липні показало, що Зеленському довіряють 81%. Останнє опитування, опубліковане центром 8 лютого 2024 року, показало, що довіра до Зеленського впала до 69%.

Російські стратеги розуміли, що завдання буде складним. Зокрема у документах, датованих квітнем 2023 року, мовиться, що їм доведеться починати все з нуля, адже проросійський сегмент повністю вичищено із українських ЗМІ та соцмереж.

Вони порадили розвивати мережу у Telegram, Twitter, Facebook та Instagram як найефективніший спосіб проникнення в український медіапростір, зазначивши, що за 2022 рік аудиторія Telegram в Україні зросла на 600%.

Після повномасштабного вторгнення уряд Зеленського створив єдине джерело телевізійних новин, але українці відійшли від програм, заявивши, що військова боротьба в Україні недостатньо висвітлюється чи обговорюється.

“Telegram став найважливішим джерелом новин, навіть важливішим, ніж мейнстрімові ЗМІ. Це неможливо заблокувати”, – сказав високопосадовець з питань європейської безпеки.

Московські стратеги наголосили на необхідності уникати відвертої проросійської пропаганди, щоб створити довіру аудиторії.

За перший тиждень травня пост кремлівських стратегів у Facebook про те, що “Валерій Залужний може стати наступним президентом України”, набрав 4,3 мільйона переглядів, свідчить одна з презентацій .

Потім Кремль видав накази створити подібні дописи або “додаткову реальність” – термін, який російські посадовці використовують для позначення фейкових новин – включно з повідомленнями про те, що західні лідери шукають заміну Зеленському, і що Залужний має намір зупинити контрнаступ.

Meta, материнська компанія Facebook, у заяві, посилаючись на російські пости про Залужного та ймовірну відсутність державної допомоги загиблому солдату, заявила, що вона “моніторила та блокувала облікові записи, сторінки та вебсайти, керовані цією кампанією з 2022 року, включаючи ці дві сторінки, які були швидко виявлені та відключені нашою командою безпеки”.

РФ також намагалась використовувати свою стратегію і в країнах Західної Європи. Тактика європейської кампанії включала клонування та узурпацію медіа та урядових вебсайтів, таких як вебсайт Le Monde та МЗС Франції, а потім розміщення на них фейкового контенту, який принижує український уряд.

Вони також включали створення підроблених облікових записів на X або Twitter для видатних діячів, зокрема міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок.

Після того, як у вересні фейковий обліковий запис Бербок оголосив, що “війна в Україні закінчиться через 3 місяці”, влада Німеччини почала розслідування та виявила понад 50 000 фейкових облікових записів користувачів, які координували проросійську пропаганду, включно з тими, які рекламували твіт.

Спроби РФ поширювати дезінформацію були викриті Meta у вересні 2022 року, а потім французькою владою минулого літа. Вони пов’язані з Reliable Recent News, фейковим новинним сайтом, який відслідковується двома російськими компаніями, Social Design Agency та Structura National Technologies.

Кремлівські документи свідчать, що керівники цих кампаній – Ілля Гамбашидзе та Микола Тупікін – працювали безпосередньо з Кирієнком та іншою кремлівською посадовицею, Софією Захаровою, яка координувала зусилля в Європі та Україні.

“Вона – мозок”, – сказав представник європейської служби безпеки.

У липні ЄС наклав санкції на Гамбашидзе, Structura National Technologies and Social Design Agency за, як він заявив, їхню роль у створенні підроблених вебсторінок і облікових записів у соціальних мережах.

Гамбашидзе, Тупікін та їхні колеги запропонували наративи, які, як вони сподівалися, зруйнують імідж Зеленського на Заході.

Вони запропонували розповсюдити підроблені українські державні документи як докази корупційних схем військових закупівель, а також припустити, що Зеленський і його родина мали рахунки в західних банках, йдеться в документі.

Ці плани призвели до сотень статей і тисяч публікацій у соціальних мережах, перекладених французькою, німецькою та англійською мовами, спрямованих проти Зеленського, свідчать документи.

Одна з цілей російських стратегів, за словами представників європейської служби безпеки, полягала в тому, щоб теми, розміщені в європейських соціальних медіа, потрапляли назад в Україну через репости та розширення або підхоплювалися українськими політиками, які прагнуть посилити свої профілі провокаційними публікаціями.

З приходом зими в Києві почали з’являтися низка дипфейків, де Залужний називає Зеленського ворогом народу та закликає до державного перевороту. Відео були швидко визнані фейковими і не мали реального впливу в Україні. Але високопосадовець з питань європейської безпеки сказав, що він стурбований тим, що Кремль лише перевіряє ґрунт для майбутніх глибоких фейків.

“Це дуже дорого, але може спрацювати. В належний час це можна буде використати”, – сказав він.

  • До Міністерства закордонних справ Франції було викликано посла Росії з метою осудження недавніх військових дій Росії в Україні, які призвели до загибелі двох французьких волонтерів, а також через компанію дезінформації, спрямованої проти Франції.

Станом на 22:00 в суботу, 22 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 187.

ЗМІ Німеччини оприлюднили 1000-сторінковий документ “Operations Plan Germany”, в якому детально описано, як країна планує відповісти на війну з Росією. 

Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів. 

В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.

За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.