Китай: переговори в Саудівській Аравії допомогли досягти «консенсусу» стосовно України

Джерело: Reuters

Міжнародні переговори у Саудівській Аравії, що відбулися у вихідні, допомогли “консолідувати міжнародний консенсус” відносно пошуку мирного вирішення кризи в Україні, заявили у міністерстві закордонних справ Китаю.

У переговорах у Джидді, що завершилися в неділю, брали участь понад 40 країн, у тому числі Китай, Індія, США та країни Європи, але не Росія.

Спеціальний представник КНР з євразійських справ Лі Хуей мав змогу “поспілкуватися з усіма сторонами щодо політичного врегулювання війни, він також вислухав думки та пропозиції всіх сторін і ще більше зміцнив міжнародний консенсус”.

Усі сторони позитивно прокоментували присутність Лі Хуея та повністю підтримали позитивну роль Китаю у сприянні мирним переговорам, – мовиться в заяві.

У заяві також зазначено, що Китай продовжуватиме зміцнювати діалог на основі своєї мирної пропозиції з 12 пунктів і “накопичувати взаємну довіру”. Утім, не вдаючись у конкретні подробиці.

На думку аналітиків, присутність Китаю свідчить про можливі зміни в підході Пекіна, але не про поворот у підтримці Москви.

Пекін відмовився засуджувати Москву за повномасштабне вторгнення, розпочате в лютому 2022 року. У КНР запропонували власний мирний план, одначе Сполучені Штати та НАТО поставилися до нього скептично.

Однак нині у Пекіні посилюється побоювання, що тривалий конфлікт зрештою дестабілізує владу Путіна.

Дводенна зустріч у Джидді була частиною дипломатичного прагнення України заручитися підтримкою, окрім своїх основних західних прихильників, звернувшись до країн Глобального Півдня, які не хотіли приймати чийсь бік у конфлікті, що вразив світову економіку.

Канцлер ФРН Олаф Шольц 17 листопада повідомив, що позиція глави РФ Володимира Путіна щодо війни проти України не змінилася. Разом з тим, канцлер переконаний, що телефонна розмова з очільником Росії правильний крок, адже він доніс Путіну, що партнери не залишать Україну сам на сам з агресором. 

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен закликала європейських союзників України виявляти стриманість у контактах із Кремлем після телефонної розмови канцлера Німеччини Олафа Шольца з президентом Росії Володимиром Путіним. Вона також розкритикувала канцлера за цей дзвінок.

17 листопада під час ракетного обстрілу Одеської області загинули двоє працівників компанії “Укренерго” — Дмитро Камінний та Максим Шаргородський. Обидва чоловіки віддали значну частину свого життя роботі на енергетичну інфраструктуру України.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо висловив підтримку рішенню канцлера Німеччини Олафа Шольца провести телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Він наголосив, що завершення війни в Україні може вимагати певної взаємодії з російським керівництвом.

Уранці 17 листопада військовослужбовиця Наталія Грабарчук знищила крилату ракету за допомогою переносного зенітно-ракетного комплексу “Ігла”. Це був її перший бойовий пуск, який одразу виявився успішним.