Китай відмовився компенсувати Росії критичні західні технології

Джерело: The Moscow Times

Попри те, що Китай став найбільшим постачальником товарів до Росії після початку повномасштабної війни, китайський імпорт не зміг повністю компенсувати втрати від західних санкцій. Експерти “Інституту Гайдара” наголошують, що у низці категорій постачання з Китаю і близько не досягли рівня довоєнного імпорту з ЄС.

Сподівання Кремля на те, що Китай допоможе Росії подолати санкції та технологічну блокаду з боку західних країн, не виправдалися. Хоча Китай став найбільшим постачальником товарів до Росії, і двосторонній товарообіг з початку війни зріс на 70%, російські компанії не змогли повністю замінити китайським імпортом західне обладнання та сировину.

Згідно з даними митної статистики, імпорт медичного та оптичного обладнання з Китаю зріс на $1,3 млрд, але це компенсувало лише 60% втрат від європейських постачальників. Імпорт пластмас і полімерів збільшився на $1,6 млрд, однак, це покрило лише 40% довоєнного імпорту з ЄС. У категорії “механічне обладнання” Китай зміг замінити лише 60% втрачених європейських постачань, а в категорії “електрообладнання” — менше чверті.

Решта категорій товарів не зафіксували значного зростання імпорту з Китаю. Постачання літальних апаратів з ЄС впали на $3,1 млрд на рік, а китайський експорт у цій категорії становив лише $201 млн, що дорівнює всього 7% втрат.

Окрім того, Китай постачає в Росію сировину для виробництва ліків на $108 млн на рік, що у 86 разів менше, ніж ЄС. Аналітики резюмують, що Росія зберігає свою залежність від європейських постачальників.

Загалом, російсько-китайська торгівля, що активно зростала протягом перших двох років повномасштабної війни (на 30% у 2022 році та 26% у 2023-му), почала стагнувати. Взаємний товарообіг за рік зріс лише на 1,9%, досягнувши $244,8 млрд.

Експерти пояснюють, що період значного зростання російського експорту в Китай, що був викликаний переорієнтацією ринків РФ, завершився. Постачання нафти з РФ до Китаю за 11 місяців 2024 року зросло лише на 2%, до 99,1 млн тонн, тоді як закупівлі інших сировинних товарів значно зменшилися.

Американська політична діячка та дипломатка Гілларі Клінтон не стримала справжніх емоцій під час промови президента США Дональд Трамп, коли він оголосив про намір перейменувати Мексиканську затоку на Американську. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 20 січня. З початку доби відбулося 151 бойове зіткнення.

Американський підприємець та винахідник Ілон Маск виступив після інавгурації Дональда Трампа. Однак, увагу ЗМІ привернула не так його промова, як жести засновника SpaceX.

Фракція “Європейська Солідарність” в офіційній заяві спростувала фейк про Севморзавод у Севастополі, котрий раніше належав лідеру політичної сили Петру Порошенку. Політична партія звинуватила владу в атаці на опозицію, що можуть нашкодити єдності країни та обороноздатності ЗСУ.

У Росії скаржаться, що українські безпілотники завдали удару по нафтобазі “Роснефти” у місті Ліски Воронезької області.