Китай встановив прапор на спірному острові неподалік військової бази Філіппін – FT

Джерело: Financial Times

Військові КНР зафіксували свою присутність на спірному рифовому острові за декілька кілометрів від найважливішого форпосту Філіппін у Південнокитайському морі.

Як зазначається, китайська берегова охорона “встановила юрисдикцію” над островом Сенді-Кей При цьому вказано, що військові підняли тут китайський прапор, щоб заявити про суверенітет над рифом на островах Спратлі.

Згідно з повідомленням, вперше за багато років Пекін, який претендує на майже всю акваторію Південнокитайського моря, офіційно встановив свій прапор на раніше не окупованій території. Це відбувається в той час, коли Філіппіни разом зі своїм союзником США проводять найбільші щорічні військові навчання.

Сенді-Кей являє собою піщану обмілину площею трохи більш як 200 квадратних метрів, але має стратегічне значення для Китаю, оскільки дає контроль над морем в радіусі 12 миль. Ця територія дотична до острова Тіту у Південнокитайському морі, який Філіппіни використовують для відстеження пересувань китайських сил у регіоні, йдеться в матеріалі.

У Білому домі заявили, що повідомлення про захоплення Китаєм острова Сенді-Кей “викликає глибоке занепокоєння, якщо воно правдиве”.

“Такі дії загрожують регіональній стабільності й порушують міжнародне право. Ми тісно консультуємося з нашими партнерами й залишаємося відданими ідеї вільного й відкритого Індо-Тихоокеанського регіону”, – прокоментував речник Ради національної безпеки США Джеймс Гʼюїтт.

Утім, поки що немає жодних ознак постійної присутності Китаю на Сенді-Кей. Представник морської безпеки Філіппін заявив, що берегова охорона КНР залишила острів після розгортання прапора.

Президент Володимир Зеленський 27 квітня заслухав доповідь Головнокомандувача Збройних сил Олександра Сирського стосовно ситуації на фронті, зауваживши, що Сили оборони залишаються на Курщині. 

Протягом тижня, з 21 по 27 квітня, протиповітряною обороною Cил оборони знищено 841 повітряну ціль.

Підходячи до межі перших 100 днів другого президентського терміну, Трамп стикається зі зростаючим невдоволенням його амбітною та суперечливою політикою. Його рейтинг підтримки знижується, а основні ініціативи не знаходять схвалення більшості громадян. Багато хто також вважає, що адміністрація намагається уникнути виконання рішень федеральних судів.

Зусилля США щодо допомоги Україні в захисті від російських кібератак були різко згорнуті через масштабні зміни політики адміністрації Дональда Трампа. Це викликало занепокоєння щодо послаблення життєво важливого кіберзахисту України перед обличчям загроз з боку Кремля.

У 2016 році Марк Цукерберг і Присцилла Чан відкрили безкоштовну школу The Primary School для малозабезпечених сімей у Каліфорнії в рамках Chan Zuckerberg Initiative (CZI). Школа поєднувала освіту та охорону здоров’я, підтримуючи дітей і сім’ї. Минулого тижня оголосили про її закриття наприкінці 2025–2026 навчального року через припинення підтримки CZI, без детальних пояснень. CZI виділить 50 мільйонів доларів на підтримку постраждалих громад.