Китай зміцнює зв’язки з Узбекистаном: зводитиме залізницю в обхід Росії
Джерело: Reuters
Китай покращує свої дипломатичні відносини з Узбекистаном і 24 січня запропонував тіснішу співпрацю в низці проєктів, включаючи центральноазійську залізницю, яка відкриє новий торговельний шлях, оскільки вантажовідправники уникають сухопутного сполучення через Росію.
Президент Китаю Сі Цзіньпін зустрівся зі своїм узбецьким колегою Шавкатом Мірзійоєвим у Пекіні.
У КНР заявили про готовність розширити співпрацю з Узбекистаном у галузі виробництва нових електричних транспортних засобів, а також у великих проєктах, таких як фотоелектрична, вітрова та гідроенергетика.
Зокрема, Китай закликав почати роботи з будівництва залізниці Китай-Киргизстан-Узбекистан “якнайшвидше”, після офіційного закріплення більш тісних зв’язків з Узбекистаном.
Проєкт обговорювався з 1990-х років, але набув нового значення після того, як повномасштабне вторгнення РФ в Україну спричинило масштабні санкції проти Москви, що призвело до того, що вантажовідправники між Китаєм і Європою уникали переправлення товарів сухопутним шляхом через Росію.
У довгостроковій перспективі центральноазійський маршрут може потенційно допомогти скоротити час вантажних перевезень між Китаєм і Європою.
- Згідно з даними Головного митного управління Китаю, китайсько-російська торгівля досягла 210,9 мільярда доларів протягом січня-листопада цього року, досягнувши мети, поставленої двома країнами у 2019 році на рік раніше запланованого.
- Посольство Китаю у Великій Британії закликало уряд “виправити свої помилки” після накладення санкцій на китайські компанії.
- Кадри, оприлюднені українськими військовими, підтверджують знищення двох всюдиходів китайського виробництва Desertcross 1000-3 поблизу Кринок у тимчасово окупованій Херсонській області, що ознаменувало помітну невдачу для Росії в триваючій війні.
- Дискусії з Пекіном стосовно російського проєкту газопроводу “Сила Сибіру-2”, що так необхідний росіянам для заміни втраченого ринку Європи, просувається дуже повільно через зайняту Китаєм позицію.
Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні.
Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.
На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.
27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.
Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.