Лідер гурту «Тінь сонця», а нині військовий Сергій Василюк привітав українок з Днем матері
Джерело: Сергій Василюк/Facebook
12 травня фронтмен і засновник гурту “Тінь сонця”, а нині військовослужбовець 130 батальйону ТрО ЗСУ Сергій Василюк привітав українських матерів зі святом піснею “Два кольори” (Сл: Дмитро Павличка, муз: Олександр Білаш).
Василюк зокрема подякував матерям, котрі народили славетних оборонців, котрі творять велику історію, наближають перемогу та прославляють Україну на весь світ “не на фестивалі Євробачення, а ткт – на Бахмутському, Куп’янському, Херсонському, Харківському напрямках”.
З Вашим Днем, дорогі наші Матусі! Любимо захищаємо! – підписав привітання музикант.
Зауважимо, 12 травня українці святкують День матері, який традиційно відзначається в другу неділю травня.
Запроваджене свято було указом Президента України від 10 травня 1999 року. В деяких інших країнах світу День матері щороку святкують 13 травня.
Історія виникнення свята
У XIX столітті активістка Енн Джарвіс Рівз разом із чоловіком народила 13 дітей, з яких вижити вдалося лише чотирьом. Діти померли через захворювання та антисанітарні умови, які сприяли поширенню епідемій. Протягом життя Енн Джарвіс боролася з антисанітарією, займалася просвітницькою діяльністю та надавала допомогу для зниження дитячої смертності.
Невдовзі активістка організувала в робітничих клубах День матері, покликаний сприяти покращенню санітарних норм. У започаткованих нею клубах збирали кошти на купівлю ліків та оплату послуг помічниць у сім’ях, де матері мали серйозні проблеми зі здоров’ям.
Після смерті Енн її донька Анна у 1907 році вирішила заснувати свято. Вона надсилала листи з ініціативою кілька років поспіль. Зрештою в 1910 року отримала відповідь. Того року у штаті Вірджинія (США) почали офіційно святкувати День матері. З часом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, відразу після Першої світової війни День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.
День матері в Україні
Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня.
Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині “Союзу українок” з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.
У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття боролися за відновлення свята в Україні.
Старання “Союзу українок”, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали не випадково: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.
- У неділю, 5 травня, православні та греко-католики відзначають Великдень або Воскресіння Христове.
- Представник Латвії на пісенному конкурсі “Євробачення-2024” співак Dons розповів, що прихистив до своєї родини собаку з Харкова.
- Українська співачка Оксана Забужко висловила думка, що цього разу на Євробаченні Україна “все зробила правильно”. За її словами, участь наших представників водночас нагадувала про війну, але вони не “перетягнули ковдру”.
В Азербайджані порушили кримінальну справу за фактом умисного вбивства двох своїх громадян в Єкатеринбурзі.
Американська співачка Сабріна Карпентер заявила, що розглядає можливість заборонити шанувальникам використовувати телефони на своїх концертах.
Національна кримінальна поліція Фінляндії підозрює фінську компанію у шахрайстві з поставками бронежилетів для ЗСУ.
Протягом місяців Департамент ефективності уряду США (DOGE) на чолі з Ілоном Маском ретельно вивчав федеральні системи та особисті дані мільйонів громадян під виглядом пошуку марнотратства і мав доступ до комерційних таємниць конкурентів.
Фронтмен гурту “Антитіла” Тарас Тополя повідомив, що на благодійному зборі для нардепки від “Слуги народу” Марʼяни Безуглої вже зібрали понад 500 тисяч гривень.