Лише 1,5% корупціонерів засудили до ув’язнення під час війни
Джерело: Опендатабот
З початку повномасштабного вторгнення в Україні було винесено 6877 вироків за корупційні правопорушення, однак лише 1,5% засуджених отримали покарання у вигляді позбавлення волі.
За цей період найбільше корупційних вироків було винесено у Львівській (172 справи), Вінницькій (151 справа) та Одеській (115 справ) областях.
Зниження кількості вироків, порівняно з довоєнними роками, пов’язують із тим, що на початку війни подання декларацій стало добровільним, а контроль із боку НАЗК був тимчасово припинений. Для порівняння, у 2021 році Реєстр корупціонерів поповнився 6870 записами, тоді як з початку 2024 року вже було винесено 1758 вироків.
Основні статті, за якими засуджують корупціонерів, у 2024 році включають:
- Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі — 663 вироки (37,7%), що на третину менше порівняно з минулим роком.
- Несвоєчасне подання декларацій — 623 вироки (35,4%), при цьому кількість таких порушень зросла у 34 рази, що пов’язано із завершенням кампаній декларування у квітні 2024 року.
- Порушення вимог щодо конфлікту інтересів — 281 вирок (16%), що у двічі менше від попереднього року.
НАЗК зазначає, що у 98% випадків як покарання обирається штраф, і лише 1,5% випадків завершуються ув’язненням (27 вироків). За даними відомства, наразі триває активна перевірка декларацій із застосуванням нових технологій, таких як автоперевірки. Водночас на повну перевірку відбирають декларації з високими ризиками. За 9 місяців 2024 року за матеріалами НАЗК правоохоронці відкрили 126 кримінальних проваджень.
- Функції Центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) відтепер виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України в Дніпрі. Рішення ухвалили під час засідання уряду з метою протидії корупційним правопорушенням у діяльності МСЕК та оптимізації процесу на центральному рівні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Від початку року кількість жертв серед цивільних в Україні через російські обстріли сягнула найвищого рівня за останні три роки.
Китайський виробник двигунів, котрі використовуються в російських ударних безпілотниках “Гарпія-А1”, постачає їх до Росії через фірми-прокладки, маскуючи справжнє призначення продукції у документах, повідомили європейські розвідслужби.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп повідомив, що Амстердам спільно з 40 країнами ОБСЄ офіційно звернулися з вимогою провести незалежне розслідування катувань та жорстокого поводження з українськими полоненими з боку Росії.
На Сумщині прикордонника засудили до п’яти років ув’язнення за злив даних про позиції ЗСУ, продаж боєприпаси й допомогу у незаконному переміщенні вантажі через кордон.