Лише 1,5% корупціонерів засудили до ув’язнення під час війни
Джерело: Опендатабот
З початку повномасштабного вторгнення в Україні було винесено 6877 вироків за корупційні правопорушення, однак лише 1,5% засуджених отримали покарання у вигляді позбавлення волі.
За цей період найбільше корупційних вироків було винесено у Львівській (172 справи), Вінницькій (151 справа) та Одеській (115 справ) областях.
Зниження кількості вироків, порівняно з довоєнними роками, пов’язують із тим, що на початку війни подання декларацій стало добровільним, а контроль із боку НАЗК був тимчасово припинений. Для порівняння, у 2021 році Реєстр корупціонерів поповнився 6870 записами, тоді як з початку 2024 року вже було винесено 1758 вироків.
Основні статті, за якими засуджують корупціонерів, у 2024 році включають:
- Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі — 663 вироки (37,7%), що на третину менше порівняно з минулим роком.
- Несвоєчасне подання декларацій — 623 вироки (35,4%), при цьому кількість таких порушень зросла у 34 рази, що пов’язано із завершенням кампаній декларування у квітні 2024 року.
- Порушення вимог щодо конфлікту інтересів — 281 вирок (16%), що у двічі менше від попереднього року.
НАЗК зазначає, що у 98% випадків як покарання обирається штраф, і лише 1,5% випадків завершуються ув’язненням (27 вироків). За даними відомства, наразі триває активна перевірка декларацій із застосуванням нових технологій, таких як автоперевірки. Водночас на повну перевірку відбирають декларації з високими ризиками. За 9 місяців 2024 року за матеріалами НАЗК правоохоронці відкрили 126 кримінальних проваджень.
- Функції Центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) відтепер виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України в Дніпрі. Рішення ухвалили під час засідання уряду з метою протидії корупційним правопорушенням у діяльності МСЕК та оптимізації процесу на центральному рівні.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що адміністрація Трампа вважає умови, які Росія висуває на переговорах щодо припинення війни проти України, надмірними.
На Сумщині в лікарні помер 6-річний Борис Зінченко, який зазнав поранення унаслідок російського ракетного удару по Великій Чернеччині 6 травня.
Німеччина оновила список переданого озброєння Україні. У новому військовому пакеті союзники передали зокрема ракети IRIS-T SLM, десятки дронів VECTOR та боєприпаси.
Кабінет Міністрів ухвалив зміни у постанову № 560, котрі змінюють алгоритм проходження військово-лікарської комісії. Відтепер користувачі застосунку Резерв+ матимуть змогу не очікувати накладення електронного підпису керівником ТЦК для проходження ВЛК.