Литва подала позов до Міжнародного суду проти Білорусі через мігрантів
Джерело: пресслужба МЗС Литви
Литва подала позов проти Білорусі до Міжнародного суду ООН у Гаазі через міграційну кризу, спричинену режимом Лукашенка та порушенням міжнародного права.
Уряд Литви 19 травня подав позов проти Білорусі до Міжнародного суду ООН, прагнучи притягнути білоруський режим до відповідальності за організацію масового в’їзду мігрантів до Литви. Справа стосується порушень зобов’язань держав згідно з Протоколом Організації Об’єднаних Націй проти незаконного ввезення мігрантів сушею, морем та повітрям, — мовиться у повідомленні відомства.
З 2021 року Литва постала перед безпрецедентним зростанням потоку нелегальних мігрантів з Білорусі. Докази, зібрані литовськими установами, підтверджують безпосередню участь білоруського режиму в організації потоків мігрантів: білоруські державні підприємства збільшили кількість рейсів з Близького Сходу та інших регіонів, організували видачу віз та проживання для мігрантів. Після прибуття до Білорусі багатьох мігрантів супроводжували до литовського кордону білоруські силовики та змушували їх незаконно перетинати його, часто в небезпечних для життя умовах.
Білоруські прикордонні служби, попри неодноразові заклики, відмовилися співпрацювати з литовською владою для зупинення незаконних перетинів кордону. Литва розглядає ці дії як навмисну спробу білоруського режиму використати міграцію як засіб політичного тиску на Литву та Європейський Союз у відповідь на їхню підтримку білоруської демократії та санкції за порушення прав людини.
Як зауважили, Литва звертається до Міжнародного суду ООН, вимагаючи від Білорусі відповідальності згідно з міжнародним правом за порушення Протоколу. Вимоги Литви включають повну компенсацію завданої шкоди, включаючи витрати на будівництво стіни, та гарантії того, що дії, що суперечать міжнародному праву, не повторяться.
- 5 травня Міноборони Литви повідомило про масштабну оборонну ініціативу протягом наступного десятиліття. Країна має намір виділить 1,1 мільярда євро на посилення східного кордону з Росією та Білоруссю.
- Минулого року Литва закупила та направила до кордонів із РФ та Білоруссю протитанкові їжаки, “зуби дракона” та інші оборонні засоби.
Кабінет Міністрів затвердив новий порядок, котрий дає можливість включати періоди офіційної роботи за кордоном для визначення права для призначення пенсії за віком. Відтепер це стосується і періодів роботи у країнах, з якими Україна не має відповідних міжнародних угод.
19 травня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не має наміру проголошувати нейтральний статус країни, як того вимагає російська сторона на чолі з Володимиром Путіним.
19 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ спільно з союзниками розглядають можливість організації зустрічі високого рівня між Україною, Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Великою Британією та Росією в межах зусиль щодо припинення війни.
19 травня канцлер Німеччини Фрідріх Мерц повідомив, що після телефонної розмови Дональда Трампа з Володимиром Путіним, поставили до відомо главу Білого дому про намір посилити санкції проти Росії.
Під час двогодинної телефонної розмови 19 травня президенти США Дональд Трамп і Росії Володимир Путін обговорили низку питань, зокрема обмін ув’язненими за формулою “9 на 9” та можливість особистої зустрічі, повідомив помічник глави РФ Юрій Ушаков.