Литва вимагає збільшити допомогу Україні до 72 млрд євро
Джерело: Reuters
Європейський Союз має виділити більше коштів на підтримку України у своєму довгостроковому бюджеті та збільшити фінансування на військову логістику ЄС, заявила міністерка фінансів Литви Гінтаре Скайсте.
У межах перегляду бюджету ЄС на 2021-2027 роки Європейська комісія у червні запропонувала виділити Україні 50 мільярдів євро грантів та кредитів, щоб підтримувати фінансування Києва під час боротьби з російською агресією.
Цього року ЄС виплатить Україні 18 мільярдів євро пільгових кредитів, але якщо запропонована загальна сума в 50 мільярдів збережеться, країна отримуватиме лише 12,5 мільярдів євро щороку з 2024 по 2027 рік.
Якщо ви розділите суму на чотири роки, вона буде нижчою, ніж цього року. Тому наша пропозиція полягає в тому, що можливо ми зможемо отримати той самий рівень, який був у 2023 році, — зазначила Скайсте агентству Reuters. — Якби у нас був той самий рівень, що й у 2023 році, це було б 72 мільярди.
Перегляд бюджету ЄС має також збільшити фінансування на військову логістику – дороги, порти, мости та аеропорти, які дозволяють Збройним силам швидко пересуватися – оскільки спочатку виділених на ці цілі 1,7 мільярда євро було недостатньо.
Скайсте зазначила, що лише для Литви ця галузь перевищує один мільярд євро.
Уряди ЄС прагнуть досягти угоди щодо бюджету на 2021-2027 роки до кінця 2023 року, водночас переговори просуваються складно, оскільки Комісія також попросила 15 додаткових мільярдів євро зокрема для розв’язання питань міграції.
Щоб покрити частину витрат, виконавча влада ЄС хоче, щоб уряди виділили ЄС нові потоки доходів від торгівлі викидами CO2 та 0,5% номінальної бази прибутку компаній ЄС.
Литва не підтримала ні те, ні інше, оскільки доходи від торгівлі викидами вже були використані урядом для інвестування у перехід економіки від викопного палива, а гроші від компаній уже надходили до бюджету ЄС через національний внесок на основі валового національного доходу.
- Україна отримає від міжнародних партнерів понад 1,5 млрд євро військової допомоги.
- ЄС пропонує створити спеціальний фонд на 20 млрд євро для фінансування української армії.
- ЄС планує створити фонд військової допомоги Україні на 20 млрд євро, з якого з 2024 по 2027 роки щороку виділятимуть по 5 млрд євро.
- Європейська служба зовнішніх справ, також розробила план, який передбачає низку зобов’язань стосовно безпеки, які ЄС може взяти перед Україною.
Увечері 20 грудня російська армія завдала удару ударним безпілотником по дев’ятиповерховому житловому будинку в Салтівському районі Харкова.
Український чемпіон світу з боксу у надважкій вазі за версіями WBA, WBC, WBO та IBO Олександр Усик під час церемонії зважування перед боєм з Тайсоном Ф’юрі розгорнув прапор із написом “Free Azovstal Defenders” (“Звільніть захисників “Азовсталі”). Так Усик нагадав світу про героїв, які перебувають у російському полоні.
Напередодні різдвяних свят в найбільшій галереї українського сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery стартував “тихий” аукціон на лікування та реабілітацію дітей, які постраждали внаслідок ворожих дій рф в Україні. А також на реабілітацію військових.
У ніч на 20 грудня під час атаки ворожих дронів у Бориспільському районі було зруйновано склад мережі “Сільпо”, де зберігалася заморожена продукція. Постраждалих немає. Однак пожежа, яка виникла внаслідок атаки, повністю знищила товарів на суму понад 400 мільйонів гривень.
У грудні 2024 року КМІС оприлюднив результати опитування щодо ставлення українців до створення Уряду національної єдності та потенційних кандидатів на його очільника. Згідно з даними, 47% українців підтримують ідею широкої коаліції патріотичних сил у парламенті та поза ним. Негативно до цієї ініціативи ставляться лише 10%, а нейтрально – 37%.