Майбутня зима стане «найсуворішим викликом» для України – Міжнародне енергетичне агентство
Джерело: The Guardian
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) попередило, що зима 2024-2025 стане для України “найсуворішим випробуванням” через значну кількість зруйнованих та пошкоджених енергооб’єктів.
За даними МЕА, яке представило план з 10 пунктів для захисту енергетичної безпеки України, проблеми з енергосистемою очікують і сусідню Молдову після того, як наприкінці 2024 року Україна припинить транзит російського газу.
“Енергосистема України пережила останні дві зими… Але ця зима стане для неї, безумовно, найсуворішим випробуванням”, – сказав виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль, публікуючи звіт.
У звіті вказано, що у 2022-2023 роках близько половини потужностей з виробництва електроенергії в Україні були або окуповані росіянами, або знищені, або пошкоджені. Близько половини великих мережевих підстанцій зазнали пошкоджень через ракетно-дронові атаки.
Оскільки Україна втратила понад 2/3 своїх потужностей з виробництва електроенергії від 24 лютого 2024 року, у звіті попередили про “значний розрив між доступним постачанням електроенергії та піковим запитом”.
Відтак Біроль закликав Європу прискорити постачання обладнання та запчастин для відновлення пошкоджених енергооб’єктів та вжити заходів, аби захистити їх від атак безпілотниками.
За даними агентства, навіть влітку, коли потреба в електроенергії – нижча, потужність українського виробництва впала на понад 2 гігавати нижче пікового попиту у 12 гігаватів.
Оскільки взимку попит на електроенергію зростає, МЕА прогнозує, що піковий попит в Україні може зрости до майже 19 гігаватів.
У МЕА додали, що електростанції, які зазнали пошкоджень внаслідок атак РФ, та окуповані росіянами об’єкти, до прикладу ЗАЕС, терміново потребують заміни чи ремонту, а фізична та IT-безпека критичної інфраструктури потребує посилення.
Біроль рекомендував збільшити потужності імпорту електроенергії та газу з ЄС, прискорити децентралізацію виробництва електроенергії та збільшити інвестиції в енергоефективність.
За оцінками МЕА, ремонт та модернізація енергооб’єктів України обійдуться у 30 мільярдів доларів.
- Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що за два роки Росія атакувала українські енергооб’єкти понад 1000 разів.
Прем’єр-міністр Кір Стармер відкидає ідею розмови з російським лідером Володимиром Путіним після негативної реакції на канцлера Німеччини Олафа Шольца за телефонний дзвінок російському диктатору.
Глава МЗС Ігор Клименко повідомив, що із пошкодженого внаслідок російського удару будинку в Сумах евакуювали понад 400 осіб.
17 листопада, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський вирішив прокоментувати поширену раніше у ЗМІ інформацію стосовно дозволу США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів вглиб території РФ. Він зауважив, що ракети скажуть самі за себе.
17 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що внаслідок російського ракетного обстрілу міста Суми є загиблі та поранені, серед яких також є діти.
Президент Франції Емманюель Макрон наголосив, що лідер РФ Володимир Путін не хоче миру і не готовий вести переговори.