Майбутня зима стане «найсуворішим викликом» для України – Міжнародне енергетичне агентство

Джерело: The Guardian

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) попередило, що зима 2024-2025 стане для України “найсуворішим випробуванням” через значну кількість зруйнованих та пошкоджених енергооб’єктів.

За даними МЕА, яке представило план з 10 пунктів для захисту енергетичної безпеки України, проблеми з енергосистемою очікують і сусідню Молдову після того, як наприкінці 2024 року Україна припинить транзит російського газу.

“Енергосистема України пережила останні дві зими… Але ця зима стане для неї, безумовно, найсуворішим випробуванням”, – сказав виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль, публікуючи звіт.

У звіті вказано, що у 2022-2023 роках близько половини потужностей з виробництва електроенергії в Україні були або окуповані росіянами, або знищені, або пошкоджені. Близько половини великих мережевих підстанцій зазнали пошкоджень через ракетно-дронові атаки.

Оскільки Україна втратила понад 2/3 своїх потужностей з виробництва електроенергії від 24 лютого 2024 року, у звіті попередили про “значний розрив між доступним постачанням електроенергії та піковим запитом”.

Відтак Біроль закликав Європу прискорити постачання обладнання та запчастин для відновлення пошкоджених енергооб’єктів та вжити заходів, аби захистити їх від атак безпілотниками.

За даними агентства, навіть влітку, коли потреба в електроенергії – нижча, потужність українського виробництва впала на понад 2 гігавати нижче пікового попиту у 12 гігаватів.

Оскільки взимку попит на електроенергію зростає, МЕА прогнозує, що піковий попит в Україні може зрости до майже 19 гігаватів.

У МЕА додали, що електростанції, які зазнали пошкоджень внаслідок атак РФ, та окуповані росіянами об’єкти, до прикладу ЗАЕС, терміново потребують заміни чи ремонту, а фізична та IT-безпека критичної інфраструктури потребує посилення.

Біроль рекомендував збільшити потужності імпорту електроенергії та газу з ЄС, прискорити децентралізацію виробництва електроенергії та збільшити інвестиції в енергоефективність.

За оцінками МЕА, ремонт та модернізація енергооб’єктів України обійдуться у 30 мільярдів доларів.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.

Документальний фільм українського режисера та журналіста Мстислава Чернова “2000 метрів до Андріївки” отримав престижну данську кінопремію.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив після зустрічі з корейським колегою Чо Те Юлем, що Південна Корея надала 100 млн доларів на підтримку України.