Макрон запрошує вчених працювати у Франції на тлі конфліктів Трампа з університетами
Джерело: Reuters
Президент Франції Емманюель Макрон запросив науковців з усього світу приїхати працювати до Франції або Європи. Це відбулось на тлі того, як адміністрація президента США Дональда Трампа почала скорочувати фінансування університетів та науково-дослідних установ.
У своїй заяві Макрон прямо не згадав ситуацію в Сполучених Штатах.
“Тут, у Франції, дослідження є пріоритетом, інновації — культурою, наука — безмежним горизонтом. Дослідники з усього світу, обирайте Францію, обирайте Європу”, — написав Макрон у соцмережі X.
Представники адміністрації Трампа обґрунтовують свої вимоги до університетів у США пропалестинськими протестами у кампусах минулого року. Однак критики серед викладачів і студентських груп кажуть, що ці заходи спрямовані на обмеження свободи слова і що кампуси повинні бути місцем для свободи вираження поглядів і академічної думки.
Загроза джерелам існування науковців в університетах США дала європейським політичним лідерам надію, що вони можуть отримати від цього вигоду.
У п’ятницю, 18 квітня, Франція запустила платформу “Оберіть Францію для науки”, якою керує Французьке національне дослідницьке агентство (ANR). Проєкт дозволяє університетам, школам та дослідницьким організаціям подавати заявки на співфінансування від уряду для розміщення дослідників.
“Франція прагне протистояти нападам на академічну свободу в усьому світі”, – йдеться в заяві ANR.
Агентство додало, що “міжнародний контекст” створює умови для безпрецедентної хвилі мобільності серед дослідників у всьому світі, і що Франція позиціонує себе як гостинне місце для тих, хто бажає продовжувати свою роботу в Європі.
ANR заявило, що платформа дозволить університетам подавати проєкти для розміщення міжнародних дослідників, особливо в таких сферах, як дослідження в галузі охорони здоров’я, клімату та біорізноманіття, штучного інтелекту, космічних досліджень, сільського господарства, низьковуглецевої енергетики та цифрових систем.
Раніше повідомлялось, що група європейських країн розробляє стратегію залучення науковців зі Сполучених Штатів у відповідь на скорочення фінансування освіти та наукових досліджень з боку американського уряду.
- Попри заявлену мету скоротити торгівельний дефіцит США, президент Дональд Трамп фактично знищує одну з найбільш конкурентоспроможних експортних галузей країни — вищу освіту.
- Президент США Дональд Трамп припустив можливість накласти на Гарвардський університет податки як на політичну організацію.
- Тимчасова президентка Колумбійського університету Катріна Армстронг пішла у відставку через тиждень після того, як вона погодилася на значні зміни на тлі конфлікту з адміністрацією президента США Дональда Трампа за федеральне фінансування.
- Троє відомих професорів залишають Штати й викладацьку роботу в Єльському університеті. Професор філософії Джейсон Стенлі та професори історії Тімоті Снайдер і Марсі Шор, які перебувають у шлюбі, викладатимуть у Школі глобальних відносин та державної політики ім. Мунка при Університеті Торонто.
У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 246 українських військових.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.
Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.
Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.
Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.