Мають інвалідність, є непридатними, але не можуть звільнитися: ситуація у 81-й бригаді ДШВ

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Навіть у часи війни, коли перед нами є один головний ворог, ми не можемо забувати про важливість внутрішніх справ у країні та загального стану нашого війська. Кожен військовий, що обрав шлях захисту нашої держави, потребує не лише підтримки, але й надійного захисту. Адже армія є вразливою ланкою, яка потребує як постійного матеріального забезпечення, так і відновлення сил, якими сьогодні є люди. Особливо, якщо це передбачено законом. Власне, днями, український радіоведучий та сержант ЗСУ Ілля Ярема, поділився, що його батька, Андрія Єрьоменко, вже третій місяць утримують в підвалі, відмовляючись звільняти зі служби…

Подібна історія застала й інших захисників, яких також можна побачити у відеозверненні Андрія. Насправді ж, чоловік має усі законні підстави, аби бути звільненим, зокрема за станом здоров’я. Андрій має другу групу інвалідності. Ілля Ярема пояснив, що його батько та ще 54 військових перебували у складі 129 бригади Територіальної оборони, однак у лютому 2024 року їх перевели до 81 бригади, яка підпорядковується командуванню Десантно-штурмових військ. Важливо, що військово-лікарська комісія визнала Андрія непридатним до служби в ДШВ. Суперечливим є становище й інших військових: частина так само не придатна до служби в ДШВ, ще деякі – мають інвалідність й хочуть звільнитися. Однак, можливостей ні переведень, ні звільнень – протягом цього часу не було.

Фото: з Інстаграму Іллі Яреми

У бригаді відреагували на розголос, зауваживши, що військовослужбовці, які були на відео, наразі проходять військову службу в одній з окремих бригад територіальної оборони та перебувають у статусі таких, що виведені в розпорядження їхнього командира. Це пов’язано з тим, що після переведення підрозділу цих бійців вивели поза штат після поранень і контузій.

“Відповідно до чинного законодавства командування 81 окремої аеромобільної бригади ДШВ ЗСУ не має законних підстав щодо (звільнення, переведення, розгляду скарг та заяв) зазначених військовослужбовців, адже це в межах компетенції командира окремої бригади ТрО”, – наголосили у бригаді.

Загалом, після опублікованого допису й відеозвернення, більшість користувачів мережі не до кінця зрозуміли ситуацію, дехто висловив думку, що військові взагалі перебувають у полоні. Букви зв’язалися з Андрієм Єрьоменко, аби уточнити деталі їх теперішнього місцеперебування, проговорити, чи є тиск на захисників і яким чином розголос вплинув на можливе врегулювання даного питання. 

Фото: з Інстаграму Іллі Яреми

Насамперед Андрій констатує, що в підвалі, саме на постійній основі, не перебувало 55 осіб. Цю цифру було зазначено лише в списках про переведення. На момент запису відео там знаходилось 13 захисників. Загалом, протягом трьох місяців, люди прибували й вибували, тож щоразу це була різна кількість. До того ж, за словами Андрія, до числа переведених захисників записали й безвісти зниклих. Ще хтось в цей період перебував на лікуванні чи реабілітації.

“На момент нашого переведення ми взагалі не знаходились в частині. До речі, стало відомо, що серед цих 54-х було 10 осіб, котрі безвісти зникли під час бойових дій. Їх також, так би мовити, перевели. Загалом, нікому з 55 чоловік, не було повідомлено, в момент передачі батальйону до 81-ї бригади, що він вже перебуває там. Хто був “в наявності”, того з документами передали, кого не було – просто передали списком. 

Я дізнався про те, що мене перевели, десь 18-19 березня. В мене до 21-го числа була відпустка по реабілітації. Пам’ятаю, я зателефонував начальнику медичної служби і командиру роти батальйону. Кажу: “Куди мені пробиватися після відпустки для подальшого проходження служби? Вони кажуть: “В Дружківку”. Я здивувався, бо ми ж під Сумами стоїмо. Але виявилося, що вже не під Сумами, а в Краматорську. Я прибув до Дружківки, а тоді через день мене перевезли в Краматорськ. З тих пір ми знаходимось тут.”, – ділиться Андрій.

Андрій розповідає, що у 2014 році, через поранення, йому встановили третю групу інвалідності. Попри це, з розгортанням повномасштабної війни, чоловік поповнив армійські лави. Цьогоріч, 19 березня, під час реабілітації, Андрію встановили другу групу інвалідності. Загалом, як стверджує чоловік, в підвалі зараз перебуває 5 осіб з інвалідністю. В інших захисників нібито є висновок військово-лікарської комісії про те, що, внаслідок поранення або захворювання, вони непридатні до ДШВ, однак можуть виконувати обов’язки у складі ТЦК, на інструкторських посадах тощо. Додатково, з березня чоловіки не отримують зарплату.

Довідка військово-лікарської комісії

“Хоч і не отримуємо зарплатню, але, як люди з інвалідністю, ми маємо пенсію. Також, у кожного є родини. Все ж, є можливості забезпечити себе ліками. Я, наприклад, зараз приймаю очні краплі, щоб тримати очний тиск в нормі, а також п’ю таблетки від тиску. Тобто, всі на ліках, але не було такого сильного ускладнення за цей час. Хтось хворий, хтось поранений. Є чоловік, який “сидить” на знеболювальних, тому що має проблеми з ногою.”,  – пояснює Андрій.

Попри це, Андрій наголошує, що не всі зрозуміли відеозвернення правильно, дехто подумав, що захисники постійно перебувають в закритому приміщенні, доходило до тверджень про полон. Натомість кожен має доступ до вулиці, ніхто не перебуває під цілодобовою охороною. Однак, і завдань для виконання також немає.

“Спочатку ми ходили в наряд по столовій 81-ї бригади, але коли вже почався уриватися терпець, ми сказали командуванню: “Будьте ласкаві, видайте нам наказ. Бо якщо людина йде в наряд, має бути добовий наказ. Давайте виконувати закон”. Перед тим, як заступати в добовий наряд, кожного має огледіти лікар, цього також не проводилось. І, таким чином, коли ми запитали ці накази, нас взагалі перестали посилати в наряд. І тепер ми цілий день то на вулиці сидимо, то в підвалі”, – мовить захисник.

Андрій згадує, що одного дня до них приїхали “замполіт” та начальник стройової частини. Вони сказали, що військові можуть повертатися додому і там чекати наказу на звільнення, однак жодних документів на дорогу не надали. Нібито запевнили, що, за потреби, у випадку зупинення їх працівниками ТЦК, пояснять ситуацію телефоном. Натомість захисники зауважили, що такі дії можна трактувати як самовільне залишення частини, тому, відповідно, їхати вони відмовилися.

“Після нашої відмови, до нас заїхав начальник служби логістики зі словами: “В мене є команда про те, що з завтрашнього дня вам їжу не привозять, а також вивозять матраци та ліжко”. Для розуміння, тут бетонована підлога, тобто на чому ми маємо спати? Ляжемо зі спальниками на бетонну підлогу? Далі ми записали відео, і ніхто не приїхав, нічого не забрав. Наступного дня продовжили возити їжу, так як і возили, ліжка стоять. Загалом, зараз базові потреби забезпечені”, – розповідає Андрій.

Протягом цих трьох місяців військові неодноразово звертались на гарячу лінію Міністерства оборони, ДБР, НАБУ, писали колективну заяву до Військової служби правопорядку. Також звертались до поліції, Омбудсмена з прав людини й декількох народних депутатів. За словами Андрія, були навіть певні зрушення щодо відкриття кримінальної справи, однак дотепер рішучих дій ніхто не здійснив.

Витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань

Вже після розголосу, за словами Андрія, менше ніж через добу, до захисників приїхав керівник кадрової служби Десантно-штурмових військ України. Він повідомив, зокрема для захисників, які мають інвалідність, що їх якнайшвидше зачислять у штат, а згодом звільнять зі служби. Щодо військових, які є непридатними до служби в десантно-штурмовому війську, далі ухвалюватимуть рішення про їх переведення, чи направлення на лікування. Сьогодні, 9 червня, довели наказ про зарахування захисників до 81-ї бригади, ще за 29 лютого. Крім того, військовослужбовці склали рапорти на демобілізацію і чекають на подальші дії. Однак, Андрій також акцентує на негативних наслідках розголосу.

“Я приїхав в штат, там був заступник командира батальйону, заступник командира бригади і представник військової служби правопорядку 81-ї бригади. Я давав коментар одному медіа, де надав документи, а саме посвідчення інвалідності другої групи, довідку МСЕК, довідку про те, що з березня не виплачують зарплату, а ще витяг з наказу про переведення мене в розпорядження командира бригади 129 територіальної оборони. І, власне, заступник бригади почав мені казати, що я таким чином оголосив персональні дані командира, котрий підписав наказ, а значить може бути покарання. 

Знаєте, перше поранення я отримав в 2014 році, й до  2022 року дуже багато разів проходив лікування, тож  свої документи кому тільки не відправляв. Моїх документів в мережі багато ще з 2014 року. Злочину абсолютно немає ніякого, але намагалися так подати, ніби я злочинець і розголосив особисті дані офіцерів… Наступного дня, коли у нас закінчилась питна вода, повідомили, що більше її не завозитиуть. Ми зв’язалися з волонтерами з Краматорську і вони надали нам воду. Поки все є, але невідомо, як буде далі.”, – зауважує захисник.

Також, 8 червня, усіх військовослужбовців, які далі проходитимуть службу, але не в десантно-штурмових військах, перевезли в Дружківку. Як припускає Андрій, це через прагнення “розділити колектив”. 

Натомість, серед позитивних зрушень також є те, що вже знайшли родичів декількох захисників, які були переведені до 81-ї бригади, враховуючи, що є безвісти зниклими. Зараз обіцяють, що вони будуть наново включені в список і їхнім родинам поновлять виплати.

“Наша душа спокійна в тому сенсі, що за ці три місяці ми звернулися до всіх, кого можна. Чекаємо більш рішучих дій. Знаєте, коли мене намагалися звинуватити в тому, ніби я розголосив чиїсь особисті дані, я їм сказав: “Знаєте, в чому між нами різниця? Ви сидите переді мною втрьох і боїтесь. А я сиджу навпроти вас один і не боюсь, бо роблю все за законом, а ви намагаєтесь його порушити. В цьому істина.”, – резюмує Андрій.

Оновлення: 10 червня Ілля Ярема опублікував нове відеозвернення від батька та побратимів про те, що їх звільнили. Тобто, усіх бійців, що мають інвалідність та виявили бажання звільнитись з лав ЗСУ за станом здоровʼя, було звільнено. Бійців, що мають висновок ВЛК про непридатність до служби в ДШВ, протягом тижня буде направлено до інших підрозділів або ж на лікування.

У Великій Британії вперше пацієнтам з апное сну встановили імплант, який за допомогою стимуляції нервів язика допомагає краще дихати під час сну. Пристрій під назвою Genio, розроблений компанією Nyxoah, контролюється через спеціальний додаток.  

Юний індієць Гукеш Доммараджу став наймолодшим в історії абсолютним чемпіоном світу з класичних шахів, здобувши перемогу над Діном Ліженем із рахунком 7,5:6,5 у фіналі, що відбувся в Сінгапурі.  

Молдавські спецслужби підозрюють російського олігарха Романа Абрамовича у причетності до порушень під час президентських виборів та референдуму щодо євроінтеграції в Молдові. Згідно з доповіддю Служби інформації та безпеки (SIS), представленою 13 грудня директором Александру Мустяце, Росія втручалася у виборчий процес через підкуп виборців, кібернапади на виборчу інфраструктуру та мережу пропаганди на платформах Telegram, TikTok та YouTube.

Брітні Спірс знову привернула увагу публіки після нещодавнього відео в Instagram, де заявила, що їй тепер «п’ять років, і вона йде до дитсадка». Ця заява викликала занепокоєння серед шанувальників і змусила багатьох замислитися над її психічним станом.  

Дональд Трамп досягнув позитивного чистого рейтингу популярності вперше за час проведення опитувань, свідчить середній показник RealClearPolling. З моменту початку відстеження його рейтингу у липні 2015 року це вперше, коли його оцінка є позитивною.