Мерц пригрозив позбавити Словаччину фінансування ЄС

Джерело: Bloomberg

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що його країна розгляне можливість призупинення фінансування Словаччини з боку Європейського Союзу, якщо Братислава й надалі відходитиме від спільного курсу блоку.

Держави-члени, котрі порушують верховенство права, можуть постати перед провадженням про порушення законодавства, і завжди є можливість відкликати європейські кошти, — поінформував Мерц на конференції WDR Europaforum, відповідаючи на запитання про Угорщину та Словаччину. — Якщо це буде необхідно, ми цим займемось.

Мерц також натякнув на Угорщину, більшість фінансування якої вже заморожене через занепокоєння щодо верховенства права. Його заява щодо можливої зупинки коштів для Словаччини та продовження тиску на Угорщину стала найчіткішим сигналом готовності Берліна загострити конфлікт із цими двома країнами Центральної Європи.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, котрий керує країною вже 15 років, неодноразово конфліктував з ЄС. Цього місяця Будапешт знову опинився під посиленим тиском через новий законопроєкт, внесений партією Орбана.

Документ передбачає скорочення фінансування громадських організацій та медіа, які отримують гроші з-за кордону. Уряд вважає, що такі організації загрожують суверенітету країни. Критики ж порівнюють цей крок з діями російського лідера Володимира Путіна щодо внутрішніх опонентів у Росії.

Занепокоєння в Брюсселі викликає й курс уряду Словаччини. Команда прем’єра Роберта Фіцо дедалі частіше виступає з конфронтаційною риторикою щодо ЄС і зближується з Орбаном. Крім того, Фіцо робив антиукраїнські заяви й потрапив під критику після нещодавнього візиту до Москви, де зустрівся з Путіним.

Німеччина є ключовим економічним партнером для обох країн, економіка котрих переважно залежить від експорту, зокрема автомобільної промисловості. Наприклад, концерн Volkswagen AG має значну присутність і в Угорщині, і в Словаччині. Зокрема угорський міністр економіки Мартон Надь у понеділок заявив, що країна має переглянути свою надмірну залежність від торгівлі з ФРН.

Опір Орбана також неодноразово призводив до затримок у наданні допомоги Україні та запровадженні санкцій проти Росії на рівні ЄС.

Ми не зможемо уникнути конфлікту з Угорщиною та Словаччиною, якщо продовжимо рухатися цим курсом, — заявив Мерц. — Ми не можемо дозволити, щоб рішення всього ЄС залежали від меншості. І тут можуть пролунати чіткіші слова й, можливо, відбудуться жорсткіші конфлікти.

  • Лідер словацької опозиції Міхал Шимечка звинуватив главу уряду Словаччини Роберта Фіцо у підготовці до виходу з Європейського Союзу. Шимечка спробував відправити у відставку уряд Словаччини у межах вотуму недовіри. Він заявив, що Фіцо закладає підґрунтя для виходу країни з ЄС.
  • Голова уряду Словаччини Роберт Фіцо може втратити посаду через ініціативу опозиції висловити йому вотум недовіри. До цього кроку закликають політичні сили “Прогресивна Словаччина”, “Рух Словаччини”, “Християнсько-демократичний рух” та “Свобода і солідарність”.
  • У Братиславі словаки вийшли на протест проти політики прем’єр-міністра Фіцо. Учасники протесту заявили, що Словаччина має залишатися частиною Європи, а не підкорятися російському впливу.

На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.

Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.

Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця. 

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.