Молдова не допустила проросійську партію до місцевих виборів
Джерело: Reuters
У п’ятницю, 3 листопада, влада Молдови заборонила проросійській партії брати участь у місцевих виборах на тій підставі, що вони загрожують національній безпеці.
Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан оголосив про заборону кандидатам від партії “Шанс”, пов’язаної з колишнім депутатом парламенту Молдови Іланом Шором, заочно ув’язненим на початку цього року за звинуваченням у шахрайстві.
Заборона була введена через кілька годин після того, як Служба національної безпеки Молдови звинуватила Шора в допомозі перевести в країну 1 мільярд леїв (50 мільйонів євро) для організації антиурядових протестів під час війни в Україні та “купівлі” виборців на недільних виборах.
Речан сказав на брифінгу, що Комісія з надзвичайних ситуацій Молдови запровадила заборону “з міркувань державної безпеки” через “гібридну війну”, розв’язану проти Молдови Росією, яка, за словами уряду Молдови, фінансує та підтримує Шора.
“Росія не може вторгнутися в Молдову танками, як в Україні, натомість вона вторгнеться за допомогою злочинних угруповань”, – сказав він.
Олексій Лунгу, лідер “Шансу” та один із кандидатів сказав, що партія дає вказівки виборцям підтримувати альтернативних незалежних кандидатів, яким все ще дозволено балотуватися.
“Нічого страшного не сталося. Вони нас просто бояться. Те, що сьогодні сказав Дорін Речан, означає вбивство наших людей”, – зазначив Лунгу.
Заборона торкнеться близько 600 кандидатів на виборах. Виборці в Молдові обиратимуть 12 000 посадовців, включаючи мера столиці Кишинева.
- Служба інформації та безпеки Молдови (СІБ) заблокувала 31 російський онлайн-портал через загрозу для Молдови та України.
- Керівництво Молдови переконане, що РФ хоче “ліквідувати державність” країни. У підготовленій новій стратегії нацбезпеки Молдова вперше відкрито назвала Росію “загрозою”.
- Суд у Молдові постановив, що члени проросійської політичної партії “Шор” можуть брати участь у місцевих виборах — лише через кілька місяців після заборони.
- 26 липня міністр закордонних справ Молдови заявив, що Молдова скорочує кількість російських дипломатів у Кишиневі, та поскаржився на роки “ворожих дій” Росії.
- 18 жовтня український уряд офіційно розв’язав питання штучного розмежування між румунською та “молдовською” мовами.
Українські десантники разом з іншими підрозділами в Курській області Росії захопили в полон 21 військовослужбовця армії окупантів.
4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.
Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.
Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.