Москва використовує гуманітарний центр у Сербії для шпигунства — президентка Косово
Джерело: The Moscow Times з посиланням на інтерв’ю Вьоси Османі виданню Politico
Президентка частково визнаної республіки Косово, Вьоса Османі, заявила, що Росія здійснює розвідувальну та шпигунську діяльність у Балканському регіоні через Російсько-сербський гуманітарний центр (РСГЦ), відкритий у 2012 році у місті Ніш, Сербія.
Османі акцентувала, що хоча офіційною метою центру є гуманітарна допомога, його справжнє призначення — шпигунська діяльність Росії. За її словами, з початку агресії проти України Москва збільшила фінансування операцій з дезінформації на Західних Балканах, зокрема через цей центр. РСГЦ розташований всього у 100 км від бази НАТО “Кемп-Бондстіл”, на якій розміщені американські війська в межах місії KFOR, що забезпечують стабільність у регіоні.
Гуманітарний центр створили для реагування на надзвичайні ситуації в Сербії та інших балканських країнах, проте сербські політики, котрі виступають проти тісної співпраці з Москвою, неодноразово критикували центр за те, що він використовує своє гуманітарне прикриття для просування інтересів РФ у регіоні.
Європейський Союз уже не раз вимагав від Белграда розкрити справжню роль цього центру, одначе, реальні обставини його роботи залишаються невідомими.
Представники британських військ, котрі перебувають у регіоні, також підтвердили, що Росія здійснює “розвідувальні операції” в Косово для підтримки Сербії у конфлікті з автономією. Це підтвердив також високопосадовець з Приштини.
Османі додала, що у разі успіху переговорів Путіна зі США щодо України, Росія може переключити свою увагу на Балкани. Вона вважає, що цей регіон може стати “плідною землею” для розповсюдження військового конфлікту. Також політикиня висловила переконання, що дії Кремля потрібно стримувати, аби уникнути дестабілізації ситуації на Балканах, застерігаючи, що дії Путіна можуть швидко загострити ситуацію в регіоні.
Член Палати лордів Великої Британії Армінка Гелич погодилась з оцінкою Османі, зазначивши, що Путіну не вигідна стабільність на Балканах, адже це створює проблему для Заходу, що, за її словами, відповідає інтересам Росії. Міністр закордонних справ Великої Британії Дейвід Леммі також заявив, що Москва має намір зберігати регіон дестабілізованим і може проводити кібервійни та гібридні атаки.
Зауважуться, що важливу роль у цих подіях відіграє проросійський лідер боснійських сербів, Мілорад Додик, котрий нещодавно перебрався до Москви. Його звинуватили у підриві конституційного ладу Боснії і Герцеговини.
Додамо, у 2024 році міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок застерегла від небезпеки російського впливу в країнах Західних Балкан.
Ми не можемо дозволити собі сірі зони ніде в Європі та маємо спільними зусиллями зробити все, щоб закрити фланги, які Росія може використати для своєї політики дестабілізації, дезінформації та втручання, — зазначила Бербок.
За словами глави МЗС Німеччини, підтримка має полягати у “зміцненні демократичних інститутів та їх стійкості”, а також у “надаванні економічних перспектив”. На тлі “жорстокого імперіалізму” Росії геополітична необхідність полягає в тому, щоб з усіх сил підтримати шість країн Західних Балкан на їхньому шляху до ЄС.
Усі шість балканських країн прагнуть вступити до Євросоюзу, але перебувають на різних етапах процесу. Деякі країни чекають на вступ до ЄС вже понад десять років. Статусу кандидата в ЄС немає лише Республіка Косово, незалежність якої досі не визнана кількома країнами Євросоюзу.
- Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що відновлення Московського та Ленінградського військових округів в РФ свідчить про підготовку російського президента Володимира Путіна до можливої майбутньої широкомасштабної війни проти країн НАТО.
- Сили Кремля в Росії та поза нею продовжують використовувати відносини РФ з Республікою Сербською для дестабілізації соціально-політичної ситуації на Балканах.
- У 2023 році Сербія розмістила сучасне озброєння на своєму кордоні з Косовом, що стало одним із найбільших нарощувань сербської військової сили з часу закінчення війни майже чверть століття тому. Експерти акцентували на російському впливі у регіоні та закликають Захід унеможливити початок ще однієї війни в Європі.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
Під час патрулювання лінії державного кордону прикордонники 9 загону імені Січових Стрільців виявили рідкісного птаха-хижака орлана-білохвоста, який потребував негайної допомоги. Поранений птах лежав на землі та не міг злетіти через пошкоджене крило.
17 квітня парламент Молдови проголосував за призначення чергових виборів до законодавчого органу на 28 вересня.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
Під час своєї першої пресконференції на посаді міністра охорони здоров’я США, Роберт Кеннеді-молодший назвав аутизм “епідемією” та зробив низку суперечливих заяв, котрі викликали обурення серед громадськості та експертів.