США продадуть НАТО партію зброї на $10 млрд для передачі Україні – Axios

Джерело: Axios

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

Як повідомляє Axios із посиланням на джерело, обізнане з деталями, США планують у першій хвилі продати партнерам по НАТО озброєння на близько 10 мільярдів доларів.

Мова, зокрема, про ракети, системи протиповітряної оборони та артилерійські снаряди, які врешті мають потрапити до України.

У виданні зауважили, що такий крок означає радикальну зміну політики Трампа, котрий раніше відмовлявся займати чітку позицію щодо підтримки України. Донедавна він наполягав, що США можуть передавати лише “оборонне озброєння”, щоб уникнути ескалації конфлікту.

Нагадаємо, за запевненням глави Білого дому, до відправки вже готують 17 Patriot. Він зазначив, що велика кількість з цих систем будуть на полі бою.

ЗМІ стало відомо, що окрім протиповітряних установок Patriot, що стоять на першому місці в бажаннях Києва і які Трамп назвав “життєво необхідними”, у межах плану можна продавати союзникам США ракети, снаряди для гаубиць та зенітний ракетний комплекс середньої дальності для подальшої передачі Україні, повідомило джерело, обізнане з деталями.

За словами офіційних осіб, такий підхід має кілька переваг:

  1. Політична безпека для Трампа. Продаж зброї союзникам, а не пряма передача Україні, дозволяє йому уникнути критики через порушення обіцянки обмежити роль США у війні.
  2. Фінансова вигода. Одна установка Patriot коштує близько $1 млрд, і Трамп уже неодноразово наголошував на вигодах для США щодо вигідності угоди.
  3. Логістична перевага. Ракетні системи, які вже перебувають у Європі, можна швидше перекинути в Україну, аніж транспортувати з США або виготовляти їх на американських заводах.
  4. Сигнал Москві. Посилення оборонної підтримки України може продемонструвати президенту РФ Володимиру Путіну серйозність намірів США припинити війну.

План обговорювали на червневому саміті НАТО в Нідерландах, де Трамп провів переговори з європейцями та президентом України. Зустріч визнали “дивовижно продуктивною”.

Ще до саміту європейські дипломати шукали механізми, як забезпечити постачання зброї Україні навіть у разі виходу США з проактивної підтримки. Упродовж двох тижнів американські та європейські експерти опрацьовували технічні й правові аспекти нової схеми поставок.

НАТО не постачає зброю безпосередньо, але координує зусилля учасників. Механізм може включати:

  • передачу союзниками Patriot, куплених у США, та їхню заміну новими;
  • або закупівлю в США нових систем для миттєвої передачі Україні.

У переліку потенційних учасників — Німеччина та Норвегія, тоді як ще чотири країни можуть долучитися найближчим часом.

  • Імовірно, президент США Дональд Трамп зрозумів урок, який так само важко давався всім його попередникам у XXI столітті: неможливо перезавантажити стосунки США з президентом РФ Володимиром Путіним.
  • 8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.
  • За даними ЗМІ, депозитарій цінних паперів Euroclear планує конфіскувати і перерозподілити близько 3 мільярдів євро (3,4 мільярда доларів) заморожених російських коштів.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.