На дні Балтійського моря знаходиться 300 тис. тонн військової зброї

Джерело: Euronews
На дні Балтійського моря розкидано 300 000 тонн військової зброї, покинутої з часів Другої світової війни.
Балтійське море зараз є однією з найбільш забруднених водойм на Землі, оскільки нерозірвані гранати, бомби, ракети та хімічні речовини залишилися на дні після двох Світових воєн.
Тоді скидання в море вважалося швидким, безпечним і дешевим рішенням позбутися непотрібних боєприпасів, багато з яких були скинуті військами в 1945 році.
Протягом століття ця зброя знаходилась на дні, повільно виділяючи токсичні хімікати, зокрема тротил, іприт, фосген і миш’як.
Хімічні речовини, що виділяються з підводних боєприпасів, змінюють кислотність і температуру морської води, дестабілізуючи екосистему.
Терренс Лонг, засновник Міжнародних діалогів про підводні боєприпаси, сказав:
“З підводних боєприпасів витікають токсини, які завдають шкоди морським екосистемам і ставлять під загрозу наше морське життя. Незалежно від того, чи є ви завзятим прихильником зміни клімату, чи ні, ця проблема стосується всіх нас”.
Експерти побоюються, що споживання риби, виловленої поблизу сміттєзвалищ, може призвести до накопичення канцерогенів у людей.
На початку цього року Німеччина оголосила про виділення 100 мільйонів євро пілотної програми зі збору та знищення боєприпасів.
У серпні Європейська комісія ввела нові обмеження на вилов двох видів риби у Балтиці.
Консультант JPI Oceans Клаус Бьотчер заявив, що уряди досить довго ігнорували цю проблему.
“Якщо ми порівняємо поведінку та заяви урядів, то є помітна різниця. Але, перш за все, є низький рівень дій”, – додав він.
Терренс Лонг також вважає, що те, що держави не включили жодних згадок про підводні боєприпаси в Конвенцію про заборону хімічної зброї, свідчить про те, що уряди намагаються уникнути відповідальності.
“Договори часто вимагають компромісів, які можуть послабити ефективність договору, особливо коли йдеться про охорону навколишнього середовища. Уряди можуть бути захищені договорами, але це не звільняє їх від наслідків їхніх дій”, – пояснив він.
Проте удосконалення морських технологій, зокрема використання штучного інтелекту, спрощує виявлення та картографування підводних боєприпасів. Деякі боєприпаси знешкоджуються за допомогою водометів, перш ніж їх виймають з морського дна, а інші витягують для підриву або спалювання на суші.
- Рівень забруднення морської та річкової води після підриву російськими окупантами дамби Каховської ГЕС знизився до відхилення у 15%.
- Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк назвав зміни клімату “причиною надзвичайних ситуацій з правами людини в багатьох країнах”.
- Кліматичні зміни по всьому світу становлять загрозу для людей, які страждають на астму та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
- Відповідно до нового аналізу, проведеного 29 вченими з восьми країн, людські дії підштовхнули світ до небезпечної зони за кількома ключовими показниками здоров’я планети, загрожуючи спровокувати різкі зміни умов на Землі.
Німецький комік і сатирик Себастьян Готц, відомий під псевдонімом “Ель Готцо”, постане перед судом за висловлювання про замах на президента США Дональда Трампа. Прокуратура Берліна звинувачує його у заохоченні та потуранні кримінальним злочинам. Процес проти нього має розпочатися 23 липня в районному суді Тіргартена.
Деякі користувачі помітили, Grok 4 – нова модель штучного інтелекту від xAl – схоже, звертається до дописів свого винахідника Ілона Маска у соцмережах, відповідаючи на суперечливі питання.
В’єтнамське порося, на ім’я Кабачок, був талісманом військових на фронті, але через небезпеку його відправили до притулку.
12 липня відзначають Всесвітній день бортпровідника, День різноколірних очей, День паперового пакета та Всесвітній день шашлику. Християни сьогодні вшановують мучеників Прокла та Іларія.
Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…