На мітингу у Грузії затримали понад 60 осіб: політики ЄС засудили насильство щодо учасників
Джерело: Букви
У столиці Грузії тривають протести проти законопроєкту про іноагентів. Парламент країни прийняв документ у другому читанні. У ніч проти 1 травня, під час розгону мітингувальників, поліціянти застосували спецзасоби, повідомляють про постраждалих та затриманих. Політики та дипломати іноземних країн засудили насильство проти громадян. Тоді як колишній президент Міхеіл Саакашвілі закликав “до захисту Батьківщини”.
Правоохоронці використали сльозогінний газ, після чого кільком протестувальникам знадобилася допомога медиків, пізніше спецпризначенці застосували водомети.
Загалом у Тбілісі затримали 63 особи, повідомив заступник міністра внутрішніх справ Грузії Олександр Дарахвелідзе. Активістам інкримінують дрібне хуліганство і непокору поліції.
За твердженням заступника голови МВС, акція, що проходила біля парламенту на проспекті Руставелі, “прийняла насильницький характер, намагалися прорвати кордони до будівлі парламенту. Після цього силовики застосували сльозогінний газ, водомети та гумові кулі.
За даними Paper Kartuli, протистояння поліції та протестувальників завершилося близько 4:30 ранку.
Своєю чергою, МОЗ країни інформувало, що після розгону акції госпіталізовано 11 осіб.
Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель засудив “насильство щодо демонстрантів у Грузії”.
Рішуче засуджую насильство щодо демонстрантів у Грузії, які мирно протестували проти закону “про іноземний вплив”. Грузія є країною-кандидатом у члени ЄС, і я закликаю її владу забезпечити право на мирні збори. Застосування сили для їхнього придушення неприйнятно.
Також глава МЗС ФРН Анналена Бербок прокоментувала мітинги у Тбілісі проти закону про “іноагенти”.
Статус кандидата в ЄС для Грузії – це історична можливість, яку підтримали десятки тисяч людей на вулицях. Її основою є демократичне, енергійне та критично налаштоване громадянське суспільство. Зараз від уряду залежить, чи буде цілеспрямовано блоковано шлях у майбутнє, – написала міністерка у X.
Раніше до прем’єра Грузії Іраклія Кобахідзе звернувся голова Комітету Бундестагу Німеччини із закордонних справ Міхаель Рот, закликавши негайно припинити насильство проти своїх громадян, які мирно проводять демонстрацію на вулицях на захист європейських цінностей.
Відкликайте закон про іноземних агентів! Не руйнуйте майбутнє Грузії, яка знаходиться у центрі Європи” – зазначив він.
Дії влади Грузії щодо просування законопроєкту також засудили посол Німеччини в Грузії Петер Фішер та віце-президент Бундестагу Німеччини Катрін Герінг-Еккардт.
Своєю чергою, колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі закликав громадян “до захисту Батьківщини”. Ув’язнений політик прокоментував мітинги, що відбуваються проти закону про “іноагенти”, передає “ЕхоКавказу”.
Зараз саме той момент, який стався з нами 11 серпня 2008 року, коли російські танки стояли біля Ігоєті, готуючись увійти до Тбілісі та скасувати грузинську державність. Тепер ворог ховається в уряді і звідти бажає те саме. Всі на захист Батьківщини! – наголосив він.
Хронологія подій
15 квітня Комітет з юридичних питань парламенту Грузії підтримав законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, що за змістом ідентичний проєкту, ініційованому минулого року та відкликаному на тлі масових протестів.
Під час засідання комітету з юридичних питань парламенту сталася бійка, а громадські організації оголосили акцію протесту. Під час засідання присутні опозиційні депутати, але їм вимикали мікрофони, коли вони використовували термін “російський закон” і закликали правлячу партію відкликати законопроєкт.
Під час обговорення, коли депутат “Грузинської мрії” Мамука Мдинарадзе сперечався з представницею опозиційної партії “Лело”, лідер партії “Громадяни” Алеко Елісашвілі, як повідомляють, різко підскочив до нього та вдарив кулаком в обличчя.
Вулицями Тбілісі прокотилася низка акцій проти ухвалення законопроєкту. Зокрема 16 квітня під час багатотисячного мітингу проти закону про “іноагентів”, спецпризначенці застосували сльозогінний газ. Місцеві ЗМІ повідомляють про затримання активістів та постраждалих під час протистоянь. Також вночі 17 квітня правоохоронці побили демонстрантів та журналістів.
Та вже 17 квітня парламент Грузії у першому читанні прийняв проєкт закону “Про прозорість іноземного впливу” (закон про “іноагентів”), проти якого грузини вже кілька днів поспіль виходять на протести.
Надвечір 28 квітня тисячі громадян Грузії пройшли маршем через Тбілісі під час протестів проти законопроєкту про “іноземних агентів”, який опозиція та західні країни назвали авторитарним та інспірованим Росією.
30 квітня законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” винесли на розгляд пленарної сесії парламенту Грузії у другому читанні, втім лідер парламентської більшості Мамука Мдинарадзе заявив, що його обговорення може тривати кілька днів.
Того ж вечора, 30 квітня, грузини знову вийшли на протести біля будівлі парламенту у Грузії. Під час багатотисячного мітингу проти закону про “іноагентів”, спецпризначенці застосували сльозогінний газ та водомет.
Вже 1 травня парламент Грузії проголосував законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” у другому читанні. Нині проєкт закону очікує на третє, остаточне голосування.
- За даними ЗМІ, депутати Європейського парламенту підготували проєкт резолюції з закликом не починати перемовини з Грузією щодо її членства у ЄС. Причина – законопроєкт про “іноагентів”.У Тбілісі під час масової акції протесту проти законопроєкту про “іноагентів”, який викликав різку критику на Заході, було затримано колишнього міністра з питань євроатлантичної інтеграції Алексі Петріашвілі.
- У столиці Грузії на протестах проти закону про іноагентів побили лідерів опозиції Левана Хабеішвілі та Алеко Елісашвілі. Також силовики намагались затримати Георгія Вашадзе.
- У парламенті Грузії знову сталася бійка між депутатами під час обговорення законопроєкту про “іноагентів”. Розгляд документа був зірваний через фізичні сутички між членами правлячої партії та опозицією.
Нові дослідження свідчать, що кільця Сатурна можуть бути значно старшими, ніж це вважалося раніше, — можливо, такими ж давніми, як і сама планета.
Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.
23 грудня президент Володимир Зеленський провів засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, на якому розглянули кілька ключових питань, пов’язаних із безпекою та міжнародною політикою України.
За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.
Автомобільні компанії Honda і Nissan підписали меморандум про взаєморозуміння, який передбачає створення спільної холдингової компанії до серпня 2026 року. Honda як старший партнер матиме більше впливу, включаючи право призначати більшість директорів і обирати президента.