На Закарпатті планують створити п’ять сміттєпереробних кластерів

Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

У шести районах Закарпатської області планують створити п’ять сміттєпереробних кластерів.

Експерти проєкту міжнародної технічної допомоги APENA3 презентували план управління відходами, який буде реалізовуватися на Закарпатті шляхом створення п’яти сміттєпереробних кластерів.

Над документом фахівці почали працювати ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Після початку війни, документ переглянули та адаптували до умов сьогодення. Зараз його положення приводять у відповідність до вимог оновленого законодавства, яке запустило реформу управління відходами в Україні.

Відтак, для 6 районів області пропонується створити 5 кластерів: Ужгородський, Мукачівський, Хустський, Тячівсько-рахівський та Берегівський. В останньому вже будується нове сортувальне підприємство.

Кожен з кластерів міститиме як сортувальні, так і переробні підприємства. Виходячи із доступних технологій на ринку, експерти прорахували декілька можливих моделей їх розбудови. Інвестиційна вартість кожної з них коливається в межах 4 -5 млрд грн.

У Міндовкіллі пояснили, що для порівняння, створення полігону та розміщення на ньому 100% змішаних твердих полігонів вартуватиме області стільки ж, але не дозволить досягти цільових показників реформи. Адже ключовим є зменшення відсотка захоронення та збільшення обсягів оброблення відходів в Україні.

Найдорожчим, понад 14 млрд грн, було б будівництво сміттєспалювального заводу. Однак, це також не відповідає суті реформи та й знайти міжнародні інвестиції під реалізацію такого “не дружнього для довкілля” проєкту досить складно.

Тож на думку міжнародних експертів, з якою погоджуються і представники Закарпатської ОВА, найприйнятнішими є наступні моделі: механіко-біологічне оброблення 100% змішаних твердих побутових відходів з проведенням анаеробного зброджування органічних фракцій або їх компостуванням, з отриманням RDF палива.

Це дозволить досягти стратегічних цілей реформи управління відходами, а також забезпечити виробництво вторинної сировини, палива або енергії.

У відомстві зазначили, що проєкт Регіонального плану області ще має бути доопрацьований, пройти стратегічну екологічну оцінку та бути затвердженим відповідно до вимог чинного законодавства.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця повідомив, що 30 жовтня відбудеться засідання Ради Безпеки ООН у зв’язку з використанням Росією північнокорейських військ у війні проти України.

Європейська комісія вперше публічно розкритикувала телемарафон “Єдині новини” в Україні, зазначивши, що країна повинна працювати над відновленням плюралізму в медіа.

Метеорологи зафіксували новий антирекорд на горі Фудзі: вперше за 130 років до кінця жовтня на її вершині відсутній сніговий покрив. Зазвичай гора, яка є найвищою точкою Японії (3776 м), вкривається снігом на початку жовтня, що цього року не сталося.

Пластиковий прототип мисливця за головами Боби Фетта із “Зоряних війн” продали на аукціоні за рекордні $1,3 млн, що зробило фігурку найдорожчою іграшкою в історії.

Служба безпеки України викрила 12 осіб, які, використовуючи вайбер і телеграм, намагалися зірвати мобілізацію та публікували локації ЗСУ.