Нацбанк присвятив пам’ятні монети кримськотатарському орнаменту орьнек (Фото)

Джерело: Нацбанк

Сьогодні, 23 травня, в Національному банку України відбулася презентація пам’ятних монет “Орьнек. Кримськотатарський орнамент”.

Нові пам’ятні монети присвячені традиційному орнаменту кримських татар, одного з корінних народів України. У 2021 році орьнек офіційно включили до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

На аверсі монет у центрі композиції зображено постать кримськотатарської вишивальниці наґишчи (nağışçı), чарівної майстрині, яка схилилася над вишивальним верстатом кергеф (kergef). Її руки, віртуозно орудуючи голкою, вдихають життя в полотно, створюючи на ньому вишукані візерунки орьнека. Від наґишчи в різні боки розквітають паростки орнаменту, що символізує безперервність традиції, її невпинне продовження талановитими нащадками.

Угорі розміщено написи УКРАЇНА, нижче ÖRNEK / ОРЬНЕК, малий Державний Герб України, номінал та графічний символ гривні ₴, рік карбування – 2024.

На реверсі монет на дзеркальному тлі рельєфно відтворено орнамент, який уособлює сімейні цінності. В центрі орнаменту розташовані взаємопов’язані елементи, які відображають глибокий символізм родинних зв’язків. Ця сім’я складається зі знаків чоловіка, жінки та їхнього спільного дому. По обидва боки центральної вертикалі розташовані символи дітей. Усі разом вони створюють повноцінний орнамент, що відображає сімейну єдність та гармонію.

Автором ескізу пам’ятних монет стала голова громадської організації “Алєм” Есма Аджієва, адаптацію дизайну здійснила Олександра Кучинська.

Пам’ятні монети “Орьнек. Кримськотатарський орнамент” номіналом 10 гривень виготовлено зі срібла тиражем до 7 500 штук, номіналом 5 гривень – з нейзильберу тиражем до 75 000 штук (у сувенірному пакованні).

Монети поступово реалізовуватимуться в інтернет-магазині нумізматичної продукції Національного банку і банками-дистриб’юторами в міру їх відвантаження Банкнотно-монетним двором НБУ.

Довідково. Пам’ятні монети “Орьнек. Кримськотатарський орнамент” Національний банк ввів у обіг 23 травня 2024 року. Вони продовжують серію “Українська спадщина”.

Монету номіналом 10 гривень виготовлено зі срібла 925 проби, категорія якості карбування – “пруф”, маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г, діаметр – 38,6 мм. Гурт монети – гладкий із заглибленими написами.

Монету номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування – “спеціальний анциркулейтед”. Гурт монети – рифлений.

Концепція енергетичної стійкості Києва зокрема передбачає створення двох ТЕЦ на різних берегах столиці, що працюватимуть на комбінованому паливі і використовуватимуть висококалорійні фракції відходів, зауважили у КМДА.

8 липня прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, ймовірно, здійснить одноденну подорож до Росії. Це стане першим візитом глави уряду до Москви з початку російського повномасштабного вторгнення в Україну.

25 червня уряд Норвегії підписав угоду про початок накопичення зерна, заявивши, що пандемія COVID-19, війна в Європі та зміна клімату визначили таку необхідність.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 червня. Від початку доби відбулося 123 бойові зіткнення. Авіація, ракетні війська і артилерія Сил оборони уразили 10 районів зосередження особового складу та два пункти управління противника.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов зазначив, що російські війська не зупиняються, натомість постійно випробовують модифіковані боєприпаси, використовуючи місто Харків як плацдарм для своїх тренувань.