Нацполіція та СБУ викрили чергові схеми ухилення від мобілізації в низці регіонів України

Джерело: Нацполіція

Національна поліція спільно зі Службою безпеки України викрили чергові схеми ухилення від мобілізації в кількох регіонах країни.

Серед затриманих — організатор незаконного перетину державного кордону поза межами офіційних пунктів пропуску, а також керівники та працівники лікарень, які продавали фейкові медичні документи.

В Одесі правоохоронці затримали організатора незаконного переправлення чоловіків через державний кордон України до Молдови. Зловмисник пообіцяв трьом чоловікам організувати втечу за грошову винагороду в розмірі від 7 до 17 тисяч доларів. Переміщення планувалося як пішки, так і човнами через водойму.

Усі військовозобовʼязані сплатили зловмиснику по 1000 доларів завдатку та очікували на виїзд до прикордонних районів Одещини. Однак правоохоронці зірвали заплановану схему та затримали організатора в процесуальному порядку.

Наразі слідчі повідомили 23-річному фігуранту про підозру за двома фактами організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями та сприянні їх вчиненню вказівками, зокрема з корисливих мотивів (ч. 3 ст. 332 Кримінального кодексу України). Вирішується питання про повідомлення йому про підозру за третім фактом.

За скоєне чоловіку загрожує до дев’яти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Запорізькі поліцейські викрили двох чоловіків, які організували схему ухилення від мобілізації, шляхом надання фіктивних медичних висновків про інвалідність. Надалі ці документи надавали право безперешкодно залишити територію країни під виглядом осіб, які не підлягають мобілізації.

Крім того, за 3300 – 5000 доларів зловмисники пропонували своїм клієнтам виготовити підроблені документи, що забезпечували тимчасову відстрочку від призову на військову службу.

Обох фігурантів правоохоронці затримали під час передачі обумовленої плати в сумі 14 000 доларів.

Також поліцейські та працівники СБУ провели 15 одночасних санкціонованих обшуків – у помешканнях фігурантів, їхніх транспортних засобах, місцях тимчасового перебування, а також у приміщенні одного з медичних закладів.

За результатами обшуків вилучено понад 33 500 доларів, 2150 євро та 13 560 гривень, два автомобілі, документи військового обліку, медичні висновки, електронні носії інформації, мобільні телефони.

За цим фактом слідчі повідомили затриманим про підозру за ч. 2 ст. 369-2 (Зловживання впливом) та ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 332 (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України. Найсуворіша санкція інкримінованих статей передбачає до дев’яти років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна. Наразі обоє підозрюваних перебувають під вартою.

На Дніпропетровщині поліцейські затримали очільників та працівників лікарень, які продавали фейкові медичні документи для уникнення мобілізації.

У Дніпрі головний лікар медичної установи надавав літнім людям довідки, що підтверджували їхню потребу в догляді. Після цього родичі-військовозобов’язані оформлювали статус доглядальників, що дозволяло їм безперешкодно виїжджати за кордон.

За госпіталізацію пацієнта на стаціонарне лікування посадовець вимагав 32 тисячі гривень. Поліцейські викрили факт одержання 63-річним директором неправомірної вигоди та затримали в процесуальному порядку.

Слідчі повідомили йому про підозру за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою). Санкція статті передбачає до десяти років в’язниці з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до трьох років, з конфіскацією майна.

Ще одна фігурантка – директорка приватної клініки, яка видавала потенційним призовникам фальшиві діагнози про “погане здоров’я”. Маючи вплив на членів військово-лікарської комісії, посадовиця обіцяла чоловікам надати відстрочку від призову на військову службу за станом здоров’я. Правоохоронці затримали жінку під час отримання частини неправомірної вигоди в розмірі 2,5 тис. доларів.

41-річній фігурантці слідчі повідомили про підозру за ч. 3 ст. 369-2 Кримінального кодексу України (зловживання впливом) та обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із правом внесення застави. Їй загрожує до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У Кам’янському районі області правоохоронці затримали завідувачку лікарні, яка разом з медсестрою та посередником продавали фіктивні медичні довідки з неправдивими відомостями про стан здоров’я, які ставали підставою для ухилення від служби та незаконного перетину державного кордону під час дії воєнного стану.

За винагороду в 5,5 тисяч доларів вони виготовляли документи для чоловіків призовного віку, щоб зняти їх з військового обліку.

Всім затриманим слідчі повідомили про підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, відповідно до вчинених ними злочинів: ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою); ч. 3 ст. 369-2 (зловживання впливом); ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України); ч. 4 ст. 354 (підкуп працівника підприємства, установи чи організації).

  • У Дніпрі ліквідували масштабну схему ухилення від мобілізації. “Посередниками” викрито працівників ТЦК, військовослужбовців, лікарів та цивільних осіб, які шукали клієнтів та передавали гроші.
  • В Івано-Франківській області виявлено злочинну схему, в межах якої лікарі та посадовці Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) допомагали чоловікам мобілізаційного віку отримувати фіктивну інвалідність. За даними ДБР, організаторами схеми були лікар обласної лікарні Івано-Франківська та його син – медик однієї з районних лікарень.

З наступного року Міністерство освіти Франції запускає пілотний проєкт з вивчення української мови як другої іноземної в коледжах та ліцеях країни.

Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.

Під час спільної пресконференції для ЗМІ з президентом Франції Еммануелем Макроном у Нансі 9 травня, глава польського уряду Дональд Туск заявив, що присутність лідерів країн на параді в Москві викликає сором.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів переговори з представниками адміністрації  президента США Дональда Трампа. Головною темою розмови було питання припинення вогню в Україні.

З прифронтових територій Сумщини евакуювали місцеву жительку разом з 12 собаками. Вона була єдиною мешканкою на своїй вулиці.