Напади на українські ЗМІ кидають тінь на правління Зеленського – FT

Джерело: Financial Times

Серія нападів і наклепницьких кампаній проти відомих українських журналістів кинула тінь на роботу президента України Володимира Зеленського щодо захисту свободи ЗМІ.

У рідкісній заяві з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році асоціація ЗМІ та спостерігачів “Медіарух” цього тижня прямо закликала Зеленського “рішуче засудити” напади та “взяти під контроль розслідування” щоб з’ясувати, хто винуватці.

“Невідомі агресори намагаються очорнити українських журналістів як “ворогів народу”, російських агентів, наркоманів та дискредитувати їхню професійну діяльність. Ведеться стеження, прослуховування та порушення права журналістів на приватність — усе з метою тиску на незалежні ЗМІ”, – мовиться у заяві.

Зеленський своєю чергою заявив, що СБУ почала розслідування щодо стеження за журналістами, додавши, що “будь-який тиск на журналістів є неприпустимим”.

Свобода ЗМІ в Україні була частково обмежена через те, що уряд назвав проблемою національної безпеки після повномасштабного російського вторгнення, а “Репортери без кордонів” попередили, що війна загрожує виживанню українських ЗМІ.

Хоча раніше журналісти зазнавали онлайн-кампаній залякування та наклепницьких кампаній, останніми днями це переросло у переслідування в реальному житті.

Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, який викрив корупцію в міністерстві оборони, став мішенню кількох чоловіків, які стукали в його двері, кричали, що його відправлять на передову, і розклеювали плакати, на яких його називали “зрадником” і “провокатором”.

Статті Ніколова призвели до відставки міністра оборони Олексія Резнікова, якого прямо не звинуватили у хабарництві, а Зеленський заявив, що вимагатиме більшої прозорості та реформ.

Невдовзі в провладних Telegram-каналах були опубліковані фотографії учасників нападу, які розпалювали звинувачення в тому, що інцидент стався з благословення одного з правоохоронних органів.

Наталія Лигачова, головна редакторка “Детектор медіа”, сказала, що ця справа показує, як онлайн-атаки, які нібито ведуться за вказівкою уряду проти журналістів, які намагаються притягнути до відповідальності, перемістилися у реальний світ.

За її словами, провладні онлайн-голоси, які називають себе “інформаційною армією”, діють “найпідлішим чином”, “перетворюючи всіх критиків влади на російських агентів, ухильників, ворогів президента та України”.

За інцидентом, спрямованим проти Ніколова, послідувала те, що схоже на скоординовану кампанію з дискредитації Bihus.info – київського інформаційного агентства, яке проводить розслідування, яке роками викривало корупцію в уряді.

Денис Бігус, засновник групи, заявив, що за кількома його співробітниками, схоже, стежили, після того, як в мережі з’явилося відео, на якому нібито видно, як деякі з них вживають наркотики під час приватної новорічної вечірки. Вони орендували котедж під Києвом, де без їх відома встановили камеру, сказав Бігус.

Телефони журналістів, ймовірно, прослуховувалися понад рік, додав він, оскільки розмови, включені у відео, датуються аж 2022 роком.

Відео було опубліковано через день після того, як Bihus.info опублікував розслідування звітів, підготовлених державною компанією, яка аналізувала “критичні” статті ЗМІ щодо президента України та його кабінету.

“Мене соромно через те, що я побачив на відео”, — сказав Бігус, але додав, що це також показало, що “спецслужби мають час, натхнення та бюджет для систематичного спостереження за приватним життям журналістів”.

СБУ повідомила, що відкрито кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеозйомки співробітників Bihus.info.

“СБУ вважає, що прозора та безперешкодна робота незалежних та професійних ЗМІ є важливою умовою розвитку України як демократичної держави”, – мовиться у повідомленні.

Відео завантажили на YouTube-канал “Народна правда”, який, за даними українських фактчекерів, очолює жінка, образ якої створив штучний інтелект.

“Народна правда” за зовнішнім виглядом і тактикою схожа на проєкт 2013 року під назвою “Українська брехня”, спрямований проти відомих журналістів і правозахисників, які критикували тодішнього проросійського президента Віктора Януковича.

Серед журналістів, які стали мішенню десять років тому, була Оксана Романюк, директорка контролю Інституту масової інформації, чий обліковий запис електронної пошти було зламано, а вміст опубліковано в Інтернеті.

“Мені дуже прикро бачити приклади, які нагадують мені часи Януковича. Їм точно не місце у 2024 році”, – сказала Романюк раніше цього тижня.

Політики, які критикують Зеленського, скористалися можливістю висловити занепокоєння.

Віталій Кличко, мер Києва та давній політичний суперник Зеленського, назвав ці інциденти утиском незалежних журналістів, яким не подобається влада.

“Те, що сьогодні відбувається, руйнує єдність у державі, руйнує демократичні принципи та шкодить іміджу України”, – написав Кличко у Telegram.

Голова комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин назвав стеження за журналістами Bihus.info “безумовно тиском [і] незаконним”.

Відмова від розслідування та виявлення винних підтвердить підозри, що правоохоронні органи діяли від імені деяких державних діячів, додав він.

На західній Україні відзначають на 30-40% зростання відвідуваності курортів та туристичних локацій протягом зимових свят проти минулого року.

Авторка серії романів про Гаррі Поттера Джоан Роулінг прокоментувала нові звинувачення в сексуальному насильстві проти автора “Пісочного чоловіка” Ніла Ґеймана.

Трансляцію російської програми “Вести недели” можуть заблокувати на території Вірменії, заявив міністр високотехнологічної промисловості республіки Мхітар Айрапетян. За його словами, контент цієї передачі, яку веде генеральний директор пропагандистського агентства “Россия сегодня” Дмитро Кисельов, порушує законодавство країни.

YouTube у своєму додатку на Android тестує нову кнопку “Відтворити щось”, яка буде розташована над нижньою панеллю програми і дозволить користувачу обирати випадкові відео, які можуть бути цікаві.

У Кремлі заявили, що санкції Європейського Союзу щодо імпорту російського первинного алюмінію можуть дестабілізувати і без того “крихкий” світовий ринок.