Напередодні саміту ЄС розморозив 10 млрд євро для Угорщини

Джерело: пресслужба Єврокомісії

13 грудня Європейська комісія погодила надання Угорщині доступу до частини коштів Європейського Союзу, що Брюссель раніше заморозив через сумніви стосовно незалежності угорської судової системи.

Так, Єврокомісія повідомила, що, за її оцінками, Будапешт виконав умови Хартії ЄС щодо основних прав відносно незалежності судової влади.

Це означає, що частина фінансування лінією політики згуртування більше не блокуватиметься, і тому Угорщина може почати вимагати відшкодування приблизно до 10,2 млрд євро, — мовиться в документі.

Комісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс зауважив, що  Єврокомісія отримала “достатні гарантії, що незалежність судової системи в Угорщині буде зміцнена”. Водночас ЄК “уважно стежитиме за ситуацією і своєчасно реагуватимемо у разі якихось відступів”.

Також Єврокомісія наголосила, що Угорщина не усунула порушення принципів верховенства права.

Загалом нині залишаються заблокованими близько 21 млрд євро для Угорщини.

Зауважимо, 12 грудня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна готова зняти вето на план Європейського Союзу щодо фінансування України в обмін на мільярди, які блок заморозив через проблеми з верховенством права у країні.

14 та 15 грудня лідери ЄС зустрічаються, щоб обговорити низку питань — членство України в ЄС, довгостроковий бюджет блоку, міграцію — у яких Угорщина може спричинити серйозні зриви.

Стало відомо, що влітку наступного року Урсула фон дер Ляєн, ймовірно, ризикує втратити посаду голови Єврокомісії, якщо піде на поступки прем’єру Угорщини Віктору Орбану, аби розблокувати рішення стосовно фінансування допомоги України.

Раніше міністр закордонних і європейських справ Люксембургу Ксавʼє Бетель розкритикував Угорщину через її позицію щодо членства України у Європейському Союзі.

Сенат Чехії передасть на підпис президенту Петру Павлу законопроєкт, котрий забороняє росіянам мати подвійне громадянство. Відтак, для отримання чеського громадянства росіянам доведеться відмовитися від російського.

У Генеральному штабу поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 23 січня. З початку доби відбулося 119 бойових зіткнень.

Сполучені Штати Америки створюють для Збройних Сил України нову ракето-бомбу в межах програми ERAM. Хоча більшість деталей програми засекречені, відомо, що дальність дії зброї становитиме 463 км.

Союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.

Колишній радник Офісу президента Олексій Арестович обурив мережу черговим дописом. Цього разу він прокоментував відео розстрілу російськими військовими беззбройних українських полонених, котрі, за його словами “повзали на колінах”. На тлі шквалу критики навіть серед шанувальників, неочікувану підтримку Арестович знайшов в особі народної обраниці Мар’яни Безуглої, котра “погодилася” з його висловлюваннями.