Напередодні саміту ЄС розморозив 10 млрд євро для Угорщини

Джерело: пресслужба Єврокомісії

13 грудня Європейська комісія погодила надання Угорщині доступу до частини коштів Європейського Союзу, що Брюссель раніше заморозив через сумніви стосовно незалежності угорської судової системи.

Так, Єврокомісія повідомила, що, за її оцінками, Будапешт виконав умови Хартії ЄС щодо основних прав відносно незалежності судової влади.

Це означає, що частина фінансування лінією політики згуртування більше не блокуватиметься, і тому Угорщина може почати вимагати відшкодування приблизно до 10,2 млрд євро, — мовиться в документі.

Комісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс зауважив, що  Єврокомісія отримала “достатні гарантії, що незалежність судової системи в Угорщині буде зміцнена”. Водночас ЄК “уважно стежитиме за ситуацією і своєчасно реагуватимемо у разі якихось відступів”.

Також Єврокомісія наголосила, що Угорщина не усунула порушення принципів верховенства права.

Загалом нині залишаються заблокованими близько 21 млрд євро для Угорщини.

Зауважимо, 12 грудня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна готова зняти вето на план Європейського Союзу щодо фінансування України в обмін на мільярди, які блок заморозив через проблеми з верховенством права у країні.

14 та 15 грудня лідери ЄС зустрічаються, щоб обговорити низку питань — членство України в ЄС, довгостроковий бюджет блоку, міграцію — у яких Угорщина може спричинити серйозні зриви.

Стало відомо, що влітку наступного року Урсула фон дер Ляєн, ймовірно, ризикує втратити посаду голови Єврокомісії, якщо піде на поступки прем’єру Угорщини Віктору Орбану, аби розблокувати рішення стосовно фінансування допомоги України.

Раніше міністр закордонних і європейських справ Люксембургу Ксавʼє Бетель розкритикував Угорщину через її позицію щодо членства України у Європейському Союзі.

Італія у межах нового пакета військової допомоги планує передати Україні до 400 бронетранспортерів VCC-2 Camilino — локальну модифікацію американських M113A1, вперше випробуваних ще під час війни у В’єтнамі.

На початку повномасштабного вторгнення Україна критично залежала від західного озброєння. Нині ж, в умовах обстрілів та обмеженого фінансування, оборонна промисловість країни досягла історичного максимуму.

Данія офіційно оголосила 26-й пакет військової допомоги Україні на понад 560 млн євро. Пакет фінансується в межах військової підтримки Українського фонду та з Європейського фонду миру (EPF) і розрахований на 2025-2028 роки. 

Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що американський лідер Дональд Трамп втрачає терпіння щодо глави РФ Володимира Путіна. 

З тимчасово окупованої території України вдалося повернути 15-річного хлопця до його батька після понад трирічної розлуки.