НАТО розглядає можливість додати до своїх цільових витрат внески на оборону України – ЗМІ
Джерело: Bloomberg
За даними ЗМІ, країни НАТО розглядають можливість додати внески на оборону України до нових цільових витрат Альянсу, які, як очікується, будуть ухвалені на саміті у червні.
Такі дані агентство дізналось ознайомившись з попереднім проєктом декларації майбутнього саміту. Наголошується, що він ще може змінитись.
Вся декларація вміщена на одній сторінці та зосереджена лише на витратах на оборону, що дуже відрізняється від минулорічної декларації, у якій була обіцянка довгострокової допомоги Україні у сфері безпеки.
Коротка декларація та загалом короткий саміт – у межах якого відбудеться вечеря з королем Нідерландів та одне робоче засідання щодо витрат на оборону – мають на меті обмежити можливість публічних сварок між президентом США Дональдом Трампом з союзниками, розповіли джерела.
Вони додали, що генсек НАТО визначив мету саміту: досягти згоди між членами Альянсу про витрати не менше 5% ВВП на оборону, як того вимагає Трамп, та намагатись, аби США залишались повністю залучені до НАТО.
За планом, члени Альянсу повинні погодитись виділяти не менше 3,5% економічного виробництва на головні оборонні потреби до 2032 року, та додатково 1,5% на захист інфраструктури, оборону мереж та забезпечення підготовки громадян. Відтак, загальна сума витрат сягатиме 5%, як того вимагав американський лідер.
Наголошується, що у підсумковій декларації не згадуватиметься перспектива приєднання України до НАТО, яка була у заявах попередніх самітів. Минулорічної обіцянки про 40 млрд доларів для України також немає у документі.
Натомість у декларації підтверджується прихильність союзників до колективної оборони – коли напад на одного члена Альянсу вважається нападом на всіх.
Також у заяві Росію визнають загрозою для євроатлантичної безпеки, але водночас не визнають агресором щодо України. Немає у декларації і згадки про Китай, який раніше називали “вирішальним фактором, який сприяв вторгненню РФ”.
- Керівник Федеральної розвідувальної служби Німеччини (BND) Бруно Каль попередив, що Росія може спробувати “перевірити” дієвість 5-ої статті НАТО, яка передбачає колективний захист членів Альянсу.
- Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог повідомив, що Штати готові обговорювати вимогу Росії щодо НАТО, зокрема нерозширення Альянсу на схід, якщо це допоможе зупинити війну в Україні.
- За даними ЗМІ, Генсек НАТО Марк Рютте побоюється, що саміт Північноатлантичного Альянсу можуть зірвати президент США Дональд Трамп або ж президент України Володимир Зеленський.
У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.
У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.
Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.
3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.