Науковці створили алмазну батарею з терміном служби у тисячі років

Джерело: пресслужба Брістольського університету

Вчені Університету Брістоля спільно з науковцями Управління з атомної енергії Великої Британії UKAEA розробили першу алмазну батарею на основі радіоактивного ізотопу Вуглецю-14 (14C), здатну працювати тисячі років.

Для стійкого джерела енергії батарея використовує бета-вольтаїку – процес, в якому при радіоактивному розпаді Вуглецю-14 утворюються електрони та позитрони. Вуглець-14 випускає короткодіюче випромінювання, котре поглинається алмазною оболонкою, гарантуючи безпеку під час вироблення низького рівня електроенергії. Науковці пояснюють, що акумулятор працює аналогічно сонячним панелям, однак, замість перетворення світла на електрику він використовує швидкорухомі електрони радіоактивного розпаду.

Ці ядерні енергетичні елементи не потребують обслуговування. Вуглець-14, природний ізотоп, завдяки своєму тривалому періоду напіврозпаду – близько 5700 років, дозволяє цим батареям функціонувати протягом тривалого часу без заміни.

Технологія забезпечує безперервне та безпечне живлення, що має потенціал революціонізувати енергетичні рішення в різних галузях. Пристрої можуть використовуватися в різних середовищах та техніці. Біосумісна алмазна батарея може живити імплантати, як-от кардіостимулятори, слухові апарати та очні прилади. Також вони можуть живити космічні кораблі та супутники протягом десятиліть.

Також важливо, що вуглець-14 витягують із графітових блоків, побічного продукту ядерних реакторів поділу. Шляхом повторного використання радіоактивного матеріалу технологія скорочує ядерні відходи, створюючи водночас цінне джерело енергії. Так, лише у Великій Британії зберігається близько 95 000 тонн графітових блоків.

Додамо, у червні стало відомо, що дослідники з Гданського університету у Польщі та Університету в Калгарі (Канада) створили новітні квантові батареї, котрі працюють значно довше та ефективніше за всі попередні аналоги енергетичних джерел.

  • Аспірант з Індійського технологічного інституту Гандінагара Наман Кумар взявся переосмислити теорію Альберта Ейнштейна про походження нашої планети.
  • Вчені встановили, що сонячна активність може зруйнувати енергетичну інфраструктуру на Землі. Нове дослідження свідчить, що кут, під яким сонячні удари вражають Землю, має вирішальне значення для захисту інфраструктури. Відповідні дослідження опублікували у журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences.
  • Нагадаємо, 23-річний винахідник з України Валентин Фречка став фіналістом конкурсу Премії для молодих винахідників за свою технологію перероблення опалого листя на екопапір.

Єврокомісія оголосила про виділення 3 млн євро на підтримку російських та білоруських ЗМІ, котрі працюють у країнах Євросоюзу.

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Державний бюджет щороку покриває витрати народних депутатів на житло та транспорт. У 2025 році загальна норма витрат на одного парламентаря становитиме 2,28 млн грн.

У Німеччині ультраправа партія “Альтернатива для Німеччини” виступає за скасування санкцій проти Росії і має намір активізувати економічну співпрацю з Москвою. Це випливає із нової передвиборчої програми АдН, представленої на офіційному сайті партії. 

ДБР завершило розслідування щодо 14 учасників злочинної організації, які створили мережу нелегальних “наркокабінетів” у Києві та Харкові. Учасники злочинної організації створили 24 так званих “наркологічних кабінети”, в яких лікарі незаконно видавали медичні рецепти на метадон, який використовують в замісній терапії наркозалежних.