Навіщо ексголова СБУ Іван Баканов став адвокатом

Назар Чорний
Фахівець з управління відносинами з авдиторією та керівник юридичного напрямку Букв

Раптове повернення «такого чесного голови СБУ, якого в Україні ще не було» (за словами Володимира Зеленського) в публічний простір викликало чимале пожвавлення, особливо у адвокатській спільноті, яка раптово отримала нового колегу. Не те щоб маршрут «з правоохоронних органів в адвокатуру» був чимось новим для українських реалій (скоріше його можна назвати традиційним), але ситуація з Іваном Бакановим все ж дещо відрізняється.

Щоб розуміти, для чого це все, варто спершу розібратись у тому, чому взагалі фахівці у сфері юриспруденції прагнуть набути статусу адвоката, адже в абсолютній більшості випадків для самого фахівця мало що змінюється, хіба що додаються деякі бюрократичні вимоги та обмеження.

Почнемо з найбільш «класичного» випадку – людина здобула юридичну освіту, отримала необхідний досвід у цій сфері діяльності (щонайменше 2 роки) і прагне подальшого кар’єрного зростання та розширення напрямків роботи. В такому випадку шлях до здобуття свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю є очевидним наступним кроком, враховуючи до 2016 року з усіх юридичних професій лише адвокати мали право на здійснення захисту інших осіб від кримінального обвинувачення. З 2016 року це обмеження поступово було розширене і на представництво інтересів в судах загалом лише адвокатами.

Очікувано, що з 2016 року ряди української адвокатури поповнились людьми, які навіть не маючи наміру спеціалізуватись чи взагалі брати на себе роль захисника у кримінальних провадженнях, однаково поставали перед вибором – набути права на зайняття адвокатською діяльністю або втратити значну частку своєї роботи. Це призвело, зокрема, до того, що чимало юристів по суті продовжували працювати на тій же посаді, що й раніше, паралельно маючи статус адвоката – на випадок, коли компанія-роботодавець з кимось судитиметься. Для багатьох роботодавців також було простіше (і дешевше) компенсувати своєму працівнику витрати на сплату щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування та обов’язкові заходи з підвищення кваліфікації, ніж укладати угоди про надання професійної правничої допомоги з «сторонніми» адвокатами.

Паралельно і незалежно від запровадження так званої «адвокатської монополії» існувала та існує ще одна категорія адвокатів – це колишні працівники правоохоронних органів, судів чи інших держструктур, які так чи інакше були пов’язані з діяльністю у сфері права. Зазвичай ці люди здобували право на заняття адвокатською діяльністю вже після формального завершення своєї кар’єри в державних структурах. Маючи необхідні знання та досвід, вони просто змінили формат своєї діяльності та роль у тій же діяльності, перейшовши з державного сектору у приватний. До того ж 2016 року отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю було, по суті,«опцією» для таких випадків, особливо, якщо в намірах не було надання правничої допомоги у кримінальних провадженнях. Після 2016 року це залишилось «опцією» лише для тих сфер, де частка судових спорів є невеликою порівняно з обсягом основної частки діяльності, наприклад консультантів з питань оподаткування.

Мабуть, найяскравішим прикладом тут є історія колишнього головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, який разом з кількома колегами свого часу здобував свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю у Раді адвокатів Волинської області. Щоправда, той випадок викликав гучний скандал в спільноті, а в Національній асоціації адвокатів України навіть вирішили перевірити рішення Ради адвокатів Волинської області про видачу свідоцтв Матіосу та його колегам. Однак, на цьому перебіг подій фактично й загальмував, а дія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю самого Анатолія Матіоса була зупинена у червні 2022 року на підставі поданої ним самим заяви.

Якщо ж поцікавитись кар’єрою Івана Баканова, то можна помітити, що його ситуація відрізняється від усіх перелічених. Його перша спеціальність – ревізор [фахівець, який здійснює відповідно до затверджених інструкцій та положень документальні ревізії господарсько-фінансової діяльності підприємств, обліку коштів, товарно-матеріальних цінностей, своєчасне відображення господарських операцій, правильність оформлення первинних документів та складання звітності – ред.], здобута у 1997 році у Криворізькому економічному інституті КНЕУ імені Вадима Гетьмана, друга – «Суд, адвокатура та прокуратура», здобута у 2006 році в Академії праці та соціальних відносин Федерації профспілок України.

Після цього були робота в гідроенергетиці (за даними ЗМІ, компанії, в яких працювали Іван Баканов та його дружина, вели бізнес з оренди малих ГЕС, які до того належали державі). У 2013 році Баканов прийшов у «Квартал», де очолював ТОВ «Квартал 95» і ТОВ «Студія Квартал-95». З «Кварталу» Іван Баканов перейшов у «велику політику» – очолив партію «Слуга народу», штаб кандидата у президенти Володимира Зеленського. І вже після цього, з 2019 року, почалась кар’єра в СБУ та РНБО: спершу на посаді заступника голови СБУ та начальника ГУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ, тоді т.в.о. голови і нарешті голови Служби безпеки України.

Цей етап його кар’єри закінчився й найбільшим у ній (на цей час) скандалом – Володимир Зеленський звільнив Баканова з посади на підставі статті 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України про “невиконання службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків». Про які тяжкі наслідки йдеться, здогадатись нескладно – не останню (якщо не ключову) роль в швидкій окупації росіянами півдня України зіграли і ймовірна передача ворогу карт мінування помічником начальника Херсонського Управління СБУ – начальником Антитерористичного центру Ігорем Садохіним, якого затримали в березні 2022, і ймовірна державна зрада затриманого ексочільника кримського управління СБУ (яке територіально перебувало в Херсонській області) Олега Кулініча. До всього додалась і втеча закордон ексначальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова, який прийшов у Службу невдовзі після призначення її керівником Івана Баканова.

Як бачимо, кар’єра Івана Баканова не «вписується» в жоден з варіантів, які приводять юристів до необхідності здобуття свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, якщо, звісно, після всіх «віражів», він не вирішив спробувати себе в судових баталіях чи навіть в ролі захисника у кримінальних провадженнях. Однак, існує ще один варіант.

Нормами статті 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачені гарантії адвокатської діяльності, серед яких – від декларативної заборони у втручання в діяльність адвоката, до цілком процесуально значущих. Наприклад: 

  • проведення стосовно адвоката оперативно-розшукових чи слідчих дій, що можуть проводитися лише з дозволу суду, здійснюється за клопотанням генпрокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя;
  • при затриманні або застосуванні до адвоката запобіжного заходу, відповідні органи або посадові особи зобов’язані негайно повідомити про це відповідну раду адвокатів регіону;
  • повідомлення адвокату про підозру у вчиненні кримінального правопорушення може бути здійснене виключно генпрокурором, його заступником, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя;
  • а також особливий порядок проведення слідчих дій стосовно адвоката, як і заходів забезпечення кримінального провадження.

Варто зауважити, що всі перелічені гарантії в жодному разі не є «синекурою» чи ознакою якогось особливого статусу адвоката перед законом. Вони є наслідком того, що захищаючи людей, адвокати протистоять структурам, які мають у своїй владі та розпорядженні завжди значно більші ресурси і можливості, ніж надає адвокату процесуальне законодавство. Як наслідок, перелічені гарантії є своєрідним «запобіжником», який не дозволяє (фактично – мав би не дозволяти) силовим структурам зловживати наявними у них можливостями щодо тиску на адвокатів та їхніх підзахисних у власних інтересах. 

Щоправда, для самого Івана Баканова звільненням з посади голови СБУ нібито все й завершилось – в березні цього року ДБР повідомило, що не розслідує кримінальних справ щодо нього, а у квітні – що Баканов не фігурує у справі Олега Кулініча [колишній керівник управління СБУ по АР Крим, якого ДБР та СБУ затримали в липні 2022 року за підозрою в державній зраді та співпраці з російськими спецслужбами – ред.]. Сама ж СБУ обмежилась внутрішньою перевіркою дій свого колишнього очільника, засекретивши її результати. Виглядає так, що Іван Баканов не потребує перелічених у профільному законі гарантій і з чистою совістю дійсно вирішив спробувати себе в адвокатській діяльності.

Або ж колишній голова СБУ вирішив «перестрахуватись» на майбутнє і той випадок, коли запитання у правоохоронців щодо його діяльності на цій посаді все ж виникнуть – забезпечивши собі поле для маневру. В будь-якому випадку, з його боку це виглядає дійсно далекоглядним ходом, незалежно від решти факторів. 

Важливо також уточнити, що й у Ради адвокатів Полтавської області, навряд чи були підстави відмовити Івану Баканову в прагненні реалізувати його намір стати адвокатом. Закон передбачає чіткий перелік вимог до особи, яка прагне здобути свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, яким колишній голова СБУ, судячи з факту отримання ним свідоцтва – відповідає (принаймні, поки не доведено протилежного), а також, чіткий порядок здобуття такого свідоцтва – якого було дотримано, судячи зі слів голови Ради адвокатів Полтавської області.

Тож залишається констатувати факт – адвокатська спільнота України має нового колегу. Як сприймати цей факт – кожен вирішить сам.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 22 грудня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 207 бойових зіткнень.

За даними аналітиків, Кремль розширює програму популяризації служби в армії серед молоді, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях України, з метою довгострокових військових дій в Україні та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами.

У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся повторний поєдинок між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі. Українець здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого бою.

Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин повідомив, що російські окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні. 

На Харківщині українські оборонці вперше провели наземну атаку, використовуючи безпілотні наземні транспортні засоби (UGV) та безпілотники (FPV) замість піхоти.