НАЗК внесло 47 російських компаній, пов’язаних з видобуванням алмазів, до списку кандидатів на санкції
Джерело: НАЗК
Національне агентство з питань запобігання корупції внесло 47 російських компаній, пов’язаних з видобуванням, обробкою і продажем алмазів, до списку кандидатів на санкції.
Більшість із цих компаній пов’язані з найвідомішою російською групою алмазовидобувних компаній – АК “Алроса”. Вона посідає провідну позицію у світі за обсягом видобутку цього дорогоцінного каміння.
Основну діяльність зосереджено в Якутії, а також в Архангельській області та Африці. “Алроса” контролює понад 90% видобутку алмазів у РФ, а прогнозні запаси корпорації становлять близько третини загальносвітових.
За даними НАЗК, компанія вже перебуває під санкціями України та багатьох країн санкційної коаліції, однак пов’язані з нею компанії продовжують працювати на світовому ринку алмазів.
У 2022 році Росія експортувала алмазів на понад 3,8 млрд доларів. Ці кошти наразі дозволяють продовжувати фінансувати ведення повномасштабної війни проти України та утримувати РФ свою економіку.
Крім цього, “Алроса” надає підтримку збройним силам країни-агресорки, а самі алмази використовуються Росією, серед іншого, для обходу санкцій.
Окремі країни санкційної коаліції заборонили імпорт російських алмазів, але поки що заборона поширюється лише на необроблене каміння. Після обробки в третіх країнах (здебільшого в Індії та КНР) російські діаманти отримують статус “змішаних” та можуть безперешкодно постачатися на ринки країн G7.
У НАЗК наголосили, що важливо не просто якнайшвидше ввести повну заборону на імпорт російських алмазів та діамантів країнами санкційної коаліції, а й забезпечити ефективну систему ідентифікації та відстеження походження діаманта, щоб мінімізувати шляхи для обходу Росією такої заборони.
Індія, ОАЕ, Бельгія – три найбільші хаби, де сьогодні російські алмази можуть перетворюватися у “змішані” діаманти. США, КНР, ЄС – найбільші їх споживачі.
“Кривавим діамантам немає місця на світовому ринку. Етичне споживання як ніколи актуальне питання для діамантової галузі. НАЗК вже надіслало до Служби безпеки України та іншим відповідальним органам пропозиції щодо застосування санкцій проти “алмазних” компаній РФ”, – зазначили у НАЗК.
- Національне агентство з питань запобігання корупції внесло одну з найбільших у світі компаній з виробництва та експорту діамантів Shree Ramkrishna Exports (SRK) до переліку міжнародних спонсорів війни.
- Національне агентство з питань запобігання корупції внесло 14 російських імпортерів верстатів німецького виробника Spinner до списку кандидатів на міжнародні та українські санкції.
- Національне агентство з питань запобігання корупції внесло дві провідні харчові корпорації PepsiCo та Mars до переліку міжнародних спонсорів війни.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.