НАЗК внесло три китайські нафтогазові компанії до переліку міжнародних спонсорів війни

Джерело: НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції внесло три найбільші китайські нафтогазові компанії до переліку міжнародних спонсорів війни.

Підставою такого кроку стало те, що China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum. Corporation (CNPC) – продовжують реалізовувати спільні проєкти з РФ та відтак фінансувати стратегічну галузь Росії сплатою своїх значних податків.

CNOOC Group – третя за величиною національна нафтова компанія Китаю після CNPC та Sinopec. Вона є найбільшим морським видобувачем нафти та газу в КНР.

Дочірня компанія CNOOC Limited, як і інша китайська компанія CNPC, мають по 10% акцій у проєкті “Арктик СПГ-2”, що розташований на півострові Гидан в Арктичному регіоні РФ. Капітальні вкладення для запуску проєкту “Арктик СПГ-2” на повну потужність оцінюються у 21,3 млрд дол. США.

Від початку повномасштабного вторгнення компанія продовжувала активно нарощувати співпрацю з Росією. У липні 2023 року добудовано та спущено на воду першу лінію зрідження природного газу (ЗПГ) на плавучій основі гравітаційного типу, так званий “плавучий завод”, проєкту “Арктик СПГ-2”. Участь у його відкритті брав особисто Путін.

Реалізація цього проєкту може збільшити частку Росії на світовому ринку зрідженого природного газу до 15%, наразі її частка складає близько 8%.

Sinopec Group – це друга за величиною державна компанія Китаю, яка займається видобутком викопного палива та спеціалізується на переробленні сирої нафти.

Ще наприкінці березня 2022 року представник Sinopec заявив, що китайська державна енергетична компанія продовжуватиме купувати сиру нафту та газ у Росії, навіть якщо західні демократії посилять санкції у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Корпорація володіє 10% відсотками акцій ПАТ “Сибур Холдинг”, при цьому за І півріччя 2023 року російським холдингом сплачено податків до бюджету держави-агресора на суму 33 млрд руб. (або 347 млн дол. США).

Sinopec через підконтрольну “Соихл Гонконг Холдинг Лимитед” також володіє часткою 40% у ТОВ “Амурский газохимический комплекс”. У 2022 році, цим підприємством сплачено податків на суму 2,1 млрд руб. (або 30 млн дол. США) до бюджету РФ.

China National Petroleum Corporation – найбільша китайська національна нафтогазова корпорація та одна з найбільших світових енергетичних компаній з видобутку нафти та газу.

Прибуток корпорації у 2022 році зріс більш ніж удвічі, збільшившись до 21 млрд доларів на тлі глобального скорочення постачань нафти, частково через повномасштабну війну в Україні.

China National Petroleum Corporation має значну інтеграцію з найбільшими компаніями Росії у сфері нафтогазової галузі, а також урядом держави-терориста. Серед основних спільних проєктів:

  • ВАТ “Ямал СПГ” (спільний проєкт з підсанкційною компанією ПАТ “Новатек”, у якому CNPC володіє 20% акцій);
  • проєкт “Арктик СПГ-2” (спільний проєкт з підсанкційною компанією ПАТ “Новатек”, у якому CNPC володіє часткою 10%);
  • газопровід “Сила Сибіру” (CNPC та підсанкційний АТ “Газпром” є операторами зазначеного газопроводу);
  • нафтопровід “Сковородино-Мохе-Дацин” тощо.

Володіючи часткою компаній у РФ, CNCP сплачує значні податки до бюджету агресора, що дає змогу продовжувати війну проти України. Так, сума податку на прибуток “Ямал СПГ” у 2022 році становила близько 80 млрд руб. (або 1,14 млрд дол. США).

Крім того, у вересні 2022 року “Газпром” і CNPC домовилися перейти на оплату послуг в національних валютах (рублях і юанях), що посилює та стабілізує російський рубль попри введені санкції.

У НАЗК нагадали, що урядом РФ з 1 січня 2023 року терміном на три роки підвищено ставку з податку на прибуток для експортерів ЗПГ з 20% до 34%. Це означає, що податки від експорту зрідженого природного газу майже вдвічі (+ 70%) збільшать наповнення бюджету Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.

Інтереси безпеки Німеччини та Європи безпосередньо торкаються війни Росії проти України, заявив міністр економіки ФРН Роберт Габек у Пекіні на зустрічі з головою Національної комісії з розвитку та реформ (NDRC) Чженом Шаньцзе. Також сторони обговорювали й висновки Єврокомісії щодо можливого введення тарифів на китайські електромобілі.