НАЗК вперше виплатило винагороду викривачеві корупції

Джерело: Національне агентство з питань запобігання корупції
В Україні вже виплатили першу винагороду викривачеві корупції. Можливість винагороди викривачам запровадили ще у 2019 році, однак перша виплата відбулась лише зараз.
Викривач – чинний військовослужбовець, який у 2020-2021 роках очолював департамент внутрішнього аудиту Міноборони. Йому запропонували хабар у 24 млн грн за дії на користь певного ТОВ, що стосувалося залучення фахівців для проведення позапланового аудиту державного контракту. Аудиторська група мала скласти позитивний звіт, що дозволило б компанії отримати понад 400 млн грн за облаштування спецоб’єкта та претендувати на нові договори з Міноборони. Чоловік повідомив про це Національне антикорупційне бюро України.
У березні 2023 року за цією справою суд засудив ексзаступника начальника управління Міноборони до 4,5 років ув’язнення. Однак спочатку суд відмовив у виплаті винагороди викривачу, вважаючи, що він повідомив про злочин у межах своїх службових повноважень і не має права на винагороду.
Наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його апеляцію і ухвалила рішення про виплату.
Згідно із законом, викривач має право на винагороду в розмірі 10% від суми корупційного злочину або завданих державі збитків після винесення обвинувального вироку. Проте, максимальний розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, визначених на момент скоєння злочину.
- Працівники Державного бюро розслідувань викрили керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її сина у незаконному збагаченні. Під час обшуків у них виявили майже 6 мільйонів доларів готівкою.
- У Полтаві правоохоронці викрили керівника благодійної організації, якого підозрюють у продажі гуманітарних автомобілів, призначених для потреб ЗСУ. За інформацією пресслужби прокуратури, підозрюваний причетний до продажу 50 автомобілів на загальну суму 7 мільйонів гривень.
- Служба безпеки України затримала на хабарі директора з контрольно-ревізійної роботи АТ “Енергоатому”.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.