«Не пізно скасувати рішення»: у Франції та Німеччині відреагували на ситуацію з НАБУ і САП

Джерело: МЗС Німеччини, The Guardian

В Німеччині та Франції відреагували на резонансний законопроєкт, який фактично позбавляє незалежності Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП).

“Обмеження незалежності антикорупційного органу України гальмує просування України до ЄС. Я сподіваюся, що Україна продовжить рішуче боротися з корупцією. Саме тому під час візиту до Києва я також зустрівся з керівниками НАБУ та САП”, – вказав міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль.

Напередодні МЗС країни також закликало до збереження незалежності НАБУ та САП.

“Незалежність і сила антикорупційних інституцій України були ключовими для реформ останніх років. Україна і надалі буде оцінюватися за їхніми досягненнями”, – йдеться у повідомленні.

Міністр із європейських справ Франції Бенжамен Аддад заявив, що українській владі ще не пізно змінити своє рішення.

“Ще не пізно скасувати це рішення. Ми будемо дуже пильно стежити за цим питанням” – сказав він в ефірі радіостанції France Inter.

Раніше єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала законопроєкт “серйозним кроком назад”.

“Серйозно стурбована сьогоднішнім голосуванням у Раді. Скасування ключових гарантій незалежності НАБУ є серйозним кроком назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є надзвичайно важливими для шляху України до ЄС. Верховенство права залишається в центрі переговорів про вступ до ЄС”, – написала Кос.

До цього посли держав “Групи семи” заявили про стурбованість через розпочаті розслідування стосовно співробітників Національного антикорупційного бюро.

Що передувало?

22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.

Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.

На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.

Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.

Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.

  • Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднили спільну заяву після зустрічі керівників із президентом Володимиром Зеленським. У заяві наголосили, що ухвалений напередодні закон обмежує їхню незалежність.
  • Народний депутат Ярослав Железняк повідомив про підготовку конституційного подання через закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував ситуацію довкола Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
  • Міжнародний фонд “Відродження” закликає скасувати закон про підпорядкування НАБУ та САП генеральному прокурору та повернути незалежність антикорупційним органам.

Сьогодні, 23 липня, відбувся дев’ятий етап великого обміну полоненими згідно з домовленостями у Стамбулі.

Міжнародна команда дайверів виявила у Північному морі корабель Королівського військово-морського флоту Великої Британії HMS Nottingham, який затонув після ураження в бою під час Першої світової війни.

Англійська акторка Дейзі Едгар-Джонс зіграє головну роль у новій екранізації роману Джейн Остін “Чуття й чутливість”, яку розробляє студія Focus Features.

Станом на вечір 23 липня площа біля театру Франка у Києві другий день поспіль заповнена мітингувальниками, котрі вимагають скасувати ухвалений Радою та в той же день підписаний главою держави щодо обмеження незалежності антикорупційних структур.

Переможниця”Євробачення 2004″, співачка Руслана розкритикувала українську владу за “відчайдушне бажання зберегти і захистити себе в корупції і корупцію в собі”.