Не тільки сонцезахисний крем: як захистити шкіру від сонячних опіків і раку

Джерело: The Washington Post

Літо – пора відпусток, відпочинку, засмаги. Проте варто пам’ятати, що сонце може нашкодити нашій шкірі.

Попри свою міцність, ваша шкіра також схильна до пошкоджень, особливо під впливом сонця, про що дуже добре знають 20 відсотків американців, у яких коли-небудь діагностували рак шкіри протягом їхнього життя. Пошкодження сонцем іноді не проявляються роками, але вони можуть бути смертельно небезпечними.

“Незалежно від того, скільки вам років, незалежно від рівня пошкодження шкіри сонцем, ніколи не пізно подбати про свою шкіру. Почніть захищати її вже зараз”, – каже Кетрін Пізано, мікрохірургиня і шкірна онкологиня Гарвардської медичної школи ім. Мооса.

Ось що експерти говорять про те, як захистити шкіру цього літа:

Наскільки поширені сонячні опіки?

“Надзвичайно поширені”, – каже Мері Л. Стівенсон, доцент кафедри дерматології ім. Рональда О. Перельмана в Медичній школі Гроссмана Нью-Йоркського університету.

Два різних діапазони довжин світлових хвиль викликають різні форми пошкодження шкіри. Ультрафіолет А (UVA) призводить до  передчасного старіння шкіри, а ультрафіолет В (UVB) може викликати “пошкодження ДНК, яке перетворює нормальні клітини в передракові або ракові”, – сказала Пізано. Оскільки “пошкодження може проявлятися роками”, сонячні опіки, отримані у 20 років, можуть перетворитися на рак шкіри у 50 років.

Наскільки поширений рак шкіри?

За даними Американської академії дерматології, у США щодня діагностують 9500 випадків раку шкіри, що робить його найпоширенішим видом раку в країні.

Найпоширенішою є базальноклітинна карцинома, після неї – плоскоклітинна карцинома і меланома.

Плоскоклітинний і базальноклітинний рак виникають у зовнішньому шарі шкіри, тоді як меланома виникає в клітинах, відомих як меланоцити, які можуть проникати в найглибші шари шкіри, що робить її найбільш небезпечною.

“П’ятирічне виживання базальноклітинної карциноми наближається до 100 відсотків,” – каже Стейсі П. Салоб, клінічний доцент Корнельського медичного коледжу ім. Вейля.

Якщо базальноклітинну карциному не лікувати, вона може розростатися, ставати болючою, інфікуватися та руйнувати тканини. Плоскоклітинний рак також виліковний на ранній стадії. Лише близько 2% випадків дають метастази, і тоді вона стає небезпечною, із п’ятирічним виживанням 40%.

“Якщо її виявити на ранній стадії, то ймовірність вижити протягом 5 років при меланомі становить понад 99 відсотків. Але якщо вона досягає лімфатичних вузлів, за даними Фонду раку шкіри, виживають лише 74 відсотки пацієнтів, а якщо вона метастазує в інший орган, то виживання падає до 35 відсотків”.

Як запобігти раку шкіри?

“Ви не можете повністю виключити ризик розвитку раку шкіри”, – каже Джеремі Брауер, клінічний доцент дерматології в Університеті Лангоне Хелс (NYU Langone Health).

“Але ви можете зменшити ризик, практикуючи сонцезахисну поведінку. Це включає належне застосування сонцезахисного крему широкого спектру UVA/UVB, носіння одягу з [фактором захисту від ультрафіолету], в тому числі капелюхів і сонцезахисних окулярів, пошук тіні й планування перебування на свіжому повітрі до 10 години ранку або після 16 години дня, коли це можливо”.

“Використання більшого захисту від сонця зараз є надзвичайно ефективним для зменшення шкоди від сонця, яку ви вже отримали, а також для запобігання подальшої шкоди від сонця”, – сказала Пізано.

Чи існують нові методи лікування для людей з пошкодженою сонцем шкірою?

Людям, які мають в анамнезі множинний рак шкіри або передракові ураження, що називаються актинічними кератозами, можуть бути призначені креми (наприклад, фторурацил, часто в поєднанні з кальципотрієном), які допомагають лікувати і зменшувати передракові клітини, або фотодинамічна терапія (ФДТ). ФДТ передбачає використання розчину, який наноситься на шкіру, а потім активується світлом.

“Ці методи лікування створюють потужну реакцію імунної системи на пошкодження ДНК і знижують ризик розвитку раку шкіри від цих пошкоджених клітин. Жоден із цих методів не є одномоментним лікуванням”, – сказала Пізано. – Ймовірно, вам доведеться робити це приблизно раз на рік як підтримувальну терапію. Фторурацил застосовується в домашніх умовах, а ФДТ – у стаціонарі, тому пацієнт може вирішити, що для нього краще”.

Лазерне лікування, відоме як фракційне шліфування (або Fraxel), може зменшити передракові зміни і знизити ризик розвитку певних видів раку.

Коли слід звертатися до лікаря з приводу чогось на шкірі?

“Будь-який прищ, укус комахи або червона шишка, які не зникають протягом чотирьох-шести тижнів, а також все, що свербить, болить, кровоточить або збільшується в розмірах, слід показати дерматологу”, – каже Пізано.

Ось на що слід звернути увагу, щоб допомогти виявити можливу меланому:

  1. Половина плями на шкірі не збігається з іншою половиною.
  2. Межа плями нерівна.
  3. Колір плями нерівномірний, з відтінками коричневого, чорного, сірого, червоного або білого.
  4. Пляма на шкірі більша, ніж кінчик гумки для олівця (6 мм).
  5. Пляма є новою або змінюється – меланоми ростуть і змінюються з часом.
  • Синдром уникнення або обмеження споживання їжі – відносно новий діагноз, який зазвичай з’являється у дітей. Експерти розповіли детальніше про цей розлад харчової поведінки.
  • Влітку багато людей планують відпустку з улюбленцями. Але для людей, чиїх собак (або котів) починає захитувати в машині, такі поїздки можуть стати випробуванням.

Український ведучий та актор “Кварталу 95” Руслан Ханумак під час війни виїхав з України до США.

Заслухали доповідь Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського щодо ситуації на фронті.

4 липня російська армія атакувала ракетами цивільну припортову інфраструктуру на Одещині. Внаслідок цього одна людина загинула, а семеро отримали поранення.

Американську аферистку Маріанну Сміт, яка видавала себе за ірландську спадкоємицю-багатійку, екстрадували до Північної Ірландії, де вона постане перед судом.

У Ворохті на Івано-Франківщині місцеві жителі протестували проти блокпоста, де ТЦК перевіряє документи військовозобов’язаних. Вони кажуть, що через блокпост туристи бояться їхати на курорт.