НЕК «Укренерго» отримала статус повноправного члена ENTSO-E

Джерело: “Укренерго”

НЕК “Укренерго” стала повноправним членом Асоціації Європейської мережі операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E. Це означає, що Україна стала невід’ємною частиною “енергетичного Євросоюзу”.

Таке рішення сьогодні, 14 грудня, прийняв найвищий керівний орган ENTSO-E – Генеральна Асамблея під час свого засідання. З 1 січня 2024 року оператор української енергосистеми стане 40-м членом об’єднання.

Членство “Укренерго” в ENTSO-E відкриває новий етап співпраці українського та європейських операторів енергосистем як рівноправних учасників європейського енергетичного простору.

Набуття “Укренерго” юридичного статусу члена ENTSO-E – наступний крок на шляху євроінтеграції української енергосистеми. Він став можливим зокрема і після того, як в листопаді 2023 року ENTSO-E оголосила про завершення проєкту синхронізації з Україною та підтвердила успішне виконання українським оператором ключових технічних вимог, необхідних для забезпечення постійного з’єднання між енергосистемами континентальної Європи та України.

Що означає статус члена ENTSO-E для НЕК “Укренерго”

 

  • “Укренерго” зможе голосувати під час засідань Генеральної Асамблеї ENTSO-E

Це означає, що український оператор енергосистеми братиме участь у прийнятті річної програми роботи ENTSO-E, яка визначає пріоритети роботи Асоціації щодо ключових питань: ринку електричної енергії, розвитку транс’європейської енергетичної інфраструктури, управління ризиками в енергетиці. Рішенням Асамблеї також ухвалюються такі важливі документи, як 10-річний План розвитку європейської мережі та стратегії щодо подій, які суттєво впливають на технічні, безпекові, ринкові чи фінансові умови роботи операторів системи передачі Європи.

  • “Укренерго” зможе брати участь в Правлінні ENTSO-E з правом голосу

Це означає, що український оператор братиме участь у підготовці пропозицій до річної програми роботи ENTSO-E, а також у розробці пропозицій та рекомендацій для Асамблеї щодо стратегічних пріоритетів співпраці операторів та ключових рішень.

  • “Укренерго” братиме участь в Комітетах ENTSO-E та в їхніх робочих групах

Це означає, що “Укренерго” братиме участь у Комітетах з ринкових питань, розвитку мережі, досліджень, розвитку та інновацій, інформаційно-комунікаційних технологій. Також “Укренерго” може брати участь у розробленні Мережевих кодексів – правил роботи, які сприяють інтеграції та ефективності ринку електроенергії; у розробленні і затвердженні регіональних інвестиційних планів, та працювати в групі з правових та регуляторних питань.

 “Від імені Генеральної асамблеї ENTSO-E я хотів би привітати “Укренерго” з приєднанням до ENTSO-E  як повноправного члена.Це досягнення є кінцем однієї подорожі та початком іншої. Перша подорож ознаменувалася екстреною синхронізацією 16 березня 2022 року, підписанням угоди про членство як спостерігача у квітні 2022 року та завершенням проєкту синхронізації 28 листопада 2023 року. Зараз ми починаємо новий шлях, де “Укренерго” займе своє повноцінне місце серед європейських ОСП. Разом ми будемо сильнішими у просуванні та розбудові стійкої, стабільної та інтегрованої європейської електромережі”,зазначив президент ENTSO-E Збинек Болдіш,

Довідково. ENTSO-E, Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії, є асоціацією для співпраці європейських операторів систем передачі (ОСП). 40 ОСП, які представляють 36 країн, відповідають за безпечну та скоординовану роботу європейської електроенергетичної системи, найбільшої об’єднаної електричної мережі у світі. На додаток до своєї основної, історичної ролі в технічній співпраці, ENTSO-E також є спільним голосом ОСП.

 “Укренерго” є оператором системи передачі електроенергії в Україні. Компанія виконує функції оперативно-технологічного управління об’єднаною енергетичною системою України, а також передачі електроенергії магістральними електромережами від об’єктів генерації до розподільних мереж. “Укренерго” забезпечує технічну можливість експорту та імпорту електроенергії із сусідніми країнами. На українському ринку електроенергії “Укренерго” виконує функції адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків.

Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.

На тлі кризи в цивільній авіації через війну та санкції в Росії заговорили про можливе відродження дирижаблів. Їх планують використовувати для транспортування вантажів у важкодоступних районах Арктичної зони, і вироблятимуть — із сучасних композитних матеріалів.

Пізно ввечері 16 квітня російські війська здійснили черговий масований обстріл Дніпра. Внаслідок атаки дронів загинули двоє осіб, ще семеро постраждалих.

16 квітня президент Володимир Зеленський погодив утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області.

Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо правоохоронця з Чернівецької області, котрий намагався вивезти за кордон військовозобов’язаного у багажнику авто за 20 тис. євро.