Нестача сну може погіршувати здатність формувати та відтворювати спогади, – вчені

Джерело: The New York Times

Результати нового дослідження, в якому взяли участь понад 479 000 дорослих у віці від 38 до 73 років, свідчать, що люди, які стверджували, що зазвичай сплять від трьох до шести годин, гірше виконували когнітивні тести, які вимірюють їхню виконавчу функцію, ніж люди, які спали від шести до восьми годин.

Зокрема ці тести включали завдання на робочу пам’ять, тобто здатність мозку утримувати і використовувати невелику кількість інформації, наприклад, запам’ятовувати зміст речення, яке ви щойно прочитали, або те, що було у вашому списку продуктів.

Дослідники контролювали вік, шкідливі звички та інші фактори, які впливають на когнітивні здібності. Дослідження показало, що когнітивні здібності тих, хто регулярно спав від трьох до шести годин, знижувалися з кожною додатковою пропущеною годиною сну.

За словами Річарда Кастріотта, фахівця з медицини сну в клініці Keck Medicine Університету Південної Каліфорнії, навіть одна ніч, коли ви спали менше шести годин, може наступного дня погіршити вашу короткострокову пам’ять.

Він додав, що екстремальний дефіцит сну — неспання протягом 24 годин і більше — може змусити людей поводитися так, ніби вони перебувають у стані алкогольного сп’яніння.

“Коли людина відпочиває, мозок зміцнює і синтезує зв’язки між нейронами, які утворилися впродовж попереднього дня, що допомагає зберігати спогади — процес, відомий як консолідація. Деякі дослідники вважають, що особливо важливу роль у закріпленні спогадів та обробці емоцій відіграє швидкий сон, або фаза повільного сну”, — розповіла Індіра Гурубхагаватула, фахівчиня зі сну з Penn Medicine.

За її словами, коли люди прокидаються до того, як повністю відпочили, вони отримують менше сну в цілому, а також можуть мати менше швидкого сну. Вони також можуть пропустити останній і найдовший період швидкого сну, який відбувається в останні години відпочинку.

Через це, як пояснила Індіра, ви можете помітити, що не здатні добре запам’ятовувати речі. Натомість можете відчувати нервовість, дратівливість, тривожність або просто бути не в найкращому стані.

Доктор Шарон Ша, клінічний професор неврології та неврологічних наук у Стенфордському університеті зазначив, що якщо ви погано спали, вам також може бути важко повністю зосередити увагу на тому, що відбувається перед вами, що знижує ймовірність того, що ви згодом це запам’ятаєте.

“Те ж саме відбувається, якщо ви відчуваєте емоційне перевантаження, тривогу або заклопотаність —ваша свідомість не повністю присутня. Це може обмежити кількість інформації, яку кодує наш мозок”, – наголосив він.

Як наслідок, люди можуть мати проблеми з пригадуванням деталей розмов або подій, які сталися, коли вони були позбавлені сну. Наприклад, ваш мозок може не запам’ятати, де ви припаркувалися.

У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.

24 квітня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку на допомогу Силам оборони у боротьбі проти росіян.

24 квітня Україна та Португалія розпочали роботу над проєктом угоди щодо гарантій безпеки, узгодивши графік подальших переговорів.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що жодних прямих перемовин з російською делегацією 24 квітня не відбувалося. Раніше так звана дитяча омбудсменка РФ Львова-Бєлова заявила, що Росія та Україна “вперше провели очні переговори” стосовно повернення викрадених росіянами дітей.

Франція закликає Європейський Союз запровадити новий режим санкцій проти російської дезінформації та операцій втручання у вибори по всьому світу.