«Незавершений політ»: головне з кінопроєкту до роковин загибелі Дениса Монастирського

Валерія Цуба
Журналістка Букв

18 січня 2023 року, ранок середи, поява численних повідомлень про падіння гелікоптера, в якому перебувало керівництво Міністерства внутрішніх справ України. Очікування та врешті офіційне  підтвердження – гвинтокрил впав між дитячим садком та житловим будинком у місті Бровари, серед загиблих –  міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, його перший заступник Євген Єнін, держсекретар Юрій Лубкович, члени оперативної групи та екіпажу. Загалом на борту гелікоптера перебувало десятеро людей. Ще четверо загиблих – пересічні мешканці міста, зокрема дитина.

Вже 18 січня 2024 року, до роковин трагедії, відбудеться реліз документального фільму «Незавершений політ». Кінокартину присвячено дослідженню особистості ексміністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського його ціннісних орієнтирів і пріоритетів, стилю керівництва, реформаторських ідей, які він зміг запустити ще до повномасштабної війни, а також нерідко контроверсійних рішень, які ініціював з початком повномасштабного вторгнення Росії, задля оборони нашої держави.

«Я ніколи не бачив Дениса без усмішки, він завжди був дуже легким, розважливим, ніколи не ухвалював поспішних рішень. Щоб я не запропонував, той завжди казав: «Я подумаю». Коли я вперше зайшов до його кабінету, ще не знаючи Дениса, він взявся проводити мені екскурсію, розповідав, що тут і як. Показав своє хобі — настільний футбол. З ним можна було спілкуватися годинами, взагалі не помічаючи часу – легко й цікаво. Саме завдяки таким людям, як Денис, які в перші дні стояли пліч-о-пліч з усіма, нам вдалося зберегти країну. Це було складно. І от тоді було мінімум публічності, максимум роботи. Якраз про це народ має знати», – згадує автор ідеї фільму, співзасновник батальйону «Добробат» і радник ексміністра Ростислав Смірнов.

Кадр з фільму: “Незавершений політ”

Загалом для стрічки записано близько 40 інтерв’ю з колегами, друзями та рідними Дениса Монастирського. Передпоказ фільму для представників медіа відбувся на широкому екрані у Києві 16 січня. Букви відвідали захід та зібрали головні тези та меседжі, що лунали у фільмі.

Хронологію розпочинають спогади про те, яким був шлях становлення Дениса Монастирського на посаді міністра внутрішніх справ. Як згадують друзі ексміністра, для нього це призначення стало передусім внутрішньою дилемою. Адже він думав про власні цінності, чи не зруйнує посада його як людину і те, у що він вірить:

“Сьогодні я прийняв найскладніше рішення у своєму житті, відповісти “так” на пропозицію президента – очолити Міністерство внутрішніх справ. Я розумію, на яку жертву йду як людина, як особистість, як політик. Але, власне, я зробив цей вибір”, – перший коментар Дениса Монастирського після призначення на посаду.

“Це перший раз, коли я дозволила собі заплакати, сказати, що “може не потрібно, може ти ще передумаєш?”. Але я вже по очах Дениса бачила, що рішення прийнято, і розуміла, що це не просто вибір, а питання, чи візьму я на себе цю відповідальність”, – згадує дружина Дениса – Жанна Монастирська.

“Це політик 2.0. Те, до чого ми ще не дозріли у політичному керівництві. Денис – ніби з майбутнього, або прийшов у наше життя, щоб задати високу планку. Мистецтво для Монастирського було на першому плані, у всіх сферах життя він був, насамперед, митцем. Глибокі юридичні та політичні знання, а також бажання працювати на суспільне благо і робили його політиком майбутнього”, –  режисер Микола Короткий.

Сьогодні колеги Дениса Монастирського називають його «етичним» лідером, гаслом якого було: «Ми – міністерство, яке допомагає людям і піклується про них як у системі, так і в країні». На підтвердження цього, рятувальники, що також є спікерами фільму, зазначають, що за часів Дениса Монастирського рівень забезпеченості підрозділів ДСНС, від фінансування до техніки та спорядження – значно зросли.

“Ми почали реагувати не з порожніми руками. Наші рятувальники почали отримувати інструменти, належним чином були захищені, з броньованим, спеціальним захисним одягом. У нас почала з’являтися техніка, якої не було. Це був потужний сигнал, щоб система працювала злагоджено.”

Також, за їх словами, ще до повномасштабної війни Денис Монастирський наголошував на великій кількості ветеранів, що є перспективою розвитку для добровільного пожежного руху. Адже це люди, які мають досвід, знання, і яким потрібно реалізовуватися.

Кадр з фільму: “Незавершений політ”

Далі в центрі уваги – події повномасштабної війни… Саме Денис Монастирський був одним із перших, хто прорвався у підземелля до Президента та Головнокомандувача Збройних Сил України в перший день повномасштабного вторгнення Росії. Ексміністр продовжував залишатися в урядовому кварталі столиці, попри загрозу його штурму з боку росіян, коли ті знаходились під Києвом.

“Денис приїхав разом з Євгеном Єніним. Якщо я правильно пам’ятаю, це була ніч на 24 лютого. Це людина, яка не могла з’явитися через тиждень. Враження, що він постійно був із нами. Він завжди заходив у штаб угруповання, нижчий штаб, штаб бригади, батальйону, спілкувався з командирами, тому що намагався зрозуміти, яким чином це все працює. Керівник державного рівня, який під час війни намагався зрозуміти її сутність”, – згадує Валерій Залужний.

Кадр з фільму: “Незавершений політ”

Також Денис Монастирський є одним із перших, хто ухвалив рішення про оприлюднення запису із голосом українського прикордонника, який промовив фразу “русский военный корабль, иди на х*й” на вимогу скласти зброю і здатися росіянам. Це стало певним “брендом України” та символом єднання українців, що в певний період був мотивацією і в тилу, і на фронті.

“Ми всі чудово розуміємо, що Міністерство внутрішніх справ має у своєму підпорядкуванні такі центральні органи виконавчої влади, як Національна Гвардія, Державна прикордонна служба, які фактично з оголошення воєнного стану перейшли до підпорядкування Головнокомадуючого Збройних сил, насамперед у питаннях застосування. А от в питаннях генерації цих сил, підготовки забезпечення – це залишалося на плечах Міністерства внутрішніх справ. І фактично Денисові з Євгеном Єніним довелось займатися справами, очевидно не характерними для внутрішніх справ. Досягнення того, що ми стали Силами оборони – це досягнення цих двох людей”, – додає Валерій Залужний.

Однією із ключових сторінок, що охоплює діяльність Дениса Монастирського, є його залученість до координації ключових подій на “Азовсталі”. Так, за словами колег, він був причетний до спецоперацій,  пов’язаних із вивезенням поранених з території заводу. Це також і про спецоперації, коли на гелікоптерах до “Азовсталі” доставляли зброю, медичне обладнання тощо. Важливим епізодом діяльності ексміністра, про який він згадує у власному щоденнику, є повернення командирів “Азова” з полону.

“Денис був рупором “Азова” в уряді. Це був захисник “Азова” та “Азовсталі” тут, у центрі Києва…”

Ще одним важливим, але ризикованим, в контексті історії російсько-української війни, стало рішення Дениса Монастирського спільно з Євгеном Єніним щодо необхідності роздавати автомати всім громадянам, які можуть тримати їх в руках. Вже пізніше Денис Монастирський запропонував, аби на блокпостах завжди головною особою був співробітник МВС, що певною мірою врегулювало ситуацію.

“Він зателефонував президенту і сказав, що іншого виходу немає, ми маємо озброїти населення. Тривала напружена дискусія декілька годин. У президента також було неоднозначне ставлення до цього… Через деякий час, пам’ятаю, Денис каже: “тихо, телефонує президент”. Це була коротка телефонна розмова, Денис поклав слухавку і сказав “роздаємо зброю””, – Мері Акопян, заступниця Дениса Монастирського.

“Він розумів, що це було дуже небезпечне рішення на той момент. Розумів, що може бути кримінальна відповідальність, якщо не буде прийнято нормативний акт, який підтвердить законність його дій в майбутньому. Але він абсолютно свідомо брав на себе цю відповідальність”, – Жанна Монастирська.

У діяльності Дениса Монастирського особливу увагу приділено питанням зброї, що виокремлено в окремий змістовний тематичний блок. Це також стосується проєкту “Армії дронів”, в розробці концепції якого він брав безпосередню участь. Адже, як зазначає Михайло Федоров, саме Денис Монастирський повірив у ідею інновацій.

Попри те, що я генерал і більше 30-ти років прослужив в армії, знаю усю зброю, яка існує у світі, Денис був неперевершеним у стрільбі. Він використовував автомати, рушниці, пістолети й у нашій компанії  завжди був найкращим. Я завжди був другим. Мені здається, в глибині душі він хотів бути військовим… Якось ми озвучили ідею про армію дронів. У нас тільки закінчились снаряди, і до нас прийшла ідея, що потрібно підняти снаряди в повітря саме дронами. І ми якось ввечері обговорили це питання. Буквально на наступний день до нас з’явився Євген Єнін, який спільно з Денисом вже побачив цю концепцію. І далі це рухалось саме завдяки цим двом”, – наголошує Валерій Залужний.

“Монастирський сприймав цю посаду як справжню жертовність зі свого боку, бо це абсолютно руйнувало його звичний ритм життя, йшло всупереч інтересам сім’ї, його власним інтересам і захопленням. Це насправді дивовижна історія про те, як чесна людина заходить у жорстку структуру і не ламається в ній, а трансформує її зсередини, «заражає» цю систему власними ідеями, візіями, цінностями”, – сценарист Дмитро Терновий.

Стрічка розповідає не лише про професійну кар’єру ексміністра, але і його особисте життя. Родичі та друзі надають унікальні відомості про його захоплення, відчуття власної причетності до культури та мистецтва, улюблені місця подорожей, причетність до освіти нового покоління тощо. Також представлено відео з особистого архіву Дениса Монастирського, включаючи звернення, яке він залишив для своїх синів  на початку повномасштабного вторгнення, розуміючи, що може ніколи їх не побачити.

“Дітям хочу сказати… Ви маєте знайти по життю головну основу, за якою будете слідувати. Ця основа може бути лише в серці. У вашому серці. Я вас люблю”.

У своєму відеощоденнику Денис Монастирський наголошує на важливості рятувати культуру, бо це буде єдине, що зможе навіть з попелу відтворити державу. Фільм сповнений віршів і цитат, а наскрізний сюжет побудовано навколо ліплення скульптури Божої Матері. Саме таку п’ятиметрову скульптуру авторства Олексія Леонова розміщено у Софії Київській за сприяння Дениса.

Кадр з фільму: “Незавершений політ”

Важливо, що творцями стрічки виступили друзі та однодумці Дениса, які бачать своєю місією стимулювання суспільного запиту саме на таких політиків, як Монастирський. Натомість більше про те, яким він був у колі рідних і близьких людей, як власноруч відновлював архітектурні пам’ятки, чим надихався та на що був готовий піти заради нашої перемоги – вже завтра, 18 січня, можна буде подивитися на платформі YouTube.

Дивитися за посиланням

Прем’єра на телебаченні відбудеться на телеканалі “2+2”, а також у телемарафоні «Єдині новини» 18 січня о 22:00.

Сторінки фільму в соцмережах:  

Instagram

Facebook

Youtube.

В зоопарку у Балтіморі (штат Меріленд, США) помер африканський пінгвін, який допоміг врятувати свій вид від вимирання, залишивши після себе понад 200 нащадків, та проживши набагато довше, ніж очікувалося.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.