НКЕК продовжить перевірку готовності мобільних операторів до безперебійного надання послуг

Джерело: пресслужба НКЕК

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, повідомила, що українські оператори досі виявилися не готовими до можливих тривалих відключень електропостачання на тлі ворожих обстрілів. За результатами перевірок складені відповідні приписи та надані рекомендації з метою усунення порушень.

7 березня 2022 року мобільними операторами було запущено послугу національного роумінгу, яка діє і сьогодні та стала необхідною під час аварійних відключень електроенергії та в інших випадках. У місяці перепадів з енергопостачанням щодня послугою національного роумінгу користувалося близько 2,2 млн українців.

Однак, зазначили у пресслужбі, це не є панацеєю для мереж кожного оператора і після перших блекаутів 2022 року стало очевидним, що готуватися треба системно і накопичувати необхідні резерви автономності мереж операторів та бути в готовності забезпечити зв’язком українців як мінімум на час 3-добової відсутності електроживлення мережі.

Нормативною підставою до системної роботи стало Рішення РНБО “Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану”, яким зобов’язали усіх постачальників електронних комунікацій та мереж забезпечити свою автономність та безперервність надання послуг абонентам протягом трьох діб.

За основні показники готовності мереж операторів до блекаутів було взято:

  • кількість електрогенераторів для  забезпечення зв’язком критично необхідних об’єктів по кожній з областей;
  • рівень забезпечення пально-мастильними матеріалами для джерел резервного електроживлення;
  • кількість автономних джерел живлення та резервування їх роботи по об’єктах у кожній з областей;
  • готовність операторів оперативно реагувати на втрати резервів та замінювати генератори, що вийшли з ладу, на інші.

До процесу забезпечення безперервним зв’язком критичних об’єктів у кожній з областей залучено ОВА, районні адміністрації та органи місцевого самоврядування у сприянні забезпечення пально-мастильними матеріалами.

Зауважується, що НКЕК регулярно аналізує дані щодо прогресу стану готовності операторів до дій у разі блекаутів. Зокрема з січня 2023 року проведено вісім позапланових перевірок операторів у низці областей України:

  • ПрАТ “Київстар” у Київській, Львівській, Одеській;
  • ПрАТ “ВФ Україна” у Київській, Львівській, Одеській;
  • ТОВ “Лайфселл” у Київській, Львівській, Одеській та Рівненській.

Зазначається, що під час перевірки були виявлені порушення у всіх трьох операторів мобільного зв’язку.

Змушені констатувати, що проведена перевірка готовності мережі до 3-добового блекауту в мережі ТОВ “лайфсел” у Рівненській області показала готовність до забезпечення зв’язком для менш ніж 50% критично важливих об’єктів з необхідного мінімуму по даній області. ТОВ “лайфселл” необхідно негайно усунути дані порушення і виконати припис за результатами перевірки у термін 20 днів, — зазначили у повідомленні.

У разі невиконання припису розглядатиметься питання щодо накладення штрафних санкцій.

У НКЕК поінформували, що планують і надалі перевіряти стан готовності мереж операторів до безперебійного надання послуг належної якості громадянам України у разі можливої відсутності стаціонарного електроживлення та тривалих блекаутів.

Президент України Володимир Зеленський планує робочий візит до Франції у четвер, 6 червня, про що сказав президент Франції Емманюель Макрон.

Станом на ранок 29 травня, всього за добу росіяни 17 разів обстріляли населені пункти Донецької області. Є загиблі та поранені.

Внаслідок російських авіаударів по будівельному гіпермаркету у Харкові 25 травня збільшилась кількість загиблих.

Колишній президент США Дональд Трамп під час зустрічі з донорами зробив кілька гучних заяв, зокрема сказав, що “бомбив би Москву, якби Росія вторглась в Україну”.

Чеська ініціатива щодо прискорення постачань боєприпасів Україні зібрала 1,6 мільярда євро (1,74 мільярда доларів). Перші постачання мають надійти вже за кілька днів, повідомив 28 травня прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.