Низькокалорійний підсолоджувач удвічі підвищує ризик серцевих нападів, інсульту і смерті

Джерело: CNN

Популярний низькокалорійний підсолоджувач ксиліт, який використовують у споживчих товарах зі зниженим вмістом цукру – таких як жувальна гумка та зубна паста – майже удвічі підвищує ризик серцевих нападів, інсульту  та смерті в осіб, які вживають його у великих дозах.

“Ми давали здоровим добровольцям типовий напій із ксилітом, щоб побачити, наскільки підвищаться його рівні, і вони зросли в 1000 разів”, — сказав старший автор дослідження доктор Стенлі Хейзен , директор Центру серцево-судинної діагностики та профілактики Клівлендської клініки Лернер.

Він додав, що коли людина їсть цукор, рівень глюкози у неї може зрости на 10-20%, але “він не підніметься у 1000 разів”.

“Людство не стикалося з таким високим рівнем ксиліту, за винятком останніх кількох десятиліть, коли ми почали вживати повністю вигадані та цукрозамінні оброблені продукти”, – додав він.

Минулоріч фахівці проводили дослідження іншого низькокалорійного підсолоджувача – еритритолу, який використовують у стевії, монаксфруті та продуктах зі зниженим вмістом цукру. Дослідження показало такі ж результати.

Додаткові лабораторні дослідження та дослідження на тваринах, представлені в обох статтях, показали, що еритритол і ксиліт можуть сприяти швидшому згортанню тромбоцитів. Згустки можуть відірватися і потрапити до серця, спровокувавши серцевий напад, або до мозку, спровокувавши інсульт.

У новому дослідженні ксиліту “відмінності в поведінці тромбоцитів спостерігалися навіть після того, як людина споживала помірну кількість ксиліту в напої, типову для порції, спожитої в реальному житті”, – сказав доктор Метью Томі , кардіолог з Mount Sinai Fuster Heart. лікарні в Нью-Йорку, який не брав участі в дослідженні.

“Ці експерименти цікаві, але самі по собі не доводять, що аномалії тромбоцитів пояснюють зв’язок між ксилітом і клінічними подіями”, — додав Томі.

Згідно з нещодавнім прогнозом Американської кардіологічної асоціації, до 2050 року близько 61% дорослих американців страждатимуть серцево-судинними захворюваннями .

Зменшення активності згортання є ключовим методом лікування, який використовують кардіологи, тому будь-яке додаткове згортання в тромбоцитах є поганою ознакою, сказав доктор Ендрю Фрімен.

“Коли у когось серцевий напад, ми даємо йому аспірин або такі препарати, як клопідогрель або плавікс, щоб зупинити активність тромбоцитів. Схоже, що ці цукрові спирти підвищують активність тромбоцитів, що викликає занепокоєння. Це ще одне попередження, що нам слід перейти на воду, а на другому місці — несолодкий чай або кава”, — сказав Фрімен.

Карла Сондерс, президентка Ради з контролю калорій, галузевої асоціації, сказала CNN, що результати дослідження “суперечать десятиліттям наукових доказів, які підтверджують безпеку та ефективність низькокалорійних підсолоджувачів, таких як ксиліт, глобальними медичними та регуляторними органами”.

“Ці висновки є поганими для тих, хто покладається на альтернативні підсолоджувачі як на інструмент для покращення свого здоров’я”, – додала вона.

Ксиліт часто використовується в жувальній гумці без цукру, м’ятних цукерках, зубній пасті, рідині для полоскання рота, сиропі від кашлю та жувальних вітамінах. Його часто додають у великих кількостях до цукерок, випічки, сумішей для тортів, соусів для барбекю, кетчупу, арахісового масла, пудингів, сиропу для млинців тощо.

Ксиліт — це цукровий спирт, вуглевод, який природно міститься в таких продуктах, як цвітна капуста, баклажани, салат, гриби, шпинат, сливи, малина та полуниця. Однак кількість ксиліту, знайденого в таких природних джерелах, невелика, сказав Хазен.

“Якщо ви дійсно зробите підрахунок, то буквально потрібна тонна фруктів, щоб бути еквівалентною одному діабетичному печиву, яке може містити приблизно дев’ять грамів ксиліту, що є типовою кількістю на етикетці”, — сказав він.

Однак для комерційного використання ксиліт виготовляють із качанів кукурудзи, березових дерев або генно-інженерних бактерій.

“Він продається як так званий натуральний підсолоджувач, і оскільки ксиліт не підвищує рівень цукру в крові, він також продається як низьковуглеводний і дружній до кето”, — сказав Хейзен.

Багато професійних асоціацій також рекомендують ксиліт як замінник цукру для пацієнтів з ожирінням, діабетом або переддіабетом для покращення глікемічного контролю, додав він.

За останні два десятиліття вплив зріс, сказав Хейзен, тому що Управління з контролю за продуктами й ліками США визнає цукрові спирти GRAS, або “загалом визнаними безпечними”.

Дослідження показали, що деякі штучні підсолоджувачі можуть викликати реакцію в метаболічній системі, змушуючи організм очікувати більше калорій, що ускладнює втрату ваги.

Дослідження, опубліковане в European Heart Journal, почалося як спосіб пошуку невідомих хімічних речовин або сполук у крові людини, які могли б передбачити ризик серцевого нападу, інсульту або смерті протягом наступних трьох років.

Для цього Хейзен і його команда проаналізували 1157 зразків крові осіб, які проходили обстеження на серцево-судинні захворювання, які були зібрані між 2004 і 2011 роками. Вони також дослідили іншу партію зразків крові понад 2100 осіб, які також могли мати високий ризик. для захворювань серця.

Вони виявили ряд алкогольних цукрів, які, як з’ясувалось, впливають на серцево-судинну функцію, включаючи ксиліт і еритритол.

Дослідження еритритолу в лютому 2023 року показало, що ризик серцевого нападу та інсульту майже подвоївся протягом трьох років, якщо люди мали найвищий рівень еритритолу в крові.

У новому дослідженні ксиліту результати були в основному такими ж: люди з найвищим рівнем ксиліту порівняно з тими з найнижчими мали майже вдвічі більший ризик серцевого нападу, інсульту та смерті, сказав Хазен.

“На наших тромбоцитах є рецептор, який ми ще не розуміємо, який розпізнає цю молекулу та сигналізує тромбоцитам бути більш схильними до згортання. Наші смакові рецептори не можуть відрізнити структуру цукру від інших підсолоджувачів, але, очевидно, наші тромбоцити можуть”, — сказав він.

У 2023 році Всесвітня організація охорони здоров’я закликала споживачів уникати штучних підсолоджувачів для схуднення та закликала до додаткових досліджень довгострокової токсичності низькокалорійних і безкалорійних підсолоджувачів.

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.