Обрядовий напій «Варена» внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

Джерело: Мінкультури.
Міністерство культури та інформаційної політики додало технологію приготування обрядового напою “Варена” в селі Боромля на Сумщині до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
У селі Боромля, що на Тростянеччині (Сумська область), напій “Варена” готували й готують щороку на дні, присвячені поминанню померлих. Такі поминання відбуваються в першу та другу неділю після Великодня.
Ці два тижні мають назву “Мироносна”. В ці дні на кладовищах збираються поминати рідних. “Проводи” в Боромлі – це зустріч з рідними, родичами, односельцями.
На кладовище приносять з собою їжу: паски, крашанки, пироги з гречкою та печінкою, печене м’ясо, котлети, огірки, рибу та спеціальний обрядовий поминальний напій “Варену”. На кладовищах біля могилок є столи та лавки. Їх застеляють скатертинами та розставляють на них страви. Поминають родичів на різних кладовищах у різні дні.
Для приготування обрядового напою “Варена” необхідні такі інгредієнти:
- 2 л води;
- 100 г цукру;
- 200 г сушених вишень (можна використовувати свіжі або мерзлі ягоди);
- 200 г сушених ягід смородини;
- гілочка м’яти:
- листочки смородини;
- 1-2 ст. ложки меду;
- стручок червоного перцю.
Спосіб приготування: 2 л води кип’ятять, додають цукор, ягоди, м’яту, листочки смородини та мед. Напій варять 20 хвилин. До готової вареної кладуть стручок червоного перцю, який тримають, поки не буде відчутною гіркота на смак.
Після цього перець виймають з напою. Перед вживанням варену проціджують. Споживають напій охолодженим.
- Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився новими позиціями.
- 1 серпня у Києві повністю демонтували герб СРСР з монумента “Батьківщина-мати”. Він провисів у столиці понад 40 років.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.
Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.
Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.