Один український нардеп коштує держбюджету 2,28 млн на рік – ЕП

Джерело: ЕП

Державний бюджет щороку покриває витрати народних депутатів на житло та транспорт. У 2025 році загальна норма витрат на одного парламентаря становитиме 2,28 млн грн.

Депутати мають 45 днів щорічної оплачуваної відпустки в міжсесійний період. Обранці, які вийшли на “заслужений відпочинок” до 2017 року, мають право на спецпенсії в розмірі 70% від суми місячної зарплати теперішнього народного депутата з урахуванням усіх доплат та надбавок до посадового окладу.

Зауважимо, парламентарі мають право на безплатне медобслуговування в спеціалізованих закладах, яке зберігається і за колишніми депутатами. Депутати, яких суд достроково позбавив повноважень, можуть втратити таку опцію.

На час виконання повноважень звільняються від мобілізації.

Після закінчення повноважень народні депутати мають право повернутися на попередню роботу. З робітником, який працював на місці слуги народу, укладають відповідний строковий договір за аналогією з “декретною” посадою.

У разі смерті депутата будь-якого скликання його поховання проводять за кошти місцевих органів виконавчої влади.

У народних обранців є й обмеження: вони не можуть перебувати на інших оплачуваних посадах чи мати бізнес. Оскільки прямої відповідальності за недотримання цієї вимоги немає, то часто її не дотримуються. Крім основної парламентської роботи, їм дозволено займатися лише викладацькою, науковою і творчою діяльністю.

Народні обранці можуть мати до 31 помічника-консультанта, четверо з яких зараховуються на держслужбу. Решті помічників депутат самостійно розподіляє зарплату із загального фонду, передбаченого кошторисом парламенту.

Компенсація оренди житла надається депутатам, які не мають власної нерухомості в Києві. За рік на це можуть виділити до 237 тис. грн на одного депутата (650 грн на добу).

У 2024 році з держбюджету на компенсації спрямували 26,4 млн грн, найбільше — у грудні (4,7 млн грн). Загалом допомогу отримали 113 депутатів, у середньому по 40 тис. грн кожен. Найбільшу суму — 119,6 тис. грн — компенсували Ігорю Негулевському з “Слуги народу” за шість місяців.

Найбільше компенсацій отримали депутати “Слуги народу” (85 осіб), також у списку п’ятеро представників “Європейської солідарності”, “Голосу” та “Довіри” і двоє з “Платформи за життя та мир”.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.