Панама звернулася до ООН зі скаргою через погрози Трампа щодо каналу

Джерело: Reuters

Уряд Панами направив лист до Організації Об’єднаних Націй (ООН), в якому висловив занепокоєння через заяви президента США Дональда Трампа щодо повернення контролю над Панамським каналом. Посол Панами в ООН Елой Альфаро де Альба зазначив, що такі заяви суперечать Статуту ООН.

Згідно з ним, країни мають утримуватися від погроз силою або її застосування щодо територіальної цілісності інших держав. Лист адресовано генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і поширений серед 15 членів Ради безпеки. Панама, яка є членом Ради на 2025–2026 роки, наголосила на необхідності дотримання міжнародного права для збереження миру та безпеки.

Дональд Трамп повторив свої заяви під час інавгураційної промови, звинувативши Панаму в порушенні угод, укладених під час передачі каналу у 1999 році. Він також заявив, що Панама передала експлуатацію каналу Китаю, чого офіційна влада країни категорично не визнає.

“Ми не віддали це Китаю. Ми віддали це Панамі, і тепер ми повертаємо це назад”, – сказав Трамп, звертаючись до своїх прихильників після складання присяги на другий президентський термін.

Президент Панами Хосе Рауль Муліно засудив ці заяви та наголосив на суверенному праві країни володіти й управляти стратегічним водним шляхом.

“Діалог – це завжди спосіб прояснити згадані моменти, не підриваючи наше право, повний суверенітет і право власності на наш канал”, – зазначив він.

Сполучені Штати будували та управляли Панамським каналом протягом десятиліть. Але у 1977 році були підписані дві угоди, які забезпечили поступове передання каналу під контроль Панами. Повна передача відбулася у 1999 році після періоду спільного управління.

Глава МЗС Андрій Сибіга провів зустріч з державним секретарем США Марком Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом в Анталії.

Міністр охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший виступив перед Конгресом на тлі масштабного спалаху кору у країні, масових звільнень у федеральній системі охорони здоров’я та суттєвих скорочень бюджету відомства, яке він очолює.

Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.

У Мінфіні підрахували, що на повне відновлення Нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС після російського удару може знадобитися понад 100 мільйонів євро.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.