Перевищення норми фтору у питній воді впливає на розумові здібності дітей

Джерело: The Guardian

Дослідження уряду США виявило, що вміст фтору у питній воді, якщо він удвічі перевищує допустиму норму, впливає на нижчий IQ у дітей.

У доповіді, основаній на аналізі раніше опублікованих досліджень, вперше федеральне агентство визначило – “з помірною впевненістю” – що є зв’язок між вищим рівнем впливу фтору та нижчим IQ у дітей.

За даними Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC) фтор зміцнює зуби, зменшує ризик карієсу, замінюючи мінерали, втрачені під час природнього зносу. Відтак додавання невеликої кількості фтору у питну воду вважається одним з найкращих досягнень у сфері охорони здоров’я.

Звіт оприлюднила Національна токсикологічна програма, яка є частиною Департаменту охорони здоров’я та соціальних служб (HHS). Він узагальнює огляд досліджень, проведених у Канаді, Китаї, Індії, Ірані, Пакистані та Мексиці, і робить висновок, що питна вода, яка містить понад 1,5 міліграма фтору на літр, пов’язана з нижчим IQ у дітей.

У звіті не вказано, скільки балів IQ може бути втрачено при різних рівнях впливу фтору. Але деякі з досліджень, розглянутих у звіті, показали, що IQ був на два-п’ять пунктів нижчим у дітей, які більше вживали фтор.

З 2015 року федеральні органи охорони здоров’я рекомендували рівень фторування 0,7 міліграма на літр води, а ще 50 років тому рекомендований верхній діапазон становив 1,2 міліграма. Всесвітня організація охорони здоров’я встановила безпечну межу вмісту фтору в питній воді на рівні 1,5.

У звіті мовиться, що близько 0,6% населення США – близько 1,9 мільйона осіб – користуються системами водопостачання з природним рівнем фтору 1,5 міліграма або вище.

“Висновки цього звіту викликають питання про те, як можна захистити цих людей і що має найбільший сенс”, — сказала Ешлі Малін, дослідниця з Університету Флориди, яка вивчала вплив підвищених рівнів фтору у вагітних жінок на їхніх дітей.

У 324-сторінковому звіті не було зроблено висновку про ризики зниження рівня фтору, стверджуючи, що потрібні додаткові дослідження. Також у звіті немає даних про те, чи впливає фтор на розумові здібності дорослих.

Американська асоціація стоматологів, яка виступає за фторування води, критикувала попередні версії нового аналізу та дослідження Малін. На запит про коментарі речниця асоціації надіслала електронною поштою повідомлення про те, що експерти все ще розглядають звіт.

Фтор – це мінерал, який природним чином міститься у воді та ґрунті. Приблизно 80 років тому вчені виявили, що у місцевостях, де природна вода містить більше фтору, люди менше страждають карієсом. Це спонукало багатьох використовувати фтор для покращення здоров’я зубів.

У 1945 році Гранд-Рапідс, штат Мічиган, став першим містом США, де почали додавати фтор у водопровідну воду. У 1950 році федеральні чиновники схвалили фторування води для запобігання карієсу та продовжували просувати його навіть після того, як через кілька років на ринку з’явилися бренди зубної пасти з фтором. Попри те, що фтор може надходити з кількох джерел, питна вода є основним джерелом для американців, кажуть дослідники.

Посадовці знизили свої рекомендації щодо рівня фтору в питній воді у 2015 році, щоб запобігти флюорозу, який може викликати плями на зубах, які дедалі частіше зустрічаються у дітей у США.

Окремо Агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) зберігає давні вимоги, згідно з якими системи водопостачання не можуть мати понад 4 міліграми фтору на літр. Цей стандарт призначений для запобігання флюорозу скелета, потенційно паралізуючому розладу, який викликає слабкість кісток, скутість і біль.

Але дослідження дедалі більше вказують на іншу проблему, припускаючи зв’язок між високим рівнем фтору та розвитком мозку.

У 2006 році Національна дослідницька рада – приватна некомерційна організація у Вашингтоні – заявила, що обмежені дані з Китаю вказують на неврологічні ефекти в осіб, які піддаються впливу високих рівнів фтору. Це закликало до додаткових досліджень впливу фтору на інтелект.

Після того, як додаткові дослідження продовжували викликати запитання, Національна токсикологічна програма у 2016 році почала працювати над оглядом доступних досліджень, які могли б дати вказівки щодо необхідності нових заходів з обмеження фтору.

Були попередні проєкти, але остаточний документ неодноразово відкладався. У якийсь момент комітет експертів заявив, що наявні дослідження не підтверджують висновки попереднього проєкту.

Малін сказала, що вагітним жінкам має сенс зменшити споживання фтору не лише з води, але й із певних видів чаю. За її словами, було б доцільно провести політичні дискусії щодо того, чи потрібно вказувати вміст фтору на етикетках напоїв.

  • У новому дослідженні, яке може прокласти шлях до нових методів лікування, спрямованих на вікове зниження когнітивних функцій, дослідники виявили, що тривале приймання низьких доз основного компонента канабісу може зупинити процеси старіння в мозку. 
  • Дослідження показало, що люди, які приймають “Оземпік”, популярний препарат для лікування діабету і схуднення, частіше повідомляють про думки про самогубство, ніж ті, хто приймає інші ліки.
  • У Норвегії провели дослідження, яке аналізувало здоров’я 77 000 норвежців протягом 40 років, зокрема вплив картоплі в раціоні на ризик смерті.

В’єтнамське порося, на ім’я Кабачок, був талісманом військових на фронті, але через небезпеку його відправили до притулку.

12 липня відзначають Всесвітній день бортпровідника, День різноколірних очей, День паперового пакета та Всесвітній день шашлику. Християни сьогодні вшановують мучеників Прокла та Іларія.

Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…

Уночі 12 липня російські окупаційні війська масовано вдарили по українських містах ракетами і безпілотниками.

Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.