Після вторгнення Росії 80% українців ідентифікують себе як громадяни України – КМІС

Джерело: КМІС

Згідно з результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року 80% українців ідентифікують себе як громадяни України.

Соціологи показали результати відповідей українців на запитання “Ким Ви вважаєте себе в першу чергу?” з опціями, які варіюють від “мешканцем села, району чи міста” до “громадянином світу”.

Як зазначається, це запитання з початку 1990-х років ставить Інститут соціології НАН України (дані за 2022-2024 роки були зібрані КМІС).

“Як можна бачити, за останні понад 30 років можна говорити про зростання самоусвідомлення як частини української нації – якщо на початку 2000-х років лише 40% у першу чергу ідентифікували себе як громадяни України (а значна частина населення мали більш локальну ідентичність – як-от мешканець свого населеного пункту чи регіону), то далі в період до 2014 року середній показник становив 51%, у період до 2022 року – 60%”, – йдеться в повідомленні.

Зараз, після 2022 року, у середньому 80% українців ідентифікують себе як громадяни України.

Фото: КМІС

При цьому вказано, що у всіх регіонах абсолютна більшість ідентифікують себе у першу чергу як громадяни України. Так, за даними опитувань КМІС у 2022-2024 роках у середньому 80% мешканців Заходу, 82% мешканців Центру, 80% мешканців Півдня і 77% мешканців Сходу вважають себе в першу чергу громадянами України.

Те саме стосується і інших категорій населення: зокрема, незалежно від етнічного походження чи мови абсолютна більшість вважають себе громадянами України. Зокрема, у період 2022-2024 років у середньому 81% українськомовних і 75% російськомовних респондентів ідентифікували себе в першу чергу як громадяни України.

“У контексті результатів далі також варто додати, що крім високої громадянської ідентифікації є чітке усвідомлення Росії як ворога (що сприяє кращій делімітації України як своєї Батьківщини): 96% на Заході, 93% у Центрі, 90% на Півдні, 88% на Сході, 96% українськомовних українців і 80% російськомовних українців погано ставляться до Росії”, – зазначено в матеріалі.

Довідка. Опитування проводилося впродовж 20 вересня – 3 жовтня 2024 року Київським  міжнародним інститутом соціології (КМІС). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.